Poprvé jsem to rčení viděl na bojnickém hradě. Pochopil jsem to jako výzvu k hédonickému způsobu života. Užívat si dne - na rozdíl od využití darovaného aktuálního dne beze zbytku. Pochopil jsem ten rozdíl mnohem později. Renovoval jsem vojenskou bednu pro vnoučka a tímhle heslem jsem ji vyzdobil.
Autorce se hluboce klaním.
ZAJÍMAVOSTI
Co znamená carpe diem - překlad latinského rčení
Často se setkáváte se slovním spojením carpe diem a zajímal by vás jeho doslovný překlad a také význam? Pátrali jsme nejen po smyslu, ale také po vzniku carpe diem a jeho motivační záměr přeneseme do následujících řádků. Tak se začtěte a užívejte si každého dne svého života.
Foto: Shutterstock
Carpe diem překlad
Carpe diem je proslulé latinské rčení, které je překládání jako "užívej dne". Za autora tohoto rčení je považován antický básník Horatius, který ho použil v první knize své sbírky Ódy (Carmina), část XI. Jedná se o jedno z nejstarších filozofických hesel, které postupně "zlidovělo" a stalo se oblíbeným mottem.
Carpe v překladu znamená uchop, chyť, snad i utrhni (tak jako člověk trhá ovoce) diem je den. Stejně jako memento mori (viz níže) pochází ze starého Říma.
Význam slova carpe diem a jeho původ
Výrok carpe diem se připisuje básníkovi Horatiovi, jehož celé jméno je Quintus Horatius Fraccus a jeho život se datuje těsně před náš letopočet (konkrétně do let 65 před naším letopočtem až 8 let před naším letopočtem). Tento básník se řadí do tzv. zlatého věku římské poezie a během života na trůně sedět císař Octavian Augustus.
Smysl slov carpe diem se dá vyložit jako rada o co nejlepší využití všech příležitostí s ohledem na omezenou délku lidského života. Prostě řídit se heslem: "žij svůj život naplno".
Rozsáhlé dílo Horatia patří mezi zásadní literární památky a není divu, že velká část byla přeložena také do češtiny. Nejvíce slávy a obdivu získal až po své smrti během středověku, kdy moralizující poselství jeho textů bylo využíváno ve školách a žáci z jeho děl mohli čerpat ponaučení. Vliv měl také v českém prostředí a výrazně ovlivnil hrdiny národního obrození. Kromě Listů a Satir je známý pro Ódy a epódy, mezi než patří také Óda XI., kde se poprvé objevuje motto carpe diem.
Carpe diem quam minimum credula postero v původní básni
Pojďme se podívat na celý text slavné básně a to jak v originále, tak také v českém překladu:
Tu ne quaesieris, scire nefas, quem mihi, quem tibi finem di dederint, Leuconoe, nec Babylonios temptaris numeros. ut melius, quidquid erit, pati. seu pluris hiemes seu tribuit Iuppiter ultimam, quae nunc oppositis debilitat pumicibus mare Tyrrhenum: sapias, vina liques et spatio brevi spem longam reseces. dum loquimur, fugerit invida aetas: carpe diem quam minimum credula postero.
Leuconoe, neptej se, je zakázáno vědět jaký konec přichystá bůh mně či tobě. Nezahrávej si ani s Babylonskou věštbou. Lepší je smířit se prostě s tím, co ti život přichystá. Ať prožiješ ještě několik zim anebo ti Jupiter daruje tu poslední která teď omývá skály na pobřeží vlnami Tyrhénského moře — buď prozíravý, napij se vína. Omez vlastní přání na krátký čas. Jen co si povídáme, nepřející čas nám utíká pryč. Využij dne a důvěřuj, jak nejméně můžeš, v budoucnost.
(Horatius: úryvek z díla Óda IX.)
Carpe diem - významem je výzva!
Využij dne či užívej dne jsou nejčastější české překlady legendárního carpe diem. Možná by se na první pohled mohlo zdát, že carpe diem vybízí k užívaní si a nezodpovědnému chování. Nenechte se však mýlit, poselství je hlubší. Má totiž motivační účel a sílu, která nabádá lidi, aby žili přítomným okamžikem a užívali si každičký den bez ohledu na to, co přinese zítřek. Carpe diem je cesta k vnitřnímu klidu, což věděl už Horatius před naším letopočtem. Není to však jediné motivační latinské rčení, další oblíbené memento mori však hovoří rovnou o smrti!
