ZAJÍMAVOSTI
Je žárlivost důkazem lásky, nebo se jedná o psychický problém?
Žárlivost je velmi nepříjemná emoce, která dokáže zkomplikovat život i rozbít vztah. Jak poznat žárlivého člověka a kdy je vhodné ho opustit? Podívejte se s námi na to, zda se vůbec žárlivosti dá zbavit a jak na to.
Co je žárlivost? – Příčiny
Chorobná žárlivost
Jak poznat žárlivce?
Jak se zbavit žárlivosti?
Foto: Pixabay
Co je to žárlivost? Mužská a ženská žárlivost
Žárlivost je jedna z nejnepříjemnějších emocí, která nás může ve vztahu potkat. Jedná se o směs strachu, vzteku a deprese, jejíž původ je v nadměrné a často neodůvodněné obavě, že ztratíme milovaného partnera. Žárlivost vzniká společně se závislostí na partnerovi, potřebou kontroly a vlastnictví.
Muži nejčastěji žárlí ze sexuálního hlediska, protože na jejich partnerku koukají jiní muži. Mají strach, že je žena fyzicky podvádí s někým jiným. Ženy spíš častěji trápí emocionální stránka, kdy jejich partner zaměřuje svou pozornost na jinou ženu.
Příčiny žárlivosti ve vztahu
Zatímco žárlivý člověk vám řekne, že žárlivost je projevem lásky a toho, že má o daného člověka zájem, psychologové tvrdí, že je na vině jeho pocit méněcennosti, nedostatečná sebeláska, bloky a traumata i nízké sebevědomí. S určitou formou žárlivosti se v životě setkal už asi každý a v mírné formě skutečně může působit jako projev zájmu a protějšek potěšit. Kdy už je to ale "moc"?
Následky žárlivosti: chorobná a paranoidní žárlivost
Pokud má někdo utkvělou představu o tom, že ho partner podvádí, bohužel je velmi těžké mu to vymluvit. Jak se říká, kdo hledá, najde. A člověk, kterého sužuje chorobná nebo paranoidní žárlivost, hledat rozhodně nepřestane. Extrémní žárlivost potom může vést k rozpadu vztahu nebo k dalšímu nezdravému chování, které poškozuje žárlivcova partnera.
Kdy opustit žárlivého člověka?
Existuje několik varovných signálů, u kterých byste se okamžitě měli rychle odmilovat a vzít nohy na ramena, nebo situaci rázně řešit. Patří mezi ně:
Signály chorobné žárlivosti | |
Narušení soukromí | Pokud má partner tendence lézt vám do mobilu nebo vás jinak sledovat, něco je špatně. Jedná se o velké narušení soukromí a důvěry. |
Fyzický útok | Tohle asi není třeba nijak rozvádět, fyzické napadení, ať už jen nešetrné uchopení nebo vzteklé a silné strkání rozhodně nejsou v pořádku. |
Potřeba neustálé kontroly | Neustále otázky, bombardování zprávami a zkoušení toho, jestli partnerovi náhodou nelžete, je velice nepříjemné a úmorné. |
Separace od přátel a rodiny | Partner možná nechce, abyste se tak často stýkali se svými přáteli a rodinou a už vůbec ne bez něj. Extrémní majetnické sklony bývají dalším projevem žárlivosti. |
Scény na veřejnosti | Jen se na někoho usmějete a je oheň na střeše. Chcete, aby vám partner na veřejnosti dělal ostudu do konce života? |
Extrémní nedůvěra | Partnerovi vůbec nezáleží na tom, co říkáte. Stále vás podezřívá a vede si svoji. |
Jak poznat žárlivce na prvním rande?
I tady platí, že nejlepší ochrana je prevence. Pokud vám žárlení vadí, je lepší se takovým partnerům vyhnout. Jaké mohou být signály žárlivosti už na prvním rande?
- pokud se usmějete na někoho jiného, založí ruce křížem nebo se mračí,
- hned vyzvídá informace o bývalých partnerech,
- dělá okázalá majetnická gesta,
- vyžaduje neustálou pozornost,
- po schůzce vás hned bombarduje zprávami, na které očekává okamžitou odpověď.
Jak se zbavit žárlivosti?
Pokud o sobě víte, že máte se žárlením problém, nehledejte si svobodomyslné a extrémně společenské partnery. S takovým člověkem pravděpodobně štěstí nenajdete, protože jeho přirozené chování vás bude trápit. Jak se svou žárlivostí něco udělat?
- Přiznejte si, že žárlíte – žárlivý člověk si musí nejprve připustit, že tento problém má a že pokud s ním něco neudělá, může svým chováním zapříčinit to, čeho se tolik bojí, a to je ztráta partnera a konec vztahu.
- Identifikujte hrozbu – zásadním bodem je to, zdali člověk žárlí na základě skutečné nebo domnělé hrozby. Udělal partner něco, kvůli čemu si můžete myslet, že hrozí reálné nebezpečí, že vás nějak zradí?
- Uvědomte si zákon přitažlivosti – do života si přitahujeme věci, kterým věnujeme pozornost. Možná to bude znít trochu přitažené za vlasy, ale pokud neustále myslíte na to, že vás partner podvádí, pravděpodobně k tomu i brzy dojde.
- Poznejte problematické situace – které konkrétní situace spouští žárlivé chování a kde by mohly mít příčinu? Stalo se vám něco podobného v předchozím vztahu nebo dětství?
- Pracujte na sebevědomí a sebelásce – pocity žárlivosti často pramení z toho, že se žárlivý člověk nemá rád, a tak automaticky předpokládá, že ho nemá rád ani jeho partner.
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/
- https://www.cpzp.cz/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Naučte se meditovat a zklidněte svou mysl - návod a druhy meditací
Tato mindfulness technika vám může snadno vnést do života duševní jasnost i vnitřní mír a efektivně působí proti stresu i úzkosti. Jak začít...
Naučte se zvládat život i lásku s Petrem Casanovou a FirstClass
Nevíte si rady ohledně nějakého vztahového problému? Možná vám s ním pomůže Petr Casanova. Víte, kdo to je a co vám může nabídnout?
Existuje láska na první pohled? Přečtěte si vše o tomto fenoménu
Věříte na lásku na první pohled? Co všechno se za ní skrývá, jestli opravdu existuje a spoustu dalšího se dočtete v tomto článku.