RECEPTY
Recepty z rebarbory: Jak na výborný koláč a buchtu?
Zajímá vás, kdy se má sklízet rebarbora? Chcete znát recept na nejlepší rebarborový koláč, za kterým se na stole jen zapráší? Čtěte dál a dozvíte se také, kdy zpracovat rebarboru a kdy už je jedovatá.
Koláč s drobenkou
Koláč s tvarohem
Linecký koláč s rebarborou
Kynutý koláč s rebarborou
Marmeláda z rebarbory
Foto: Pixabay
Rebarbora: sklizeň, zpracování, použití
Jméno rostliny, kterou všichni známe jako rebarbora, je ve skutečnosti reveň kadeřavá. V kuchyni se používají řapíky listů, které se řadí mezi zeleninu (stejně jako meloun). Sezóna rebarbory je velice krátká. Na rebarborový koláč se můžete tedy těšit pouze od poloviny května do poloviny června. Samozřejmě hrátky počasí můžou toto období posunout třeba o týden. Pěstování rebarbory je velmi nenáročné, nevyžaduje žádnou speciální péči.
Chuť rebarbory je kyselá, nasládlá a šťavnatá. Skvěle se hodí do sladkých koláčů a buchet, kde její kyselost podbarví jinak sladký pokrm.
Rebarbora obsahuje | vitamín C, B a E (důležitý je vitamín B3) |
vlákninu | |
minerály draslík, hořčík a zinek | |
vápník a mangan | |
21 kcal na 100g |
Kdy je rebarbora jedovatá?
Pokud se ptáte, proč nejíme rebarboru celý rok, když obsahuje tolik důležitých a zdravých prvků, odpovědi jsou hned dvě. První z nich je, že všechny výše popsané prvky sice obsahuje, ale pouze stopové množství. Druhý důvod, a to daleko závažnější, je ten, že ve chvíli, kdy rebarbora přechází do květu, stává se jedovatou.
Když se rostlina připravuje na květ, výrazně se v řapících zvyšuje obsah kyseliny šťavelové. Žádná jiná zelenina neobsahuje tolik kyseliny šťavelové. Ta na sebe váže vápník, a proto nadměrná konzumace rebarbory může vést ke vzniku osteoporózy a také hrozí vznik močových a ledvinových kamenů. Pokud trpíte některým z těchto zdravotních problémů, konzumace rebarbory není pro vás.
Tyto problémy může rebarbora způsobovat i v sezóně. Její konzumace od konce června se už stává opravdu nebezpečnou. Pokud nejste těhotná žena nebo malé dítě, nebo netrpíte na problémy s nedostatkem vápníku a vaše ledviny a močové cesty jsou v pořádku, užijte si chuť rebarbory během krátkého tzv. rebarborového období od poloviny května do poloviny června, kdy je to možné.
Recepty z rebarbory
Kyselá chuť rebarbory doplní sladké koláče a potěší chuťové pohárky i těch nejmlsnějších jazýčků. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší recepty na koláče s rebarborou. V redakci jsme některé již ochutnali a na další se teprve chystáme.
Výtečná je také marmeláda z rebarbory. Pokud máte rebarbory hodně, určitě ji vyzkoušejte. Můžete si tak chuť rebarbory připomínat po celý rok! Rebarborový džem by mohl posloužit jako dárek ke dni matek, protože každá maminka ocení domácí marmeládu.
Rebarborový koláč (buchta s rebarborou, drobenkou, tvarohem)
Nejčastěji se s rebarborou setkáte v koláčích. Pojďme se tedy podívat na ty nejlepší koláče s rebarborou, osvědčené generacemi.
Rebarborový koláč s drobenkou – nesmrtelná klasika našich babiček
Pokud chcete připravit rebarborový koláč jako od babičky, tato varianta s drobenkou je přesně to, co hledáte.
