ITS COOL
ZAJÍMAVOSTI
Bouřky dnes: jak vzniká blesk a hrom - jednoduché vysvětlení
Bouřky, blesky a hromy patří k nejzajímavějším přírodním fenoménům. Víte, jak takový blesk vzniká a kde můžete bouřky a blesky sledovat v přímém přenosu na meteoradarech? V článku se také dočtete, jak se při bouřkách chovat, abyste se nevystavovali zbytečnému nebezpečí.
Jak vzniká bouřka - Co je blesk a hrom
Jak se chovat při bouřce - Mapa bouřek online
Foto: Pixabay
Silné bouřky v Česku - kdy je v Česku bouřková sezóna
V letních měsících jsou bouřky docela častým jevem. Častěji se během parného období setkáváme spíše s lokálními, slabšími bouřemi. Bouřková sezóna v tuzemsku začíná již kolem Velikonoc. Trvá přes celé léto až do chladnějších podzimních měsíců.
Bouřky většinou přicházejí od jihozápadu a nejčastěji jim proto čelí obyvatelé Plzeňského, Karlovarského, Jihočeského, Středočeského kraje a Vysočiny. Na západě země jsou během velkých vln běžné každodenní bouřky, zatímco na východě bouřky většinou přicházejí až s koncem veder a s příchodem studené fronty.
Průměrný počet bouřkových dní v ČR se pohybuje mezi 20 až 35 za rok a kromě zeměpisné délky záleží také na nadmořské výšce. Čím výše položené místo, tím jsou bouřky častější.
*️⃣ Jak vzniká bouřka a blesk?
Bouřka vzniká stoupáním teplého vzduchu do horních pater atmosféry. To může být způsobeno vlivem teplého počasí, postupem studené fronty, kdy studený vzduch vytlačí teplý vzduch nahoru, či vlivem terénu, kdy je teplý vzduch vytlačen přes vyvýšené objekty (kopce atp.) také vzhůru. Stoupající teplý vzduch je ve vyšších patrech atmosféry ochlazen, čímž dosáhne teploty nasycení vodních par. Vznikají kapky, které kondenzují a vzduch se opět ohřeje, čímž znovu stoupá. Výše se znovu ochladí a klesá naopak velkou rychlostí dolů. Bouřkové mraky (Cumulonimby) mají podobu vysoké kovadliny a mohou sahat do výšky 5 až 15 km.
Během tohoto víření vzduchu vzniká elektrostatický náboj. Kladně nabité částečky (drobné ledové krystalky, prach) stoupají do horní strany oblaku a záporně nabité (větší kroupy a vodní kapky) zase klesají. Tím vzniká třaskavá směs, která vede až k elektrickému výboji mezi opačně nabitými částmi oblaku a expanzi plasmatu - blesku.
*️⃣ Co je blesk a hrom?
Blesk je elektrostatický výboj, který vzniká při bouřce mezi dvěma různě nabitými částmi oblaku (jak jsme si popsali výše), mezi dvěma různě nabitými oblaky nebo mezi oblakem a zemí. Blesky se mohou větvit a na Zemi obyčejně mají modro-bílé zbarvení, které způsobuje velké množství dusíku v nižších vrstvách atmosféry.
Blesk se neprojevuje jen opticky prostřednictvím světelného záblesku, zpravidla ho doprovází také zvukový efekt, kterému říkáme hrom. Hrom je způsobený expanzí rychle zahřátého vzduch v okolí blesku. Vzhledem k tomu, že zvuk se šíří prostředím pomaleji než světlo, vnímáme často hrom až několik vteřin po záblesku.
*️⃣ Jak se chovat a co dělat při bouřce?
Pokud vás bouřka zastihne doma, nepanikařte, ochrání vás tolik známé nenápadné zařízení - hromosvod. Pokud se ovšem při bouřce ocitnete venku, měli byste se mít na pozoru a řídit se následujícími pravidly:
- pokud je to možné, schovejte se do nejbližší bezpečné budovy s hromosvodem
- pokud není v okolí žádná bezpečná budova - vyskytujete se například v lese, poskytne vám hustý les relativně bezpečné útočiště - stejných stromů, jaké jsou nad vámi je v okolí velké množství a šance, že trefí zrovna stromy nad vámi je relativně nízká - jedná se ovšem o krajní možnost a pokud ale bude silný vítr, raději se lesu vyhněte
- nikdy se neschovávejte pod osamělými stromy, zejména pod těmi vysokými - blesky totiž přitahují vysoké osamocené objekty
- nikdy se neschovávejte v osamocených budovách bez hromosvodu, jako jsou například hájenky a posedy
- blesky také přitahují vodní plochy a železné konstrukce, vyhněte se jim
- snažte se vyhnout tomu, abyste během bouřky byli na kopcích a holých pláních, pokud se ovšem v takové situaci vyskytnete, přečkejte bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe a neshlukujte se ve skupině
- zbavte se kovových předmětů a vypněte elektronická zařízení
Opravdu silné bouřky mohou vést až ke vzniku tornáda, se kterým nedokáží zápasit ani nejmodernější technologie a smete cokoliv, co se mu postaví do cesty.
Jak vzniká bouřka a blesk - video
Jak daleko je bouřka? Výpočet blesku a hromu
Mnoho čtenářů zajímá, jak se počítá vzdálenost blesku podle času mezi viditelným bleskem a následným hromem. Hrubý výpočet je jednoduchý. V momentě, kdy uvidíte blesk spusťte stopky, či si sami počítejte vteřiny. Počítejte až do momentu, kdy uslyšíte burácivý hrom. Časový rozdíl mezi bleskem a hromem vynásobte číslem 350 a výsledkem je vaše vzdálenost od blesku (bouřky) v metrech. Pokud tedy uvidíte blesk, který je za 10 vteřin následován hromem, viděli jste onen blesk ze vzdálenosti zhruba 3,5 kilometru.
