RECEPTY
Recept na domácí vaječňák
K zimním svátkům neodmyslitelně patří chuť vaječného koňaku. Ať už ho využíváme jako přísadu do cukroví nebo popíjíme při sledování pohádek, vaječňák by o Vánocích neměl chybět v žádné domácnosti. A protože domácí chutná vždy lépe než ten kupovaný, připravili jsme pro vás několik jednoduchých receptů na vaječňák, který si můžete snadno a rychle připravit v teple domova.
Foto: Profimedia
Odkud se vzal vaječňák – likér z avokáda
Vaječný likér prý vynalezli holandští plantážníci v Karibiku, kteří si ho připravovali z avokáda. Po návratu do Holandska, kde nebylo avokádo k mání, nahradili základní ingredienci vejci. A tak byl na světě první vaječňák.
Avokádový likér si dnes můžete snadno připravit i z pohodlí střední Evropy, avokáda jsou totiž v současnosti běžně dostupnou potravinou. Stačí rozmixovat avokádo s cukrem a přidat brandy a smetanu. Takový vaječňák však nemá dlouhou životnost, rychle hnědne a ztrácí chuť. Navíc se jedná o tzv. "krvavé ovoce" – víc se můžete dočíst TADY.
Recept na klasický vaječný likér (vaječňák) bez vaření
- hodnocení klasického vaječného likéru: 8/10, doba přípravy: 10 minut
Vaječný likér tak, jak ho známe dnes, se připravuje z vajec, smetany, kondenzovaného mléka a rumu, whisky nebo bourbonu. U nás je oblíbenou přísadou tuzemák, který často přidáváme i do vánočního cukroví, chybět nesmí například ve vosích hnízdech.
Recept na klasický vaječný likér – suroviny |
|
Recept na klasický vaječný likér – postup přípravy |
|
Recept na vaječný likér bez vajec (bezvaječňák) – i pro vegany
Pokud nejsou vejce součástí vašeho jídelníčku ať už ze zdravotních důvodů nebo z osobního přesvědčení, můžete si vaječný likér navzdory jeho názvu připravit i bez vajec. Pracovně mu říkejme "bezvaječňák".
První možností je příprava bezvaječňáku z řídkého vanilkového pudinku. Na jeden sáček použijte půl litru mléka a cukru podle chuti. Po vychladnutí pečlivě promícháme s 300 ml tuzemáku a máte hotovo.
Alternativou pro vegany je bezvaječňák z rostlinného mléka, např. kokosového, ovesného nebo sójového.
Recept na nealko vaječný likér (vaječňák) pro děti
Přestože se jedná o likér, jehož podstatou je obsah alkoholu, existuje i jeho nealkoholická varianta, kterou si s námi při vánočních oslavách můžou dopřát naše ratolesti. Připravíme si ho následovně:
Smícháme plechovku slazeného a plechovku neslazeného kondenzovaného mléka se 125 ml smetany ke šlehání, vanilkovým cukrem a špetkou muškátového oříšku. Misku se směsí vložíme do vodní lázně a prošleháváme, dokud nedosáhneme bodu varu. Pak přidáme 8 ušlehaných žloutků a dál mícháme, dokud směs nezhoustne. Odstavíme, necháme vychladnout a skladujeme v lednici.
Recept na kávový, kakaový, mandlový, karamelový a banánový vaječný likér (vaječňák)
Dále existují i různé vylepšené verze vaječného likéru, jako například kávový, mandlový nebo růžový. V čem spočívá jejich tajemství?
- Kávový vaječňák = přidejte zhruba 5 lžiček instantní kávy (více najdete ZDE)
- Kakaový vaječňák = přimíchejte jednu tubu čokoládového Pikaa
- Mandlový vaječňák = přidejte mandlovou esenci
- Karamelový vaječňák = použijte kondenzované mléko s karamelovou příchutí
- Banánový vaječňák = místo vanilkového použijte banánový pudink
Vaječňák podle Těhotnýho kuchaře – recept
Jak si připravit domácí vaječňák radí i kulinářská hvězda internetu Těhotnej kuchař, který do svých dvouminutových videoreceptů dokáže dostat to nejdůležitější. Sledovat ho můžete na Tiktoku, Facebooku nebo webových stránkách.
Na 8 litrů vaječňáku podle Těhotnýho kuchaře potřebujete 1 kg pasterovaných žloutků z Makra, které ve hnětací nadobě smícháte se 110 gramy cukru a čtyřmi balíčky vanilkového cukru. Směs vyšleháte robotem a ta poputuje do hrnce, kam přilijete 2 litry 33% smetany, 2 litry plnotučného mléka, 3 velké plechovky kondenzovaného mléka Salko a semínky z jednoho vanilkového lusku. Ponorný teploměr nastavíme na 68°C. Až se směs dostane na 50°C, přidáme dva litry bílého rumu. Až bude hotovo, směs necháme vychladnout a přecedíme do sterilizovaných lahví.
Jak dlouho vydrží domácí vaječňák?
Domácí vaječňák (i "bezvaječňák") byste měli spotřebovat během několika dní. Maximální doba trvanlivosti je jeden týden, potom se likér začne kazit.
zdroje:
https://www.toprecepty.cz/recept/18811-vajecny-liker-8x-jinak/
https://dvojka.rozhlas.cz/vajecny-konak-odkud-pochazi-tradice-tohoto-napoje-8124156
https://www.nejlepsidrinky.cz/rubriky/likery/recept-na-nejlepsi-vajecny-liker-neboli-vajecny-konak_869.html
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jedlé pečené kaštany: Recepty a příprava
Jak provonět domov pečenými kaštany? S našimi tipy si vánoční pochoutku můžete udělat i doma.
Recept na nejlepší horký vánoční punč – tradiční i nealkoholický
Dostali jste chuť na 🤩 tradiční vánoční punč? Přinášíme hned několik receptů, jak si tento hřejivý nápoj připravit.
Jak si udělat svařák z bílého a červeného vína
Také jste přes zimní měsíce tak promrzlí, že jediné, co vás zachrání je svařák?