Rebarborový koláč s drobenkou - suroviny |
|
|
Rebarborový koláč s drobenkou - postup přípravy |
|
Foto: Pixabay
Rebarborový koláč s tvarohem
Tento recept je pracnější, ale sklidí minimálně stejný úspěch, jako klasika našich babiček. Na jeho přípravu si vyhradťe více času. Na dvě různé náplně budete potřebovat:
- 4-5 stonků rebarbory
- vanilkový pudink
- cukr
- 1 tvaroh
- 1 zakysanou smetanu
- 1 žloutek
- moučkový cukr podle chuti
Na těsto si připravte:
- 125 g hladké mouky
- 75 g másla nebo Hery
- 75 g moučkového cukru
- 2 vejce
- 2 lžíce zakysané smetany
- 1 vanilkový cukr
- 1/2 prášku do pečiva
Nejprve si připravte koláčovou formu o průměru 30 cm. Tu vymažte tukem a vysypejte hrubou moukou, aby se koláč nepřichytil ke stranám formy.
Oloupejte a nakrájejte si cca 5-7 stonků rebarbory a poduste ji na rozpuštěném másle. Až rebarbora pustí šťávu, přidejte cukr podle chuti a poté vmíchejte pudinkový prášek. Převařte pudink v rebarboře asi minutku a odstavte. Dejte vychladit.
Vyšlehejte tvaroh se žloutkem a moučkovým cukrem. Množství cukru záleží čistě na vás, někdo volí raději lžičku medu. Přidejte zakysanou smetanu a dejte vychladit, stejně jako předchozí směs.
Rozdělte vajíčka na žloutky a bílky do dvou misek. Ke žloutky vyšlehejte s cukrem a poté přidejte tuk a vanilkový cukr. Přidejte také mouku, prášek do pečiva a zakysanou smetanu. Nakonec z bílku vyšlehejte tuhý sníh a přidejte ho pomalu ke žloutkové směsi.
Těsto rovnoměrně nalijte do připravené formy a na něj opatrně naneste tvarohovou směs. Vzdálenost tvarohu od okrajů určí, jak široký bude okraj upečeného koláče, snažte se tedy tvaroh nanést blízko ke kraji, ne však úplně po okraj. Na vrstvu tvarohu naneste rebarborovou směs. Obě vrstvy se snažte naklást na těsto opatrně, pomůže vám lžička nebo kornout na zdobení s větším otvorem. Na tento koláč se také hodí drobenka, popsaná v předchozím receptu.
Připravený koláč vložte do trouby a pečte na 170 stupňů 40 minut. Hotový koláč nechte vychladit. Před podáváním můžete "pocukrovat" koláč skořicí. Rychle si vezměte porci pro sebe, protože koláč zmizí stejně rychle jako Copperfield při svém představení v Las Vegas.
Linecký koláč s rebarborou – štrůdl trochu jinak
Jablečný závin je klasika, kterou milují snad všichni. Tento recept je jeho obdoba s rebarborou. Připravte si:
- 1 listové těsto
- 5 větších jablek
- 5 stonků rebarbory
- 20 g moučkového cukru
- 1 lžíci pudinkového prášku
- 1 vanilkový cukr
- trochu skořice
- 1 vejce
Jablka si nastrouhejte nahrubo, rebarboru oloupejte a nakrájejte na malé kousky a přidejte k jablkám spolu s lžící pudinkového prášku, trochou skořice a připraveným moučkovým i vanilkovým cukrem.
Těsto rozválejte na velmi tenkou placku, na kterou opatrně rozložte ovocnou směs a zaviňte stejně jako klasický štrúdl. Nakonec na plechu potřete závin rozšlehaným vajíčkem a pečte na 170 stupňů 35-40 minut. Podávejte po vychladnutí například s trochou vanilkové zmrzliny nebo pudinkem.
Tip: Pokud jablka pouští hodně šťávy, "vyždímejte" je, než k nim přidáte zbylé suroviny.
