ZAJÍMAVOSTI
Opičí neštovice v Česku: přenos, léčba a očkování
Opičí neštovice se šíří nejen v Evropě, ale dorazily také do České republiky. V článku se dozvíte, jak se nemoc šíří, jaké jsou její nejčastějí příznaky a zda má cenu se nechat očkovat. V první řadě ale prozradíme, že se opičích neštovic nemusíte děsit!
Opičí neštovice – Příznaky – Přenos
Těhotenství – Léčba
Foto: Pixabay
Co jsou opičí neštovice
Opičí neštovice způsobuje virus opičích neštovic. Ten spadá do stejné kategorie, jako klasické neštovice. Dříve se tento virus vyskytoval především na odlehlých místech Afriky. Rozlišujeme dokonce dva typy:
- Západoafrické opičí neštovice
- Středoafrické opičí neštovice
Od roku 1970 jsou čas od času hlášena nová ohniska nemocí na území Afriky. V roce 2003 byl virus poprvé registrován mimo území Afriky, konkrétně v USA. Postižení se nakazili při kontaktu s prérijními psi.
Novější případy opičích neštovice mezi sebou nemají žádné společné znaky, jako například cestování do odlehlých míst světa. Předpokládá se proto, že došlo ke komunitnímu šíření mimo území Afriky.
Opičí neštovice – příznaky, projevy, smrtnost
Příznaky opičích neštovic jsou zpravidla horečka, bolesti hlavy, bolesti zad a svalů či otoky. Po vypuknutí horečky se přidává také vyrážka. Ta začíná nejčastěji na obličeji a postupně se rozšiřuje především na dlaně a chodidla.
Vyrážka bývá velmi svědivá, v některých případech může být také bolestivá. S postupem nemoci se pak mění. V konečném stádiu se vytvoří strup, který následně odpadne. Existuje zde riziko, že se budou tvořit jizvy. Opičí neštovice zpravidla samy odezní v průběhu dvou až tří týdnů.
Smrtnost je u opičích neštovic malá. V Africe se v minulosti pohybovala okolo 10 %. V Nigérii, kde je případů opičích neštovic relativně hodně se smrtnost pohybuje na hranici 3 %. V současné době nejsou k dispozici data ze zemí s vyspělým zdravotnictvím. Dá se ale předpokládat, že v těchto zemích bude smrtnost ještě nižší než v Nigérii.
Opičí neštovice – přenos, inkubační doba a ochrana
Opičí neštovice se přenášejí tělesným kontaktem. Nejedná se tedy o kapénkový přenos, jaký můžeme znát například z COVID-19. Virus se zde dostává do těla přes drobná poranění na kůži, očima ale také ústy, dýchacími cestami nebo tělními tekutinami. Velké riziko představuje také pohlavní styk. Nemoc mohou přenášet infikovaná zvířata.
Z toho plynou také zásady ochrany proti opičím neštovicím. Doporučuje se omezit kontakt s předměty, které byly v kontaktu s nakaženým člověkem či zvířetem. Jiná doporučení v tuto chvíli nejsou. Jak jsme se zmiňovali, přenos opičích neštovic není tak jednoduchý, jako u respiračních chorob.
Inkubační doba u opičích neštovic se pohybuje od 6 do 16 dní. Podle předpokladů je pacient infekční několik dní před prvním vyrašením vyrážky.
Opičí neštovice v těhotenství
Podobně jako jiná onemocnění, také opičí neštovice mohou v těhotenství způsobit komplikace. V případě podezření na onemocnění je proto vhodné navštívit lékaře. Doporučujeme ale nejdříve telefonickou konzultaci, až poté zamířit do ordinace.
Opičí neštovice – léčba a očkování
U opičích neštovic se zatím využívá prakticky stejná léčba jako u planých neštovic. Využít můžete také možnost očkování. Ukázalo se, že očkování proti neštovicím je na 85 % účinné také proti neštovicím opičím.
U očkování může být problém s dostupností očkovací látky. Běžně se totiž vakcína nevyrábí. V případě, že by byl průběh nemoci vážnější, což se zatím neděje, může se využít různých dostupných antivirotik.
Opičí neštovice v Česku
První případ opičích neštovic v České republice byl pozorován 24.5. Pacient byl hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Podle dostupných informací se měl nakazit na hudební festivalu v Antverpách. Nedošlo tak k šíření přímo v České republice. Jakmile se tato informace dostala k pražským hygienikům, nařídili okamžitou karanténu rizikovým kontaktům, aby se případně nemoc dále nešířila.
Jsou opičí neštovice nebezpečné?
Drtivá většina případů opičích neštovic má pouze mírný průběh. Někdy se mohou dokonce zaměnit s klasickými planými neštovicemi. Na stranu druhou byla v západní Africe již hlášena úmrtí v souvislosti s tímto virem.
Značná část případů opičích neštovic měla souvislost s pohlavním stykem u mužů, homosexuálů. U této skupiny obyvatel se proto doporučuje větší pozornost na případné symptomy. V případě, že symptomy pozorujete, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.
1️⃣ Jak se přenášejí opičí neštovice?
Opičí neštovice se přenášejí skrze poranění na kůži, dýchací cesty a tělní tekutiny. Nejedná se o respirační onemocnění, takže je přenos složitější.
2️⃣ Jaké jsou příznaky opičích neštovic?
Neštovice začínají zpravidla horečkou. Přidá se bolest hlavy, zad a svalů. Postupně se vytvářejí otoky, pupínky a vyrážka. Ta je extrémně svědivá, někdy i bolestivá.
3️⃣ Jak se mohu chránit?
V první řadě byste se měli vyhýbat pohlavnímu styku s lidmi, které neznáte. Neměli byste se ani případně dotýkat věcí, se kterými byl nakažený člověk nebo zvíře v kontaktu.
4️⃣ Máme se bát opičích neštovic?
Opičí neštovice nejsou nijak nebezpečné. Jejich smrtnost je nízká a zpravidla nezůstávají ani žádné trvalé následky.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Svět homeopatie - Praha, Brno a Blansko
Co je homeopatie, kde se s ní můžeme setkat a jak se na ní dívají lékaři v různých státech? Vše přehledně
Syndrom karpálního tunelu - příznaky, léčba a operace
Jaké jsou příčiny syndromu karpálního tunelu, jak se dá léčit a jak mu můžeme předcházet?
Otužování - jak s ním začít, účinky, rizika a metodika
Většina otužilců se shoduje, že euforický stav, když vylezete z ledové vody, nelze slovy ani popsat a musí si ho člověk prostě zažít.