ZAJÍMAVOSTI
Děti jsou taky lidi aneb Jak vychovávat děti s respektem
Výchova dětí je kontroverzní téma samo o sobě a málokterý rodič bere kritiku na jeho způsob výchovy sportovně. Většinou nenecháme do péče o své dítě mluvit ani vlastní rodiče, natož někoho cizího, kdo nám říká, že většina našich výchovných způsobů je vlastně špatně. A právě to se snaží vysvětlit Zdeňka Šíp Staňková prostřednictvím projektu Děti jsou taky lidi.
Zdeňka Šíp Staňková – Děti jsou taky lidi
Fyzické tresty – Unschooling
Recenze knihy – Gabor Maté
Foto: Facebook Děti jsou taky lidi
Kdo je Zdeňka Šíp Staňková
Zdeňka je máma tří dětí (2002 Daniel, 2008 Lucie a 2019 Astrid) a zakladatelka projektu Děti jsou taky lidi. Narodila se v roce 1980 v Přílepech u Holešova. Ačkoliv nemá pedagogické vzdělání, za její výsledky mluví léta zkušeností i pozitivní ohlasy na její blog a knihu. Je spoluautorkou filmu Svobodné děti a zde jsou další zásadní okamžiky z jejího profesního života:
Profesní milníky Zdeňky Šíp Staňkové | |
2009 | Spoluúčast na založení rodinného centra a občanského sdružení. |
2009-2011 | Působení jako lektorka v několika rodinných a mateřských centrech a absolvování mnoha seminářů a školení o vývoji dětí včetně pro ni zásadního Respektovat a být respektován. |
2012 | Počátek studia Předškolní pedagogiky na Univerzitě v Hradci Králové. Po roce ji z důvodu nespokojenosti s formou výuky opustila. |
od 2012 | Podílení se na rozvoji iniciativy SvobodaUčení.cz, začátky psaní blogu DĚTI JSOU TAKY LIDI, besedy a přednášky o unschoolingu, sebeřízeném vzdělávání a o právech dětí, natáčení videí. |
Zdeňku můžete potkat na různých besedách nebo si u ní objednat osobní online konzultaci.
Blog Děti jsou taky lidi: Instagram, Facebook i YouTube
Blog Děti jsou taky lidi se zabývá primárně respektující výchovou založenou na svobodné vůli dětí. Pomáhá rodičům objevit vlastní traumata z dětství a napravit jejich následky. Řeší například otázky:
- Jak jít dětem dobrým příkladem?
- Jak jim být oporou a poskytnout pocit bezpečí?
- Jak maximálně podpořit jejich zdravý vývoj?
- Jak s dětmi správně komunikovat?
- Jak se naučit ovládat vlastní emoce?
- Jak pochopit dětské chování?
Jednou ze zásadních myšlenek je představit si, že vaše dítě je plnohodnotný člověk, který má právo na to, aby se s ním zacházelo s respektem. Při konfliktu se svým dítětem si můžete představit, že je na jeho místě váš kamarád nebo jiný dospělý člověk. Taky byste mu v případě jeho nesouhlasu hned jednu ubalili nebo ho nutili, ať někomu půjčí svůj telefon? Není to o tom dítěti vše dovolit, jen o jiném přístupu k výchově.
Na sociálních sítích má Zdeňka desetitisíce sledujících, kteří stále přibývají. Najdete na nich:
- skutečné příběhy lidí s poukázáním na konkrétní traumata,
- videa s modelovými situacemi ve výchově dětí,
- rady, doporučení a citáty,
- informace o unschoolingu, svobodě a respektujících vztazích.
Fyzické tresty u dětí: bít či nebít?
Asi nejkontroverznějším tématem jsou fyzické tresty dětí. Zatímco pro někoho je dobře mířená facka nejlepším řešením, pro Zdeňku Šíp Staňkovou je to "no go". Fyzický trest je podle filozofie respektující výchovy jen selhání rodiče, který nezvládl svoje emoce, a i psychologové se shodují na tom, že má na dítě negativní vliv.
Často můžeme slyšet věty typu „Já jako dítě kolikrát dostal přes zadek a taky jsem to přežil.“ To je sice pravda, ale řekněme si na rovinu, kdo z nás nemá problém se sebevědomím, sebeláskou, úzkostmi, fobiemi, syndromem vyhoření nebo třeba s navazováním a udržením vztahů? Co když všechna tato negativa skutečně pramení z našeho dětství?
