ZAJÍMAVOSTI
Jak poznat zkažené vejce a možné následky při požití
Ten nepříjemný zážitek v kuchyni asi známe všichni. Nesnesitelný zápach a v horším případě i znehodnocené další ingredience, nebo rovnou celé jídlo. Použití zkaženého vejce se ale dá poměrně dobře předcházet, takže vás nemusí trápit ani případné zdravotní obtíže po konzumaci. Tady je několik tipů a rad.
ČICH A POHLED NAPOVÍ – TRIKY S VODOU A SVĚTLEM – NÁSLEDKY
Foto: Pixabay
Jak poznám zkažené vejce?
Vejce patří mezi tradiční a základní surovinu pro opravdu širokou škálu pokrmů. Občas se ale může stát, že narazíte na zkažené vejce, které je pro jakoukoliv další úpravu nepoužitelné. Zásadní indicii nabídne už samotné datum spotřeby, tedy zda jde o vejce čerstvá, nebo si už nějaký ten týden v lednici pobyly.
Dalším klíčem k rozpoznání čerstvosti vašich vajec jsou následující triky:
- nesnesitelný zápach
- Ponoření vejce do vody
- Prosvětlení vejce pomocí baterky
- Vzhled a poškození skořápky
Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem už na začátku, rozklepněte každé jednotlivé vejce do samostatné misky. Tím nebude ohrožena poživatelnost vašeho kuchařského umění, ať už jde o těsto na moučník, polévku či jakékoliv další jídlo, bez kterého se vajíčko neobejde. Nejtypičtějším znakem maléru v kuchyni je zápach po zkažených vejcích. Ten je většinou natolik zřejmý, že jde o největší varovnou kontrolku před případným použitím. Tohle vejce patří do koše. Stejně jako nazelenalý, načervenalý a všemi různými barvami hrající bílek (nebo i žloutek). Jde o znak plísně, případně jiných nežádoucích bakteriálních procesů. A ten v žaludku mít nechceme.
Zvýšenou obezřetnost si rozhodně zaslouží i žloutek, který se ihned po rozklepnutí tzv. „rozteče“. Jde o vejce, které už není v nejlepší kondici, ovšem nemusí být nutně zkažené. Opět tu musí do akce starý, dobrý čich. Důležitá je také skutečnost, že zkažené vejce většinou zapáchá i po tepelné úpravě.
Pukavec umí plavat
Zkažené vejce plave. Je to prosté, jak to zní. Pokud si nejste jistí čerstvostí právě vytažených vejcí z lednice, hodí se odzkoušet je prostřednictvím metody s vodou. Do menší nádoby s vodou vložte konkrétní vajíčko, a pokud bude mít tendenci se jakkoliv vznášet a drát na hladinu, nebo dokonce plavat, je to znak zkaženého vejce. Sedí naopak vejce na dně jako přibité? Bingo! Takové vajíčko je v pořádku a má zelenou pro další využití.
Na vejce s baterkou v ruce
Dalším způsobem kontroly stavu konkrétního vajíčka je prosvětlení vejce. Baterku přiložte na širší konec skořápky a proveďte točivý pohyb zleva doprava. Rozhodujícím vodítkem je velikost vzduchové bubliny uvnitř vejce. Čím menší, tím lepší a čerstvější je dané vejce. Je to dáno tím, že jak vajíčko stárne, vzduchová kapsa se zvětšuje, jelikož plyny nahrazují vodu.
Už při samotném pohledu na vajíčko se vyplatí používat selský rozum. Je-li vejce jakkoliv poškozené, nebo má na povrchu jemný poprašek, není pro další úpravu zcela ideální. Někteří odvážlivci to přesto i tak vyzkouší, a pak se často nestačí divit.
Snědl jsem zkažené vejce. Co mám dělat?
Předně je potřeba si říci, že vydatný zápach vám nedovolí za normálních okolností zkažené vejce pozřít. Nepříjemností může ovšem být ztráta čichu po prodělané nemoci covid-19 , takže si toto téma zaslouží trochu rozebrat. V zásadě je tu je potřeba rozlišit dvě situace. Prošlo-li vejce tepelnou úpravou, neměly by následky být horší než bolest žaludku, případně průjem a s ním spojená dehydratace organismu. U pozření syrového zkaženého vejce mohou být následky o dost komplikovanější. V krajním případě se může objevit nákaza salmonelou, což je bakteriální infekční onemocnění, které je vyvolané střevními bakteriemi. Nemoc se projevuje zmíněným průjmem, teplotami a celkovou slabostí.
Říhání a zkažená vejce
Jedním z prvotních znaků, že je uvnitř vašeho mikro biomu něco v nepořádku, je říhání. Ve spojitosti se zkaženými vejci pak toto říhání doprovází typický zápach, který je na první pohled rozpoznatelný. V takové situaci se vyloženě nabízí pokusit se, co nejdříve vyprázdnit a zamezit tak dalším komplikacím.
Zkažené vejce následky a jak předejít nepříjemnostem
I když to nemusí být na první pohled patrné, pozření zkažených vajec může mít velmi nepříjemné následky na příští časové období v životě. Léčba salmonelózy je totiž běh na dlouhou trať. Trvá dlouhé týdny, někdy i měsíce, než se člověk ze spárů této nemoci vymaní. Nejlepší je tedy maximální možnou měrou této situaci předcházet a stav vajec kontrolovat, případně se na její kvalitu dotazovat obsluhy restaurace.
Češi jsou milovníci piva. A k lahodnému zlatavému moku patří čím dál populárnější tatarák (tatarský biftek). Ten je jedním z nejtypičtějších příkladů jídel, u kterých je potřeba vnímat riziko zkažených vajec – speciálně v letních měsících. Právě v tomto období totiž vejce velice brzy ztrácí své vlastnosti. Pokud máte jakékoliv náznaky pochybností o čerstvosti vajec, rozhodně je nejezte. Vaše tělo vám za to poděkuje.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recepty na nejlepší bramborové saláty – vyberete si?
Recept na bramborový salát je rodinný poklad. Nejedna novomanželka musela skousnout recept od tchýně pro pohodu u rodinného stolu. Chcete změnu?...
Proč slepice žerou vejce? Důvody vás vyděsí
Co dělat se slepicí, která vytrvale likviduje čerstvě snesená vajíčka? Jde takovou slepici vůbec převychovat? To a další informace se dozvíte v...
Proč slepice nenesou? Důvody vás překvapí!
Chováte slepice, ale najednou přestaly snášet vajíčka? Důvodů může být několik. Přinášíme vám vysvětlení a rady, jak opět nastartovat svoje...