RECEPTY
Co je medovina – recept, výroba, obsah alkoholu
Medovina patří mezi jeden z nejstarších alkoholických nápojů. Její původní název Metheglin údajně pochází z gaelštiny, jazyka Keltů a v překladu znamená nápoj, který léčí. Legendy praví, že ji znali už antičtí bohové před více než 20 000 až 40 000 lety. Proč je tak oblíbená i dnes?
Co je medovina – Jak ji pít – Výroba
Domácí medovina – Účinky
Výrobci - Recept - Svatební
Královská - Keltská
Zdroj: Pixabay
Co je medovina a jaký je obsah alkoholu?
Medovinou se rozumí kvašený nápoj z medové směsi s nižším obsahem alkoholu. Jinými slovy, jde o medové víno obsahující nejčastěji okolo 13 % alkoholu. Na první dojem připomíná svěží dezertní víno.
Jak pít medovinu?
Teplota medoviny by neměla být více než 55 °C a ani příliš přeslazená. Někteří včelaři je doporučují pít vychlazenou, ideálně kolem 12 °C až 14 °C, podobně jako víno. Medovina je vhodná nejen k jídlu, ale také jako apertiv před jídlem či digestiv po jídle.
Výroba medoviny
Nejprve se smíchá voda s medem (roztok o cukernatosti cca 20–32 %.) a přidají se tam živiny a kvasinky. Ty se pomnoží, začnou pojídat cukr a produkovat alkohol. Za teploty v rozmenzí 20–27° probíhá bouřlivé kvašení. Kvašení ustane po šesti až osmi týdnech a na spodku sudu se usadí kal z mrtvých kvasinek.
Kal se odstraní a zbytek se nechá v chladu dokvasit. Ke kvašení dochází při teplotě cca 17 °C, avšak proces může trvat až několik týdnů. Nakonec se směs buď okoření, anebo se ponechá medovina čistá. Výrobou za studena si medovina uchovává prospěšný vliv na naše tělo.
Domácí medovina
Jako nejlepší čas na přípravu medoviny se uvádí červenec nebo srpen, a to kvůli teplu a dostatku medu. Pak nastávají dvě fáze, první, kdy kvasnice potřebují teplo (cca 25°C) a následně po dvou měsících medovina potřebuje chladnější teplotu typickou pro podzimní počasí.
V případě, že tyto dvě fáze už nemáte šanci dohnat, je tu možnost vyzkoušet recept na domácí medovinu, který je celkem snadný a rychlý. V hrnci si na mírném ohni připravíte ze 100 g másla a 200 g cukru krupice světlý karamel. Přidáte 300 g medu spolu s 4 g citronové kůry a 4 g pomerančové kůry a vše zalijete vodou. Směs necháte krátce povařit, poté do ní přilijete 1 litr čisté vodky a ještě teplé nalijete do sklenic.
Medivina versus medovina
Překlepy jsou víc než zrádné. Pokud budete hledat medivinu, může se vám stát, že místo lahodného moku narazíte na Medivin. Namísto medu tak do sebe dostanete doplněk stravy pro kulturisty. No ale zase proč ne? Lepší než se prolévat parfémem Me Divina.
Blahodárné účinky medoviny
V medovině byly objeveny flavonoidy patřícící mezi polyfenoly, konkrétně se jedná o přírodní bioaktivní sloučeniny působící antioxidačně a antimikrobiálně, a navíc mají protirakovinné a protizánětlivé účinky.
V několika zdrojích se uvádí, že medovina má vliv na zvyšování hladiny dobrého cholesterolu a snižování toho špatného. Působí příznivě proti nachlazení i jako jeho prevence. Dokáže prý i odstraňovat stres. To ale neznamená, že jí máte vypít kýbl!
Medovina: Pleva, Kitl, Dolská, Křivoklátské Včelařství a Včelařství Sláma z Vysočiny
Na trhu je řada medovin českých výrobců, které si můžete pořídit domů. Představíme vám některé z nich.
Včelařství Sláma převážně získává na výrobu medoviny med od vlastních včelstev na Vysočině. Svou medovinu vyrábí za studena a většina druhů získala ocenění Regionální potravina Vysočiny a Staročeská vyhrála 2. místo v mezinárodní soutěži Mead Madness Cup.
