ZAJÍMAVOSTI
Chorvatsko otevřelo most Pelješac - cena, mýtné a přínos
Pelješac je chorvatský poloostrov. Právě na něj vede nový most z chorvatské Dalmácie. Obě místa spojuje chorvatská dálnice D8. Nyní ale místo dlouhých kolon a čekání můžete na místo dorazit za pouhých 20 minut. Cestu výrazně zkrátil nový most, který umožní cestovatelům vyhnout se území Bosny a Hercegoviny.
Informace – Vítr – Cena
Poplatky – Hraniční kontroly
Spory – Přínos
Foto: ČTK,PA,Igor Kralj,PIXSELL
Základní informace
Všechny základní informace jsme shrnuli do přehledné tabulky.
Délka | 2404 m |
Šířka | 23,6 m |
Výška | 98 m |
Volná výška | 55 m |
Mýto | Ne |
Otevření | 26.07.2022 |
Pelješacký most je 2,4 kilometrů dlouhou stavbou. Pro projíždějící vozidla je připravena šířka 21 metrů. Jeho výška dosahuje 55 metrů. Díky mostu došlo k propojení celého Chorvatska. Návrh a následné provedení mostu ale nebylo jednoduché.
Jižní Dalmácie je totiž považována za seismickou oblast. To znamená, že se zde často vyskytují zemětřesení. Druhým problémem je silný vítr, který je v této oblasti také velmi častý.
Všechny tyto jevy se tak musely zohlednit při výstavbě mostu. Jedná se prý o jeden z nejnáročnějších mostů na světě. Zároveň je most na Pelješac jednou z pěti největších evropských staveb.
Silný vítr i lodní doprava
Protože se se silným větrem počítalo již v samotném projektu, most odolá větru o rychlosti 180 kilometrů v hodině. V přepočtu se jedná o 50 m/s. Této síly by vítr v této oblasti neměl dosahovat. Most pro pěší Sky Bridge 721 pro představu odolá maximálně větru s rychlostí 20 m/s.
Zároveň bylo potřeba počítat s lodní dopravou po Jaderském moři. Díky celkové výšce konstrukce mostu je možné, aby pod ním proplouvaly i velké křižníky. Lodní doprava tak nebude i přes nový most nijak omezena.
Cena mostu
Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejdůležitějších strategických projektů Chorvatska, nešetřilo se na něm. Celková investice do celého projektu totiž byla 526 milionů eur. Pro představu se jedná o skoro 13 miliard korun.
Ne všechno ale platilo Chorvatsko ze své kapsy. Na most získalo podíl z investičních fondů Evropské unie. Podíl činil 357 milionů eur, tedy skoro 9 miliard korun. I díky těmto investicím je nyní jednodušší cestovat po Chorvatsku a objevovat všechny jeho krásy.
Poplatek za přejezd
Možná vás napadne, že přejezd přes most bude zpoplatněný. Chorvatské dálnice jsou přece také za poplatek. Máme pro vás ale dobrou zprávu! Most nijak zpoplatněný nebude!
Díky tomu, že větší část této stavby zaplatila Evropská unie, jednou z podmínek bylo, že doprava přes most bude zdarma. Díky tomu můžete z Dalmácie na poloostrov Pelješac přejíždět zdarma.
Konec hraničních kontrol
Do této doby bylo běžné, že při cestě do Dubrovníku na vás čekaly hraniční kontroly. Ty byly způsobené tím, že nebylo možné se do cílové destinace dostat pouze po chorvatských silnicích.
Část cesty vedla přes Bosnu a Hercegovinu, která není součástí Evropské unie ani Schengenského prostoru. Při cestování se tak tvořily dlouhé kolony a cesta nebyla zrovna příjemná. To se ale díky mostu změní.
Cesta se tak časově rozhodně zkrátí. Co se týče najetých kilometrů, těch bude více než doposud. Rozhodně ale bude pro většinu lidí důležitější doba cesty než její skutečná délka.
Dlouhých 15 let
Stavba začala již před 15 lety. Vůbec první návrh vznikl v roce 1997, tedy chvíli po rozpadu Jugoslávie. Postupně se z plánů přešlo na samotnou stavbu. Tu zahájila v roce 2007 chorvatská společnost Konstruktor. O pět let později ale byla zakázka zrušena, a to z důvodu nedostatku financí.
Stavbu oživily až zmíněné dotace od Evropské unie a vypsání nového tendru. Ten nakonec vyhrála čínská společnost CRBC, která také celou realizaci mostu dokončila, i když o něco dráž, než bylo původně plánováno.
K problému s územím došlo v roce 1991, kdy byla vyhlášena nezávislost. V tu dobu práce asi 10 kilometrů dlouhá část pobřeží připadla Bosně a Hercegovině. Tímto krokem došlo k rozdělení země a následným hraničním kontrolám.
Spory s Bosnou a Hercegovinou
Samotnou stavbu provázela také celá řada sporů mezi chorvatskou stranou a Bosnou a Hercegovinou. Druhá jmenovaná země se bála, že díky mostu bude mít omezený přístup na volné moře. Obávala se také samotné výstavby.
Do Bosny a Hercegoviny tak nadále mohou lodě plout. Ty, které by se pod most náhodou nevešly, mohou zakotvit v chorvatském Ploče. Ten je od hranic s Bosnou vzdálený asi 20 kilometrů.
Hlavní přínosy mostu
Most s sebou nese celou řadu pozitivních přínosů, které rozhodně stojí za to. Jednodušší bude návštěva ostrova Korčula nebo kempů v Pelješace. Spolu s mostem vznikají další nové komunikace, které pomohou s tamní dopravou.
V říjnu letošního roku se také plánuje napojení tunelu s názvem Kamenice, který protíná stejnojmennou horu. Most tak dal vzniknout dalším infrastrukturním projektům, které výrazně zjednoduší cestování po Chorvatsku.
Pelješace poplatky
Protože byl most Pelješac z větší části dotován Evropskou unií, Chorvatsko na něm nemůže vybírat žádné poplatky. Díky tomu je možné přes most projíždět zcela zdarma. Neplatíte tak žádné poplatky.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Babylon Aquapark v Liberci - zažijte sci-fi a fantasy prostředí
Venku prší a vy nevíte, kam vzít děti na výlet? Vyzkoušejte Aquapark Babylon v Liberci. Těšit se můžete na sci-fi a fantasy prostředí, které vás...
Jaká platí tolerance alkoholu za volantem v zahraničí?
Chystáte si na dovolené půjčit auto, případně budete cestovat vlastním? Pak vás jistě zajímá, jak je to s tolerancí na alkohol v oblíbených...
Rychlá a pohodlná evidence kilometrů v elektronické knize jízd
Využíváte k podnikání soukromé nebo firemní auto? Pak se na vás vztahuje povinnost vést knihu jízd. Přečtěte si, jaké údaje do ní podle zákona...