RECEPTY
Správný ovar: Maso na ovar a jak dlouho vařit ovar?
Ovar už dávno není jen součástí tradičních zabijačkových hodů, celkem hravě si ho můžete udělat i doma. Otázkou je, který ovar je ten správný – libovější nebo ten, který se třese?
Co je ovar – Maso na ovar – Jak dlouho vařit ovar
Ovarové koleno – Ovar z bůčku a z plecka
Zabijačkový ovar – Ovar na Silvestra
Foto: Freepik
Co je ovar?
Ovar je považován za tradiční pochoutku při zabíjačce, ale běžně se dělá i doma např. v papiňáku či pomalém hrnci. Kusy méně kvalitního masa se vaří ve slané vodě a buďto se ochucují při vaření (doma), nebo až po uvaření (zabijačkový ovar).
Ovar se podává horký, s hořčicí, křenem a chlebem. Velmi záleží na zvoleném druhu masa a na době vaření.
Co na ovar: Koření na ovar, maso na ovar
Ovar se vaří většinou z vepřového masa, zejména z vepřové hlavy (obsahuje libové líčko, rypáček, ouško a tučnější část), vepřového kolena, vepřového bůčku, ramínka (vaří se s kůží, má delší masová vlákna), plecka (libovější ovar, šťavnatý) a laloků (velmi tučný ovar).
Do ovaru se přidává sůl, pepř, nové koření, bobkový list, v některých receptech i česnek a cibule nebo kořenová zelenina.
Jak dlouho vařit ovar: Ovar v pomalém hrnci, ovar v papiňáku
Maso musí být uvařené tak akorát – mělo by být pevné a pružné, nikoliv rozvařené. Vepřové maso je třeba vařit dostatečně dlouho, aby se oddělovalo od kosti. To víceméně trvá od 2 do 2,5 hodiny.
Pokud byste chtěli mít ovar do dvou hodin hotový, hodí se vám tlakový hrnec, jinak byste ho museli vařit na velmi mírném plameni celé odpoledne. Uvádí se, že doba přípravy masa, se vám použitím papiňáku zkrátí asi na hodinu.
Ovar recept
Podle jihočeského šéfkuchaře Petra Stupky budete na ovar pro 6 osob potřebovat: 1,5 kg vepřového masa (hlava, lalok), 3 ks velké cibule, 5 stroužků česneku, sůl (40 g), 10 kuliček pepře, 3 ks nového koření a 2 bobkové listy.
Do vroucí vody (3 litry) pak dáte cibuli, česnek, sůl, koření a čisté na větší kusy naporcované maso. Vše přivedete rychle k varu, poté uberete intenzitu tepla. Doporučuje se vše vařit co možná nejvíc zvolna bez velkého klokotání.
Doba vaření se odvíjí od druhu masa, ale počítejte raději s cca 120 minutami. Uvařené kousky masa potom nakrájejte na menší kousky či hrubší plátky a podávejte podlité vývarem.
Maso na ovar: Ovarové koleno, ovar z kolena
Po vepřové hlavě je ovarové koleno nejpoužívanějším masem na ovar. V běžném řeznictví ho nebudete mít problém sehnat. Radí se koupit kolena přední, která jsou menší a chutnější než zadní.
Ovarové koleno – ingredience: |
|
Ovarové koleno – postup přípravy: |
|
Zabijačkový ovar
Máte rádi zabijačky? Pak zabijačkový ovar bude pochoutka právě pro vás. Oproti ovaru, který se připravuje v papiňáku doma a při vaření dochucuje kořením, zabijačkový se dělá z úplně čistých kousků prasete. Tyto kusy masa pak slouží jako základ pro jitrnice, jelítka, tlačenku apod.
Voda na zabijačkový ovar se jen mírně solí. Klasickým kusem prasete na ovar je vepřová hlava rozdělená na dva a více kusů, dále koleno a části bůčku. Pokud byste třeba do tlačenky chtěli libovější kousky, doporučuje se použít vepřové plecko nebo ramínko. Jako poslední se přidávají vepřové laloky, které se vaří mnohem kratší dobu.
Vodu, ve které se ovar vařil určitě nevylévejte, bude se vám hodit do zabijačkové polévky nebo jako základ pro ovarovou polévku s kroupami.
Ovar na Silvestra
Novoroční oběd by se neměl obejít bez čočky a vepřového masa. Čočka je totiž symbolem hojnosti a prasečí rypáček zase štěstí. Na Nový rok by se navíc nemělo konzumovat nic, co má peří, protože pak by vám štěstí mohlo uletět. Pokoušet štěstěnu byste neměli ani rybou nebo králíkem.
I když jste možná na Štědrý den zlaté prasátko neviděli, tak si to aspoň můžete vynahradit čuníkem v jiné podobě. Ovar s křenem se už od dávných let podává na Nový rok proto, aby si lidé zajistili pevné zdraví a hojnost po celý nadcházející rok.
Maso na ovar: Ovar z bůčku, ovar z plecka
Vy, co máte raději tučnější maso, si určitě pochutnáte na ovaru z bůčku. Maso z plece uvítají ti, kteří dávají přednost libovějšímu masu.
Ovar z bůčku – ingredience: |
|
Ovar z bůčku – postup přípravy: |
|
Ovar z plece – ingredience: |
|
Ovar z plece – postup přípravy: |
|
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recept na staročeský hubník z čerstvých i sušených hub
Udělejte si radost a vyrobte si tradiční českou pochoutku hubník. Jednoduchý, rychlý, chutný a zdravý pokrm, který ve vašem jídelníčku nesmí...
Nejlepší čočka na kyselo: Jak ji dělá Vaněk, Kluci v akci, Cuketka
Čočka na kyselo patří mezi poklady české kuchyně💎. Je jednoduchá na přípravu a recepty se vám budou hodit nejen k novoročnímu obědu.
Znamená masopust jen masky a koblihy, nebo je v tom víc?
Kdy je letos masopust neboli fašank? Proč slavíme tuto tradici a proč je její součástí karnevalový průvod? A jak na masopust navazují...