ZAJÍMAVOSTI
Distanční práce z domu (Home Office) - výhody a nevýhody
Výhodnost práce z domova: 9/10
- Výhody: Ušetření nákladů a času pro zaměstnance i zaměstnavatele, větší flexibilita a produktivita
- Nevýhody: Omezená možnost zaměstnavatele kontrolovat zaměstnance, nutnost důvěry, nedokonalé nastavení pravidel v zákoníku práce
Foto: Pixrepo.com
- Home Office - výhody a nevýhody distančního výkonu práce
- Práce z domova v zákoníku práce
- Zkušenosti s home office - jak nastavit pravidla práce z domu
Co je Home Office (práce z domova)
Home Office je anglický pojem pro případ, kdy má zaměstnanec možnost pracovat z domova. Home Office se u nás nejčastěji používá jako jeden z pracovních benefitů - zaměstnanec může z domova pracovat některé dny v týdnu, zároveň jde ale o nástroj, který může být hojně využíván v době nějaké neobvyklé situace, jako je třeba epidemie koronaviru.
Ze své podstaty je Home Office využitelná jen pro některé specifické profese (manažerské, IT, redaktory apod.). Zaměstnanec si domu nemůže vzít výrobní linku, pokud mu ale k práci stačí počítač a připojení k internetu, může svou práci s menšími či většími překážkami vykonávat i z domova. Rodiče školou povinných dětí mohou svým ratolestem pouštět nový pořad UčíTelka České televize.
Home Office - výhody a nevýhody distančního výkonu práce
Výhody pro zaměstnance jsou jasné - větší pohodlí při práci, ušetřený čas, který by strávil na cestě na pracoviště a zpět a větší flexibilita a možnost naplánovat si práci podle svých potřeb. Zaměstnavatel může mít díky home office nižší náklady na provoz pracoviště.
Při dohodě o práci z tomova je ale také třeba vzájemné důvěry mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Práce z domova nemá nijak nastavenou pracovní dobu a zaměstanec je většinou hodnocen úkolově. Zaměstnavatel nemá moc způsobů, jak zaměstnance kontrolovat, a to nejen co se týká samotné práce, ale i její bezpečnosti. Zaměstnanec musí být dostatečně zodpovědný, aby si sám dokázal rozvrhnout práci a rozvrh potom dodržoval.
Často je také třeba zajistit, aby při přenosu dat mezi pracovištěm a zaměstnancovým domovem, nemohly uniknout citlivé informace. Zaměstnavatel může mít další náklady se zajištěním odpovídajících technologií. Pokud navíc zaměstnavatel přispívá zaměstnanci na stravování, tak je potřeba se domluvit i na tom, jak to bude při práci z domova fungovat.
Práce z domova v zákoníku práce
Zákoník práce se postavením zaměstnance, který nepracuje na pracovišti, věnuje v ustanovení § 317. Podmínkou pro užití § 317 je, že si zaměstnanec určuje svůj rozvrh práce sám. Pokud by mu pracovní dobu určil zaměstnavatel, paragraf se na něj nevztahuje, stejně jako se nevztahuje například na pracovní cestu.
Vzhledem k tomu, že místem výkonu práce není pracoviště zaměstnavatele, neplatí pro zaměstnance v home office některá další pravidla zákoníku práce. Například pravidla, která se týkají prostojů či přerušení práce kvůli nepříznivým povětrnostním vlivům.
Zaměstnanci pracující z domova nemají nárok na náhradu mzdy při jiných důležitých překážkách s výjimkou přestěhování, svatby a úmrtí členů rodiny. Nepřísluší jim také náhradní volno a příplatek za práci přesčas nebo za práci ve svátky.
Přestože zaměstnavatel nijak nemůže kontrolovat bezpečnost na pracovišti, je stále odpovědný za škodu vzniklou v důsledku pracovního úrazu. Zaměstnanec ale musí prokázat, že se mu úraz skutečně stal v rámci výkonu práce.
Zkušenosti s home office - jak nastavit pravidla práce z domu
Při práci z domova může být kromě pracovní smlouvy uzavřena i dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti. Zaměstnavatel se ve smlouvě může se zaměstnancem dohodnout na pravidlech, které neřeší zákoník práce. Nesmí ale jít o pravidla, která zákoník zakazuje.
Vzhledem k vlastnostem práce z domova je vhodné nastavit si následující parametry:
- jaký výkon by měl zaměstnanec odvést a jaké při tom bude dodržovat postupy
- jak bude výsledky své práce odevzdávat a jakým způsobem bude zaměstnavatel průběžně kontrolovat její plnění
- zda bude zaměstnanec při práci používat své vybavení a jakou za to dostane odměnu, případně náhradu opotřebení
- jak bude zajištěno dodržování bezpečnosti práce
V roce 2017 byla vypracována novela zákoníku práce, která řešila některé otázky, které jsou spojené s prací z domova. Zaměstnavatel podle ní měl nést náklady (poplatky za elektřinu, internet či telefon) a zodpovědnost za bezpečnou komunikaci při přenosu dat mezi zaměstnancem a pracovištěm. Nová úprava však nebyla schválena v Poslanecké sněmovně a stále tak platí starší právní norma, která není zdaleka dokonalá.
Při práci z domova nezapomeňte na záložní zdroje energie, abyste při výpadku proudu nepřišli o veškerá data.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Co je tenisový loket, jeho příznaky a jak se léčí
Co způsobuje tenisový loket, jak ho poznat a jak ho léčit? Pomáhá akupunktura na tenisový loket? Odpovědi na tyto i další otázky se dočtete v...
Máte výpadek elektřiny? Podívejte se, kde jsou aktuálně odstávky
Ocitli jste se bez elektřiny a potřebujete zjistit, jak dlouho bude trvat oprava? ⚡ Máte nárok na kompenzaci? Odpovědi najdete v článku.