ZAJÍMAVOSTI
Léky na covid-19 - bamlanivimab, budesonid, remdesivir a další
Ivermektin, Bamlanivimab, Imdevimab - co mají společného tyto přípravky kromě toho, že se jejich název těžko pamatuje i vyslovuje? Ve všech případech jde o léky, které se v současnosti využívají při léčbě nemoci covid-19. Co o nich všechno víme?
Ivermektin - Remdesivir - Bamlanivimab
Regeneron - Budesonid
Rekonvalescentní plazma - Běžné léky
Foto: Pixabay
Jaké léky nejlépe zabírají na covid-19?
Nemoc Covid-19 je s námi už více než rok a během posledních měsíců se objevilo několik více či méně nadějných léků, které mohou pomoct s její léčbou. Kolem většiny z nich se ale stále vznáší spousta nejasností či pochyb. Pojďte se s námi podívat na přehled všech léků, jejichž názvy se v boji s koronavirem nejčastěji skloňují a na informace, které o nich zatím známe.
Experimentální léčba koronaviru lékem Ivermektin (ivermectin)
Ne všechny nadějné léky na covid-19 jsou horké novinky. Skvělé výsledky při léčbě tohoto onemocnění vykazuje podle mnoha lékařů antiparazitický lék Ivermektin. Výhodou tohoto přípravku, který se už téměř čtyřicet let podává lidem i zvířatům na pomoc proti hlísticím a dalším parazitů, je, že je perfektně vyzkoušený z hlediska nežádoucích účinků. Bezpečně už byl podán byl už 3,7 miliardám lidí na celém světě.
Nevýhodou je, že jeho účinky proti novému koronaviru nebyly z vědeckého hlediska ještě dostatečně prokázány a lékaři, odborníci a úřady se nedokážou shodnout, zda by měl Ivermektin dostat při svém schválování výjimku. V České republice se zatím Ivermektin nepoužívá a není tu běžně dostupný, lékař ho ale teoreticky může předepsat a nechat objednat v distribuci. Na Slovensku už v průběhu února schválili jeho experimentální používání i dovoz.
Ivermektin a nežádoucí účinky - co říká příbalový leták?
Ivermektin se podává při počátečních příznacích i pokročilé fázi nemoci, kdy dochází k respiračnímu selhávání. Mezi vzácné nežádoucí účinky podle příbalového letáku patří otoky a svědění, ospalost, únava, závratě, nevolnost, vyrážka, kašel, průjem, dušnost a bolesti břicha. K těm má ale docházet při úhynu velkého množství parazitu najednou, jde tedy o nežádoucí účinky antiparazitické léčby, pro kterou je běžně využíván.
Lék Scabioral a pasta Ecomectin
Stejnou účinnou látku jako Ivermiktin (Ivermictinum) obsahuje i lék Scabioral a dokonce i pasta proti koňským parazitům Ecomectin. Pastu pro koně použila v medializovaném případu slovenská aktivistka Oľga Pietruchová, když chtěla ukázat účinnost nedostupného Ivermiktinu. Je ale nutné dodat, že její manžel je vystudovaný veterinář, takže ji mohl určit správnou dávku. Do domácích experimentů s Ecomectinem (a konec konců ani s žádným lidským lékem uvedeným v tomto článku) se rozhodně nepouštějte.
Foto: Marco Verch, licence CC-BY 2.0
Remdesivir se v Česku ani jinde příliš neosvědčil
Také další lék, do kterého se především v loňském roce vkládaly velké naděje, běžně slouží proti úplně jiné nemoci. Remdesivir od firmy Gilead Sciences byl původně vyvinutý proti ebole. Remdesivir ale naděje do něj vkládané příliš nenaplnil. Účinný je totiž většinou v prvních šesti dnech od nákazy novým koronavirem, pacienti ale většinou vyhledávají lékařskou pomoc až později.
Remdesivir - cena v ČR, indikace a vedlejší účinky dle příbalového letáku
Proti používání Remdesiviru hovoří také jeho cena. Jedna dávka stojí asi 9300 Kč a léčba se skládá z celkem šesti dávek, takže její cena je asi 50 tisíc korun. Mezi nejčastější nežádoucí účinky tohoto léku patří bolest hlavy, nauzea, vyrážka a zvýšená hladina aminotransferáz (jaterní testy). Přípravek je indikován k léčbě dospělých a dospívajících ve věku nad 12 let s tělesnou hmotností nejméně 40 kg.