Výroba Křivoklátské medoviny probíhá výhradně z českého medu z křivoklátské oblasti podle tradičního receptu našich předků. Vybírat můžete ze silnější s obsahem 18 % alkoholu a slabší 12,5 % alkoholu. Podle výrobce se jedná o „jemný, lahodný nápoj zlatavé barvy, čisté medové chuti s příchutí vanilky.“
Medovina Kitl je vyráběna za studena z medoviny a 4 bylinek (mateřídouška, květ lípy, voňatka a květ bezu černého). Je slazena zahuštěnou hroznovou šťávou a obsah alkoholu se pohybuje okolo 12%.
Rodinná firma Pleva se také věnuje výrobě přírodní medoviny, za kterou obdržela Zlatou medaili v soutěži Mead Madness Cup 2019. Na svém webu uvádí, že „s každou sezónou se kvalita medu mění, záleží třeba na počasí, musíte každý rok pečlivě vybírat, který med do výroby zařadíte.“
Tradiční specialitou Výzkumného ústavu včelařského je Dolská medovina. Ta se vyrábí kvašením roztoku včelího medu a má žlutohnědou barvu. Veškeré jejich hořké medoviny jsou vhodné jako aperitiv, jelikož podporují trávení.
Horká medovina recept
Recept podle barmana Giulia Capuzza uveřejnil na webu Lukáš Pleva z rodinné firmy Pleva.
Horká medovina podle Giulia Capuzza – ingredience |
|
Horká medovina podle Giulia Capuzza – postup přípravy |
|
Svatební medovina jako symbol prosperity a hojnosti
V minulosti se medovina řadila mezi časté svatební dary novomanželům, aby jim vystačila i na několik týdnů. Z toho vznikl výraz medové týdny (líbánky, angl. honeymoon), kdy manželé pili medovinu každý den a výsledkem mělo být úspěšné zplození potomka. Pokud se zadařilo, výrobce medoviny dostal pořádnou odměnu.
Královská medovina
Podle webu JaHan se královská medovina nevaří. Je tak v medu zachováno maximum výživných látek, tedy jedinečné vitamíny a minerály. Vyrábí se z vysoce kvalitního medu, který se různými způsoby pročišťuje.
Zdroj Regionální potravina uvádí, že receptura královské medoviny má původ už ve 14. století, kdy jako nápoj zaznamenala renesanci a zařadila se mezi léčivé aperitivy a likéry. „Tento nápoj se tak stal díky vytříbené chuti velice oblíbeným u vyšší společnosti, tj. šlechty a královského dvora – odtud pochází dobové označení Královská medovina.“
Keltská medovina
Degustační klub o keltské medovině píše, že receptura starých keltů pochází asi ze 5.– 4. století př. n. l. Medové víno se tehdy vyrábělo samovolným kvašením. Pilo se dokonce už v průběhu kvašení tak jako dnešní burčák (s obsahem 4 % alkoholu). V současnosti se používají šlechtěné kvasinky a dozrálé víno obsahuje cca 11,6 % alkoholu. Výroba keltské medoviny je opět za studena.
U rodinného medovinařství George Bee „keltská medovina vzniká kvašením medu spolu s pozdně podzimním ovocem a je velice specifická.“
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recept na nejlepší horký vánoční punč – tradiční i nealkoholický
Dostali jste chuť na 🤩 tradiční vánoční punč? Přinášíme hned několik receptů, jak si tento hřejivý nápoj připravit.
Jak otevřít víno bez vývrtky zapalovačem, klíčem nebo botou
Vzali jste si víno na piknik, ale na vývrtku jste zapomněli? Jak se dostat k vínu a ještě zapůsobit jako světaznalec? Poradíme vám, jak otevřít...
Z čeho se vyrábí zelené pivo a jak chutná + kde ho čepují
Na která zelená piva si dát pozor? Kam raději nechodit? Víme, kde točí zdravé zelené pivo a kde chemicky dobarvované. Víte, kam na zelené pivo v...