Zajímavosti: první jarní bouřka a pověry
Naši předci věřili ve spoustu pranostik a různých pověr. Některé se týkaly také jarních bouřek - jedna z nich například tvrdila, že "Když se ozve z jara hrom, chyť si kámen nebo strom.“ a přitom věřili, že jim to zajistí sílu onoho stromu, či kamene. Další zase za stejným účelem při bouřkách zvedali těžká břemena. První jarní bouřky přicházejí s prvními změnami teplot. Jakmile se začne střetávat studená a teplá fronta, riziko vzniku bouří se zvyšuje. Na jaře tedy přichází první bouře zhruba v druhé polovině měsíce března. Průměrně je v březnu zaznamenáván jediný bouřkový den. V porovnání s červnem, kdy je průměrně takových dnů šest, se jedná z pohledu bouřek o klidný měsíc.
Zimní bouřky jsou vzácnější
Bouřky ovšem nepřichází jen v jarních, letních a podzimních měsících - výjimečně se objevují také v měsících zimních. Ačkoliv se jedná téměř o raritu, s bouřkou se v zimě můžete skutečně setkat. Znovu se jedná o výrazný teplotní rozdíl mezi frontami. Pokud je například na územím Čech velmi chladná teplota kolem bodu mrazu a klidně o několik set kilometrů dále, na Moravě, je teplota v silném kontrastu (+10 °C a více), vznikají podmínky pro zimní bouřky.
Největší bouřka na světěOdpověď na to, jaká bouře byla zatím největší, není jednoduchá. Silných bouří probíhá každoročně nespočet. Některé z nich v místech, které nejsou, či nebyly podrobně měřeny citlivými přístroji. Obecně se takto silným bouřím říká tzv. tajfuny. Nejsilnější dosud zaznamenaný tajfun se nazýval Haiyan. Nebývale tvrdě zasáhl v roce 2013 Filipíny. Vyhnal z domovů přes milion obyvatel a zanechal za sebou jen zoranou půdu a trosky. |
Mapa bouřek a meteoradar na bouřky - čhmi radar bouřky online, www.radar.bourky.cz a další
Bouřky jsou přírodní fenomén, který lidstvo provází již od nepaměti. Někteří lidé mají bouřky rádi, jiní se jich zase obávají. Ačkoliv se leckdy jedná o úžasnou podívanou, kdy úchvatné blesky protínají potemnělou oblohu a doprovází je přitom dunění hromů, může bouřka nahánět hrůzu a pustošit. Demonstrace autority naší matky země může mít ničivý průběh a devastující následky.
Tomu všema se dá mnohdy předejít, jelikož vzhledem k moderním technologiím, je dnes možné sledovat v přímém přenosu bouřkové aktivity. Dokonce je možné pro obyčejného člověka, který má připojení k internetu, předpovídat směr, kterým se bouře pravděpodobně budou ubírat.
Pro mapování bouřek a blesků slouží různé meteorady a mapy, které lze sledovat na internetu zdarma. Jedná se o internetové stránky a mobilní aplikace. Níže vám představujeme 4 praktické meteoradary a mapy počasí, bouřek a blesků.
- http://radar.bourky.cz/
- https://mapy.in-pocasi.cz/
- http://meteoradar.slunecno.cz/
- https://www.blitzortung.org/
Předpověď počasí - bouřky aktuálně dnes
Pokud plánujete výlet do přírody, či venkovní sportovní aktivitu, je vhodné sledovat dopředu vývoj počasí. Můžete se díky tomu vyhnout situacím, kdy vás bouřka zastihne nepřipravené a nedejbože na kopci, či jiném nebezpečném místě. Předpovědi počasí můžete sledovat v televizi. Pružnější variantou jsou také výše zmíněné meteoradary nebo aplikace s předpovědí počasí a meteorologickými mapami, jako je například Windy.
Komentáře
SOUHLASIM Z DEJVEM JE TO MRDKA CHTELOBYTO ZLEPSIR POTOM SI TO MAZNA PRECTU I CELY ASHLE KDYZTAK MI NPISTE MA MAIL HUHUHUMILAN@GMAIL.COM ZBBOHUEM DAMAE DIZLIKE
krasne zpracovana prace dada patoceg he docela kokot mateto fakt hezky budu rad za odpoved aztim naschledanod
mTE TO PEKNE MA KKT NIC SEM S TOHO NEPOCHPOPL)IUKL HE TO PRISTE NAKOKOT DIZLAIKE NAPISTE MI KDYZTAK NY )ĨEMIL DAVE.PATOCKA@GMAIL.COM ZATIM NASCHLE
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Vznik tornáda a jak se při něm chovat
Zajímá vás, jak vznikají tornáda🌪️? Jaké škody mohou tornáda napáchat a jak se chovat,▶️ pokud se s ním setkáte?
Cesta vlakem a autobusem do Chorvatska – recenze, termíny a ceny
Vlakem či autobusem RegioJet do Chorvatska v roce 2024: Kde koupit jízdenky? Jaký je nový jízdní řád? Přečtěte si rady, tipy a recenze...
Kde si levně pronajmout karavan nebo obytné auto
Chtěli byste si letos na dovolenou pronajmout karavan? Víte, jaký je rozdíl mezi karavanem a obytným vozem? Kolik zaplatíte za pronájem obytného...