V České republice zatím nejsou fyzické tresty v rámci výchovy nijak ukotvené v zákoně a nepřípustné jsou pouze ty ve škole. Aktuálně se stále připravuje novela zákona, která má tělesné tresty na dětech stanovit jako nepřijatelné. Tahle úprava nevede k zákazu fyzických trestů a jejich postihům, ale je brána spíš jako první krok k tomu oficiálně připustit myšlenku, že fyzické tresty nejsou vhodným výchovných prostředkem.
Věděli jste, že v USA jsou stále zhruba v polovině států povolené fyzické tresty dětí ve škole? Dovedete si v dnešní době představit, že bude cizí osoba bít vaše dítě?
Domácí vzdělávání neboli unschooling či domškoláctví
Jedním z témat Zdenčina blogu je i domácí vzdělávání. Většinu lidí k unschoolingu vede nespokojenost s naším vzdělávacím systémem, ale málokdo si umí představit nebo má tu možnost být s dětmi doma a vzdělávat je vlastními silami. Další variantou jsou pak alternativní a respektující školky a školy, které jsou mezistupněm klasických školských zařízení a domškoláctví.
Kniha Děti jsou taky lidi: hodnocení a recenze
Kniha Děti jsou taky lidi vyšla v roce 2022 a je návodem pro všechny rodiče, kteří se chtějí vzdělávat ohledně výchovy dětí. Zdeňka Šíp Staňková se v ní vyjadřuje ke skutečným příběhům dětí a rodičů, ve kterých se nejeden z nás pozná, a k tomu, jaké má chování rodiče dopady na dítě. Určitě se nejedná o oddechové čtení.
„Tuhle knihu by měl mít v knihovničce každý pedagogický pracovník nebo kdokoli, kdo pracuje s dětmi ale i dospělými. Stejně tak i lékaři, psychiatři nebo lidé, kteří mají jakoukoli duševní nepohodu.“ (Lenka Cabalková, ČBDB)
„Téma důležité. Některé pasáže výborné. Něco neustále opakované. A s něčím vyloženě nesouhlasím. Unschooling nemůže být plošný, proto je třeba hledat skus cesty, aby škola by respektující.“ (Eva Rybárová1, ČBDB)
„Wow! Kéž by si tohle mohl přečíst každý. Mnoho z nás se v nejednom příběhu najde. Hlavně je zde krásné napsáno čeho se vyvarovat při výchově vlastních děti. Jak i nevinné "vtipné" poznámky na děti mohou mít daleko větší dopad než si dovedeme představit!“ (Kacenka026, ČBDB)
Gabor Maté: Moudrost traumatu a další
Pokud vás zajímá téma výchovy dětí, seberozvoje a problematika psychických traumat v souvislosti se stresem, závislostmi nebo třeba fungováním imunitního systému, nemělo by vám uniknout jméno uznávaného kanadského lékaře, spisovatele a terapeuta Gabora Maté. Napsal celkem 5 skvěle hodnocených knih:
- Držte si své děti
- Když tělo řekne NE
- Mýtus normálnosti
- Roztěkaná mysl
- V říši hladových duchů
Názory tohoto moudrého a laskavého člověka si můžete poslechnout i ve filmu Moudrost traumatu.
„Trauma je neviditelná síla, která formuje náš život. Formuje to, jak žijeme, jak milujeme a jak dáváme světu smysl. Je to kořen našich nejhlubších ran,“ (Dr. Gabor Maté).
Zdroje:
- https://detijsoutakylidi.cz/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Prožijte s dětmi chvíle u vody bezpečně a s úsměvem
Chystáte se s dětmi k vodě? Možná se vám bude hodit pár rad na to, jak si ten společný čas užít v pohodě a ve zdraví.
Co dělat s dětmi, když venku prší?
Někdy se dětem v dešti prostě na procházku nebo hřiště nechce a nezachrání vás ani to správné oblečení. Tak co dělat s dětmi, když venku prší?
Jak začít s technikou mindfulness a žít přítomným okamžikem?
Potřebujete se lépe soustředit, zklidnit nebo zbavit se stresu a vnést do svého života trochu více pohody? Možná je čas objevit techniku...