RECEPTY
Jak si udělat svařák z bílého a červeného vína
Předvánoční atmosféru mám neodmyslitelně spojenou se svařákem. Kdy jindy také oceníme hřejivé nápoje s dokonalou vůní koření. A hlavně, domácí svařák rozhodně zvládne připravit každý.
Historie - Jaké zvolit víno - Koření
Jamie Oliver - Svařák z bílého - Medový
Nealko - Zajímavosti
Zdroj: Pixabay
Hodnocení svařeného vína: 9/10
- Pozitivní: Nenáročnost receptu, variabilita receptur i nealko variant
- Negativní: Spíše sezónní záležitost
Historie svařeného vína
Historie svařeného vína podle většiny zdrojů sahá do dob antického Říma. Římané jako milovníci vína do něj přidávali byliny a koření. Není tak divu, že recept z dob dávno minulých, kdy se přidávala skořice, hřebíček, bobkový list, tymián a koriandr, je velice podobný tomu současnému svařáku.
Kuchař a publicista Michal Hugo Hromas přišel v rozhovoru pro Český rozhlas s myšlenkou, že „původní smysl svařování vína byl v tý době, kdy se nepoužívaly běžně konzervanty, hlavně aby se buď zachovalo, aby se svým způsobem vlastně primitivně pasterizovalo anebo se takhle zacházelo s vínem, který se prostě trošku zvrhlo nebo nestálo za nic."
Jaké víno na svařák? Svařák z bílého vína a svařené víno červené
Když vybíráte víno na svařák, je podstatné myslet na to, abyste vybrali víno takové, které máte rádi. Na kvalitě se doporučuje nešetřit, ale zase na druhou stranu, byla by škoda dělat svařák z přívlastkového vína.
Doporučuje se používat suchá vína, případně i ovocná a polosladká. Pokud zvolíte plnější odrůdy, jako jsou např. červená vína chilská, argentinská, francouzská či španělská (Cabernet Sauvignon, Syrah, Tempranillo) neuděláte chybu.
Pro svařák z bílého vína vybírejte mezi suchými víny, např. odrůdy Pinot Grigio a Chardonnay.
Koření na svařák
Nejpoužívanějším kořením je bezesporu skořice získávaná z kůry skořicovníku, stálezeleného tropického stromu. Kromě výrazné vůně, má také léčivé účinky. Posiluje imunitní systém, snižuje cholesterol, reguluje hladinu cukru v krvi, má příznivý vliv na zažívání, zrychluje metabolismus a mírní chuť na sladké.
Podle webu Vše o koření se u hřebíčku používají květní poupata hřebíčkovce kořenného a během středověku patřil k jednomu z nejdražších koření. Hřebíčku se připisují antiseptické, antibakteriální, anestetické a analgetické účinky. Působí jako prevence kardiovaskulárních chorob a přírodní afrodiziakum.
Badyán vůní připomíná anýz a díky obsahu anetholu má lékořicovou chuť. Jeho plody jsou tobolky ve tvaru osmicípé hvězdice stromu badyáníku pravého (čeleď magnoliových). Badyán podporuje správné fungování imunitního systému, posiluje organismus, ulevuje při bolestech v krku a kašli. Kromě toho také zmírňuje potíže se zažíváním a ulevuje při nadýmání.
Muškátový ořech je pojmenování pro jádro bobule, která je plodem tropického stálezeleného stromu muškátovníku. Podle serveru Českého rozhlasu velké množství muškátového oříšku může mít halucinogenní účinky a oříšek patří nejen mezi koření ale i drogy. Je nositelem protizánětlivých vlastností. Muškátový ořech obsahuje látky, které pomáhají vypořádat se s úzkostí a stresem, což je dáno jeho uklidňujícími účinky a podporou vytváření serotoninu.
Jak udělat svařák podle Jamieho Olivera
Jamie Oliver, šéfkuchař a úspěšný autor mnoha kuchařských knih, je společně s naším Zdeňkem Pohlreichem nejčastěji skloňované jméno v mnoha diskusích. Jak si ale britský kuchař poradil se svařákem?
Svařené červené víno podle Jamieho Olivera – ingredience |
|
Svařené červené víno podle Jamieho Olivera – postup přípravy |
|
Recept: Svařák z bílého vína
Z bílého vína lze připravit poněkud netradiční svařák, ale výsledek je stejně dobrý jako z červeného. Inspiraci jsme našli na stránkách vinařství Vinium ve Velkých Pavlovicích, které popisuje, že „jeho chuť je plná kořeněných tónů, doplněné o med, který tento svařák provoní ještě o stupeň víc.“
Svařák z bílého vína – ingredience: |
|
Svařák z bílého vína – postup přípravy: |
|
Medový svařák recept
Med místo cukru je perfektní alternativa. Na tuhle variantu svařáku se hodí červené i bílé víno.
Medový svařák – ingredience: |
|
Medový svařák – postup přípravy: |
|
Nealko svařák: Brusinkový svařák pro děti i pro ženy v těhotenství
Víno v těhotenství je hodně propírané téma mezi odborníky i maminkami. Některé zdroje tvrdí, že prvních 12 týdnů těhotenství patří mezi ty nejrizikovější, proto by se mělo konzumovat spíše víno bez alkoholu, v případě svařáku třeba právě ten brusinkový. Ve druhém a třetí trimestru už to není tak striktní a budoucí maminky si mohou dopřát občasnou (ne každodenní) sklenku vína. A jelikož v brusinkovém svařáku není ani kapka alkoholu, můžete potěšit i své ratolesti.
Brusinkový svařák – ingredience: |
|
Brusinkový svařák – postup přípravy: |
|
Svařák anglicky: Mulled Wine a další zajímavosti
- Podle blogu Cesta za vínem se v Anglii svařák (Mulled Wine) „podává s pomerančem, citronem, skořicí, muškátovým oříškem, fenyklem (nebo badyánem), hřebíčkem, kardamonem, zázvorem a přidává se brandy, nebo zázvorové víno. V nealkoholické variantě, tzv. Mulled Cider, je víno nahrazováno jablečným džusem."
- V případě, že si budete chtít udělat námořnický svařák, přilijte ještě panáčka (nebo dva) rumu.
- U nás většina prodejců na vánočních trzích dává svařák do plastových kelímků. Žádná extra invence. Oproti tomu na vánočních trzích v Drážďanech používá většina stánků jednotně originální hrníček na svařené víno (Glühwein), který si mnozí kupují i jako suvenýr.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recept na nejlepší horký vánoční punč – tradiční i nealkoholický
Dostali jste chuť na 🤩 tradiční vánoční punč? Přinášíme hned několik receptů, jak si tento hřejivý nápoj připravit.
Jak otevřít víno bez vývrtky zapalovačem, klíčem nebo botou
Vzali jste si víno na piknik, ale na vývrtku jste zapomněli? Jak se dostat k vínu a ještě zapůsobit jako světaznalec? Poradíme vám, jak otevřít...
Prodej burčáku – Kdy začíná sezóna burčáku?
Preferujete raději bílý nebo 🍷 červený burčák? Po roce zas můžeme okoštovat jednotlivé odrůdy. Která je ta nejlepší?