NÁVODY
Jak vyndat klíště? Tyto chyby vás můžou zabít!
V posledních letech dělají lidem v Česku velké problémy přemnožená klíšťata. I když používáte repelent, je možné, že si z výletu přinesete nechtěného hosta. Přisáté klíště je důležité nepodcenit a co nejdříve odstranit. Jedině tím se totiž minimalizuje riziko přenosu nebezpečných chorob.
Jak správně odstranit klíště - Jaké nemoci přenáší - Kdy jít k lékaři
Očkování a prevence - Jak vyndat klíště psovi - Jak poznat klíště - druhy
Foto: Pixabay
Jak správně odstranit klíště? Klíčová je rychlost. Tuk a olej nepoužívat
Jelikož nebezpečí klíšťat spočívá v přenosu závažných onemocnění, je pro vaše zdraví velice důležité odstranit tohoto parazita co nejdříve po přisátí. Z vycházky do lesa je proto vhodné se vždy preventivně prohlédnout.
Pokud na svém těle najdete klíště, nepanikařte a určitě jej nepotírejte tukem ani olejem. V té chvíli by se totiž klíště začalo dusit a do ranky by vyvrhlo všechen svůj vnitřní obsah. Taková situace už by pro vás mohla být nebezpečná, protože tímto způsobem by se do vašeho těla mohly dostat viry.
Jak správně vyndat klíště? Podrobný návod
Riziko přenosu choroby výrazně snížíte právě správným odstraněním tohoto parazita. Postupujte následovně:
- 1. Doporučujeme nasadit si jednorázové hygienické rukavice a následně si do ruky vezměte speciální pinzetu na odstraňování klíšťat. O radu můžete na Facebooku například požádat i Tomia Okamuru.
- 2. Kůži kolem kousnutí a klíště potřete dezinfekcí. Jak už bylo zmíněno rozhodně místo dezinfekce nepoužívejte jakýkoliv tuk. Tím situaci pouze zhoršíte.
- 3. Vytočení klíštěte proti směru hodinovýc ručiček rovněž neprovádějte. Klíště byste totiž mohli roztrhnout. Raději použijte pinzetu a klíště opatrně vykývejte ze strany na stranu.
- 4. Nyní máte klíště venku. Nepokoušejte se ho rozmáčknout, nebo zapálit. Jeho vnitřnosti by se mohly nebezpečně rozstříknout. Raději ho zabalte do ubrousku a spláchněte do záchodu.
- 5. Následujících 21 dní pozorně sledujte místo kousnutí. V případě podezření na infekci se raději poraďte s lékařem. Rovněž se může projevit menší zarudnutí, které je vcelku běžnou reakcí na kousnutí.
Jak vytáhnout klíště bez pinzety? Použijte vatovou tyčinku
Nemáte-li po ruce pinzetu, nevadí, vatová tyčinka je pro tento účel také běžnou a zcela dostačující pomůckou.
Místo na pokožce s přisátým klíštětem nejprve pečlivě vydezinfikujte. Jelikož způsob uchycení klíštěte v kůži není šroubovitý, ale dlátovitý, nesnažte se klíště pomocí vatové tyčinky vytáčet, ale jemně vyviklat. Klíštětem tedy opatrně kývejte ze strany na stranu.
Při lehkém a opatrném vyviklávání se klíště po chvilce uvolní z kůže. Pak už ho můžete spokojeně spláchnout do záchodu.
Jak vyndat přetržené klíště? Hlavně nepodléhat panice!
Snažili jste se vyndat klíště, ale to se vám podařilo pouze roztrhnout? Klíčové je nepodléhat panice. Podle odborníků se většina potenciálních škodlivin náchází v klíštěcích slinných žlázách a ve střevě. Většinou vám v kůžu navíc nezůstane celá hlavička, ale pouze ústní ústrojí (kusadla), která žlázy už neobsahuje.