Foto: Pixabay
Kynutý koláč s rebarborou a drobenkou
Kynutý koláč je česká klasika, která se dá upéct s jakýmkoliv ovocem. Na přelomu května a června se skvěle hodí nakyslá chuť rebarbory. Na tento koláč si připravte:
- 430 g polohrubé mouky
- 230 ml plnotučného mléka
- 25 g čerstvého droždí
- 40 g cukru
- 2 žloutky
- 100 g másla
- špetku soli
- přibližně 15 stonků rebarbory
Do vlažného mléka rozdrobte droždí a přidejte lžíci cukru. Nechte vzejít kvásek. Do velké mísy smíchejte mouku, cukr, žloutky, rozpuštěné máslo, kvásek a trochu soli. Vypracujte těsto, které zakryjete utěrkou a dáte na teplé místo kynout přibližně na hodinu.
Rebarboru oloupejte a nakrájejte na malé kousky. Když je těsto nakynuté, rozložte ho rovnoměrně na vymazaný a hrubou moukou vysypaný plech a posypejte rovnoměrně rebarborou. Můžete nechat ještě chvilku odstát, těsto nakyne ještě víc a koláč bude křehčí. Nakonec opět posypejte drobenkou a dejte péct na 180 stupňů přibližně půl hodiny.
Hotový koláč nechte vychladnout a podávejte ke kávě nebo čaji.
Výhoda tohoto receptu je, že rebarbora se dá nahradit jakýmkoliv ovocem, které máte k dispozici. Pokud třeba pěstujete kanadské borůvky, v jejich sezóně jistě nahradí rebarboru a pochutnáte si znovu!
Marmeláda z rebarbory – rebarborový džem
Domácí marmeláda je vždycky lepší než ta kupovaná. Tak proč nevyužít sezónu rebarbory? Je to jedinečná příležitost, jak se rebarborou zásobit na celý rok, přestože čerstvá je k mání tak krátkou dobu. Příprava marmelády z rebarbory je velice snadná!
Připravte si:
- 1 kg oloupané rebarbory
- 1 kg želírovacího cukru
- šťávu z 1 citronu
- zavařovací sklenice
Rebarbora reaguje s hliníkem, budete proto potřebovat hrnec, který je nerezový nebo keramický. Do něj dejte pokrájenou rebarboru spolu s citronovou šťávou a želírovacím cukrem. Poměr ovoce a želírovacího cukru je 1:1.
Velmi pozvolna zahřívejte a často míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Takto pomalu přiveďte k varu a postupně sbírejte z hladiny všechny sraženiny. Hlídejte teplotu budoucí marmelády. Neměla by přesáhnout 105 stupňů. Na této maximální teplotě udržujte rebarborovou marmeládu ještě 5-10 minut.
Nyní nechte džem asi 15 odstát a poté ho naběračkou přelijte do sklenic. Po uzavření sklenice otočte víčkem dolů a nechte rebarborový jam úplně vychladnout. Chuť rebarborové marmelády je příjemně kyselá. Můžete ji použít i na vánoční cukroví, skvěle se hodí do lineckého cukroví.
Stejně jako u receptu na kynutý koláč, tento recept skvěle poslouží pro jiné ovoce v sezóně. Pokud se chystáte například na samosběr jahod, můžete si takto vytvořit skvělou jahodovou marmeládu.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Nejlepší ředkvičkové recepty - pomazánka a salát
Ve kterých salátech ředkvička nesmí chybět? Jaká ředkvičková pomazánka mile překvapí každou návštěvu? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší recepty z...
Co je quinoa, jak ji uvařit + recepty
Zajímá vás, kde se vzala superpotravina quinoa, v čem je tak unikátní a jaké dobroty si z ní můžete připravit?
Nejlepší recepty na výborný čočkový salát, který zvládne každý
Čočkový salát vás zasytí jako samostatný lehký pokrm, nebo je ideální jako příloha k masu. Inspirujte se těmi nejlepšími recepty na čočkový...