Carpe diem Memento mori – pamatuj na smrt
Vedle carpe diem bývá často recitováno i další latinské přísloví memento mori, které své obliby dosáhlo také ve středověku. Jeho překlad pamatuj na smrt upozorňuje na pomíjivost života a na to, že by si člověk měl uvědomovat, že i jeho vlastní smrt je nevyhnutelná. Citát memonto mori založený na smrtelnosti své mrazivě motivační poselství přenáší do umění a svoji aktuálnost si uchovává do teď.
Nesmrtelný latinský citát o smrtelnosti
Carpe diem a memonto mori k sobě neodmyslitelně patří a vzhledem k jejich poselství, není divu, že se staly oblíbeným motem při různých příležitostech. Tyto nápisy jsou vytesány do pomníků, a o oblibě a proslulosti tohoto citátu svědčí carpe diem tetování. Tato dvě latinská slova se objevují také na malbách v hudebních skladbách a natočen byl také film Společnost mrtvých básníků s Robinem Williamsem v hlavní roli, jehož hlavním motivem je právě citát carpe diem.
Další oblíbené latinské výroky a citáty
Originál | Český překlad | Autor |
Cogito ergo sum | Myslím, tedy jsem. | René Descartes |
Omnis habet sua dona dies | Každý den má své dary. | Martialis |
Donec eris felix multos numerabis amicos tempora si fuerint nubila solus eris | Dokud budeš šťasten, budeš mít mnoho přátel, ale zachmuří-li se čas, budeš sám | Ovidius |
Amicus est tamquam alter idem | Přítel je něco jako druhé já | Cicero |
Scio me nihil scire. | Vím, že nic nevím. | Sókratés |
Veni, vidi, vici. | Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem. | Caesar |
Leve fit, quod bene fertur onus. | Břemeno, které ochotně neseš, stává se lehkým. | Ovidius |
Přečtěte si také citáty a výroky Alberta Einsteina
Život je krátký a náš čas se krátí
Přijde vám carpediem jako hezké, ale zcestné rčení, kterým se není možné řídit? Všechno je to o nastavení vlastního života, hodnotách, cílech a postojích. Zkuste se zastavit a zamyslet se nad tím, jestli si dny opravdu užíváte a pokud tomu tak není, možná je na čase něco změnit nebo dělat jinak.
Co je carpe diem? Umět si uvědomit své štěstí
Ne nadarmo se říká, že štěstí se nehledá, ale uvědomuje a nejdůležitější je si jej uvědomit právě teď. Nechte se zdravě pohánět vědomím nevyhnutelnosti smrti a pokuste se najít štěstí už teď a nespoléhejte na to, že jej budete mít až v budoucnosti. Vyslyšte Quinta Horatia Fraccuse, uvědomte si své štěstí, užívejte si každou chvíli a nezapomeňte, že život je krátký a zítra už nemusí být to, co je dnes.
Carpe diem: Hudba, akordy
Britská heavymetalová kapel Saxon založená roku 1976 vydala nazačátku února 2022 své 24. studiové album s názvem Carpe Diem. Z českého prostředí je známý singl Carpe diem českého zpěváka Marka Ztraceného, který je zároveň ústřední písní televizního seriálu Pálava na Prima TV. Česká hudební skupina AG Flek založená roku 1977 vydala písničku Carpe Diem, která je součástí alba Dohrála hudba (1989).
Carpe diem: Výslovnost
Výslovností latinského výroku je několik. Například v Nizozemsku je zaznamenán fonetický přepis jako /t͡sarpɛ ɟɪjɛm/. V britské výslovnosti pak kaa·pay dee·em a v americké kaar·pay dee·uhm.
Komentáře
Krásně zpracováno a srozumitelně podáno. Děkuji
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Pravidla pro psaní čárek ve větách a souvětí
Dělá vám problémy psaní čárek ve větách a souvětích. Nebojte se, nejste sami. Jde o jednu z nejkomplikovanějších záležitostí českého...
Vytvořte si svou odpočinkovou zónu doma i na pracovišti
Jak doma tak na pracovišti by nemělo chybět speciální místo k lenošení či příležitostnému spánku. V čem spočívá umění odpočinku a čím je...
Prokrastinace: Význam a jak se jí zbavit
Nedokážete začít s prací a raději vyplňujete čas banalitami? Poradíme vám, jak prokrastinaci přetavit v produktivitu a mít ze života lepší...