Tělo si s těmito kusadly zvládne poradit a stačí celé místo pečlivě vydezinfikovat. V případě, že vám v těle zůstane větší část klíštěte je vhodné zbytky odstranit. Nesnažte se ovšem zbytečně dovolat části klíštěte, které jsou umístěny pod kůží. Zde pravděpodobně pouze zvýšíte riziko infekce.
Jak vyndat klíště video: Podívejte se na kompletní návod
Odstranění klíštěte je velice jednoduché a zvládne ho naprosto každý. S vyndáním klíštěte rozhodně neotálejte. Cizopasníka odstraňte co nejdříve. Práci vám rovněž usnadní speciální pinzeta, kterou pořídíte v každé lékárně. Následně se můžete věnovat například sledování oblíbeného seriálu Ulice.
A zde se podívejte na informace o české fotbalové Fortuna lize
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Jaké nemoci klíště přenáší a jak poznat infikované klíště
Klíšťata jsou známými přenašeči nebezpečných infekčních onemocnění, mezi které patří i choroby dobytka a divokých zvířat.
Nejznámějšími nemocemi přenášenými klíšťaty jsou:
- Klíšťová encefalitida
- Lymská borelióza
- Ehrlichióza
- Tularémie
- Babesióza
- Bartonelóza
Diagnóza – klíště pod mikroskopem
Abyste zjistili, zda je vytažené klíště nakažené, můžete si jej nechat za poplatek vyšetřit. Máte dvě možnosti:
- Ve Státním zdravotním ústavu v Praze provedou mikroskopickou analýzu klíštěte. Výsledek je však spíše orientační a soustředí se pouze na přítomnost borelií.
- Druhou a jistější možností je zadat analýzu soukromé laboratoři. Kromě výskytu borelií budou hledat i další případné choroby včetně encefalitidy. Tato možnost je placená.
Za jak dlouho klíště infikuje – kdy jít s klíštětem k lékaři
Za jak dlouho dojde k infikování klíštětem? Záleží na tom, čím je ono klíště nakažené. Pokud je klíště nakažené lymeskou boreliózou a odstraníte jej do 24 hodin, riziko nákazy se výrazně snižuje. Dojít k němu ale stále může.
V případě klíšťové encefalitidy probíhá infekce často už po pár hodinách, přičemž příznaky pocítíte až později.
Flek po klíštěti – první ukazatel možné boreliózy
Na kůži, kde se přichytilo klíště, může po jeho odstranění vzniknout mírné začervenání, což je zcela normální. Pokud se skvrna nešíří do okolí, dosahuje velikosti průměru maximálně 5 cm a vymizí do 2–3 dní, vše je v pořádku.
Zbystřit je potřeba v případě, když zarudlá skvrna vznikne 3 až 30 dní od odstranění klíštěte. Může to být totiž příznak lymeské boreliozy. Typická je ostře ohraničená načervenalá skvrna, která vzniká v místě původního přisátí klíštěte. V jejím středu je pak obvykle patrné vyblednutí.
Skvrna také dosahuje větších rozměrů (více než 5 cm, ale není to pravidlo) a rozšiřuje se do okolí. Pokud vidíte na své pokožce v místě přisátí takovou skvrnu, neprodleně navštivte lékaře.
Vznik skvrny bývá také doprovázen příznaky chřipky, tedy:
- zvýšenou teplotou
- bolestí svalů a kloubů
- únavou a malátností
Pokud se příznaky chřipky neprojevují, ale máte podezření na nákazu, můžete si aplikovat test na zjištění boreliozy. Provádí se z kapky krve 2–6 týdnů po přisátí klíštěte, přičemž výsledek testu budete mít už za 15 minut. Takový test si můžete jednoduše zakoupit v online lékárně.
Příznaky encefalitidy – kdy se projeví
První příznaky klíšťové encefalitidy se začínají projevovat po 1-2 týdnech od přisátí, přičemž mají 2 fáze:
- V 1. fázi připomínají lehké virové onemocnění, které zas brzy odezní.
- 2. fáze nastoupí asi po týdnu, a to vysokými horečkami a poruchami nervového systému.
