ZAJÍMAVOSTI
Chcete vidět zlaté prasátko na Vánoce?
Patříte mezi ty, kteří se každý rok na Štědrý den snaží aspoň na okamžik zahlédnout zlaté prasátko? A dodržujete skutečně všechno tak, jak tradice velí?
Foto: Pixabay
Kde se vzalo zlaté prasátko?
Kořeny tohoto vánočního zvyku spadají až do středověku a pojí se s pohanskými předchůdci Vánoc. Souvislost je patrná zejména v oslavách zimního slunovratu, prvního zimního dne, kdy Slunce vstupuje do znamení Kozoroha a po nejkratším dnu v roce přijde nejdelší noc.
Oslava zimního slunovratu byla jednou z nejdůležitějších slavností starých Keltů a Slovanů a odehrávala se v období Vánoc podobně jako římské Saturnálie.
Saturnálie jakožto pohanský svátek uctívaly boha Saturna (římského boha zemědělství, sklizně a času). Saturnus jezdil na voze, který táhl kanec se zlatými štětinami, které představovaly sluneční paprsky.
Zlaté prasátko: Význam, zvyk, pověra
V rámci oslav byla o zimním slunovratu obětována prasata jako symbol Slunce, na jehož návrat a zrození se čekalo. Uvádí se, že prase bylo i znakem prosperity, úspěchu a štěstí a díky konzumaci pokrmu z vepřového masa lidé mohli přijmout sílu Slunce.
Kromě Slovanů měli také Germáni prase za posvátné zvíře. Keltové kance řadili mezi božstva a často jeho postavu odlévali do bronzu.
Zlaté prasátko – pokladnička
Se znakem bohatství a hojnosti, které prase symbolizuje, souvisí třeba i pokladnička. V dávných dobách se věřilo, že kdo měl v chlívku prasátko, byl zabezpečený na zimu a nehrozilo mu, že by zemřel hlady.
Zlaté prasátko – symbol Vánoc
Původ zlatého prasátka je tedy patrný zejména v pohanských rituálech, křesťanství totiž prase bralo jako velmi podřadné zvíře a nahlíželo na něj velmi negativně, téměř jako na ďábla.
Postava pašíka však navzdory křesťanské symbolice zlidověla, a navíc zlatá barva i v křesťanství má svou nezastupitelnou úlohu. Jeden z darů, který dostal Ježíšek od tří králů, byl zlatý, protože ve zlatě se tehdy odváděla daň králům.
Zlaté prasátko na Vánoce: Co se nesmí jíst na Štědrý den
Říká se, že pokud 24. prosince na Štědrý den dodržíte půst a nebudete jíst maso, dokud se na obloze neobjeví první hvězda, uvidíte zlaté prasátko. Z toho důvodu se během dne podávají zpravidla bezmasá jídla, jako je například tradiční staročeský kuba nebo hubník. V některých rodinách je to ale daleko striktnější a nejí se vůbec nic.
Návaznost na tuto pověru má také zvyk jíst k novoročnímu obědu vepřové maso, protože tím si zajistíte úspěšný rok plný blahobytu.
Tradice – zlaté prasátko: Jak vidět zlaté prasátko?
Tato tradice je obvykle velkým zážitkem pro menší děti. Čekáním na zlaté prasátko jim aspoň rychleji uteče čekání na Ježíška.
Pokud se děti postí, rodiče jim před večeří pomocí odlesků světla od zrcátka ukazují zlaté prasátko na zdi jako odměnu, že to celý den vydržely. Dospělí mohou vidět zlaté prasátko i bez hladovění a zkusit štěstí ZDE.
Vánoční půst
Církev hovoří o tom, že dříve byl Štědrý den dnem přísného půstu, ale v Bibli o ničem takovém zmínka není. V současnosti jsou pro cíkev závazné pouze dva dny přísného půstu – Popeleční středa a Velký pátek.
Tradice postit se na Štědrý den podle portálu Víra přetrvala mezi lidmi dodnes s tím, že půst od masa je ve skutečnosti přežitek z dřívější církevní praxe a teologicky nevysvětlitelný.
Postava (zlatého) prasátka v Evropě
Prasátko je oblíbené také v německy mluvících zemích, kde ho mají za symbol Silvestra a Nového roku – růžové prasátko je obvykle znázorněné se čtyřlístkem v čumáku a podkovou pro štěstí.
Ve střední Evropě se věřilo, že když sníte vepřové maso k novoročnímu obědu, přinese vám to štěstí. Proto se v současné době připravuje na Silvestra či na Nový rok vepřové koleno nebo prasečí nožičky.
V českých domácnostech se často vaří ovar a vepřová hlava, přičemž to nejcennější z vepřové hlavy jsou ouška a rypáček.
Zlaté prasátko: Reklama, zlatý prasátko – Kofola
Zlaté prasátko je ústředním tématem reklamy na Kofolu, která se už několik let objevuje v televizi na Vánoce v České republice a na Slovensku.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jaké bude počasí【2024】: Budou bílé Vánoce?
Jaké počasí bude v Česku panovat na Vánoce? Dočkáme se nakonec pořádné zimy jako z Mrazíka?
Začátek adventu 2024 a první adventní neděle
Advent je období klidu a míru, kdy bychom měli především rozjímat a očekávat příchod vánočních svátků ⛄. A kdy začíná adventní čas v roce 2024?
Jak zapálit adventní svíčky? Poradíme vám!
První adventní neděle 2024 se blíží a s ní spojené tradice 🕯️, včetně zapalování svíček na adventním věnci. Jaká jsou pravidla jejich...