Očkování proti klíštatům a další prevence
Použití repelentu je sice nejjednodušší, bohužel ale nikoli nejúčinnější způsob ochrany před klíštětem. Snížíte tak alespoň i riziko, že si klíště přinesete na oblečení do svého bytu, kde může přežívat až týden. Pokud se tak přeci jen stane, nebo je to váš častý problém, poradíme vám zde.
Nejspolehlivější ochranou proti klíšťatům a vážným nemocem, které přenáší, je prevence v podobě očkování. Běžné a velice účinné je očkování proti klíšťové encefalitidě, které mohou podstoupit děti už od 1 roku věku. Proti borelióze bohužel žádná vakcína v současnosti neexistuje.
Prevencí proti klíšťatům může ale také být pravidelná dávka česneku, vitaminu B nebo i piva. Někdo doporučuje pravidelné užívání vitaminu thiamin nebo B-komplex, jiní posilují imunitní systém pomocí bílkovinového doplňu stravy colostrum.
Druhy klíštěte - okřídlené klíště, bílé klíště, jelení klíště
- Okřídlené klíště – nebo také „létající klíště“ je nesprávné označení pro kloše jeleního, který je klíštěti velice podobný. Nejčastěji se usidluje v srsti lesní zvěře, např. jelena. Člověk není pro kloše vhodným hostitelem. Může po vás pouze lézt, možná kousnout, což může být trochu nepříjemné, ale žádné nemoci nepřenáší.
- Bílé klíště – larva klíštěte obecného bývá také označována jako nymfa. Má šest nožiček, velká je přibližně jako špendlíková hlavička a kvůli své světlé barvě je na lidské kůži téměř neviditelná. Může být rovněž infikovaná a přenášet na člověka nemoci.
Jak vyndat klíště psovi
Klíšťata se také rádi usazují v srsti psů, kde často zprvu nejsou vidět, načež vklidu nasávají a narůstají do velkých rozměrů. Pejskaři o tom ví své.
K vyjmutí klíštěte u psa použijte buď speciální kleštičky či háčky nebo pinzetu. Nezapomeňte, že klíště může být nakažené a je potřeba postupovat stejně obezřetně, jako při odstraňování klíštěte u člověka. Samotný postup je poměrně jednoduchý:
- Nejdříve uchopte klíště za hlavu co nejblíže u kůže vašeho psa.
- Pokud hlavičku nevidíte, uchopte klíště za tělo. Nenechávejte však mezi klíštětem a kůži psa volný prostor, aby jste klíště nepřetrhli.
- V případě háčků na klíšťata vyjmete klíště krouživými pohyby. Pokud používáte pinzetu, vytahujte klíště kolmo od kůže psa.
- Po vyjmutí klíštěte zkontrolujte, zda je celé a nechybí mu část těla.
- Kůži psa nakonec omyjte vodou s mýdlem, případně můžete potřít místo po klíštěti dezinfekcí.
*️⃣Jak vyndat klíště?
Doporučujeme použít speciální kleštičky, ale není to problém ani s běžnou vatovou tyčinkou. Klíště nevytáčejte, nýbrž viklejte ze strany na stranu. Celý postup zde.
*️⃣Kdy jít k lékaři po kousnutí klíštětem?
Pokud je klíště nakažené lymeskou boreliózou a odstraníte jej do 24 hodin, riziko nákazy se výrazně snižuje. Sledujte však svou pokožku v místě zakousnutí klíštěte. Více zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Opičí neštovice v Česku: přenos, léčba a očkování
Opičí neštovice se šíří v Evropě a dokonce i u nás, v České republice. Je ale důvod k obavám? Prozradíme, jak se neštovice šíří a jak se můžete...
Dovolená v Chorvatsku a covid - podmínky vstupu
Podívejte se, jaké platí v roce 2022 podmínky pro cestování do Chorvatska. Máme pro vás dobrou zprávu...
Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) Vita karta – příspěvky a výhody
Oborová zdravotní pojišťovna, nebo také OZP, která má kód 207✅, poskytuje svým klientům celou řadu výhod a příspěvků na volnočasové aktivity.