Lék Bamlanivimab od Eli Lilly
Na rozdíl od předchozích dvou léků je Bamblanivimab úplnou novinkou, která cílí přímo na covid-19. Protilátka, kterou obsahuje tento lék, zabraňuje koronaviru vstoupit do buňky a pomůže imunitnímu systému, aby ho odstranil dřív, než napadne plicní tkáň. Také bamlanivimab je třeba podat už při propuknutí prvních příznaků a v tuhle chvíli je určený pro pacienty s rizikovými faktory, u kterých dokáže výrazně snížit pravděpodobnost těžkého průběhu.
Látka se aplikuje prostřednictvím injekce a pacient po hodině odchází na domácí léčení. V České republice lék jako první dostala pacientka v pražské Thomayerově nemocnici na konci února. Počet dávek v ČR je zatím dost omezený.
Bamlanivimab cena a složení
Prvních 1240 dávek Bamlanivimabu vyšly české zdravotní pojišťovny na více než 24 milionů korun, cena jedné dávky se tedy pohybuje okolo 24 tisíc korun. Lék obsahuje takzvané monoklonální protilátky, které napodobují činnost imunitního systému a znemožňují viru vstoupit do buněk.
Regeneron (Kasirivimab + Imdevimab)
Zatím neregistrovaný lék od firmy Regeneron nejvíce proslavil bývalý prezident USA Donald Trump, když ho po své vlastní léčbě označil za "dar od Boha". Regeneron je kombinací dvou protilátek Casirivimab a Imdevimab, které fungují na podobném principu jako lék Bamlanivimab. Monoklonální protilátky brání vstupu viru do lidských buněk. Také Regeneron je třeba podat co nejdříve po nákaze koronavirem.
Používání Regeneronu už doporučil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a prvních 4000 dávek by do Česka mělo dorazit v průběhu února.
Budenosid - inhalátor na astma proti covidu
Velké naděje se upínají také k léku Budenosid, který se běžně používá ve formě inhalátoru na astma. Podle vědců z Oxfordské univerzity může jít dokonce o průlom při hledání vhodného léku proti koronaviru. Podle jejich studie Budenosid výrazně mírní těžký průběh plicní choroby covid-19, i tento lék je ale nejúčinnější, pokud je podán hned v úvodní fázi nemoci.
Jako účinné se jeví i další léky na astma, které obsahují takzvané glukokortikoidy. Vědci vycházejí i z toho, že astmatiků s těžkým průběhem covidu se v nemocnicích objevuje jen velmi málo.
Foto: Facebook/TOfnplzen
Rekonvalescentní plazma proti koronaviru
Proti střednímu a těžkému průběhu onemocnění s osvědčila také takzvaná rekonvalescentní plazma. Jedná se o plazmu od dárců, kteří už se z koronaviru vyléčili a mají v krvi vytvořený dostatek protilátek. Vhodnějšími dárci jsou proto lidé, kteří měli spíše těžší průběh nemoci.
Darování plazmy po covidu
Darovat plazmu může člověk, který covid-19 prodělal a uplynulo nejméně 14 dní od jeho uzdravení. Dárce musí být v dobré zdravotní kondici a splňovat standardní podmínky pro dárcovství krve. Odběry provádějí vybraná zařízení transfuzní služby, jejich kompletní seznam a další informace najdete tady na stránkách ministerstva zdravotnictví.
Fungují léky i na britskou a jihoafrickou mutaci?
Podobně jako u všech v současnosti používaných vakcín není ani u všech uvedených léků stoprocentní jistota, že budou stejně účinné i v případě nových mutací koronaviru. Studie výzkumníků z Kolumbijské univerzity ze začátku letoešního roku například tvrdí, že nový britský kmen (B.1.1.7) je více rezistentní vůči protilátkám z rekonvalescentní plazmy nebo proti léku Bamlanivimab, přípravek Regeneron si s ním ale dokáže poradit. Podobné studie je ale v současnosti třeba brát s rezervou, protože většinou vycházejí jen z velmi malého množství dat.
"Léky na koronavirus a covid kašel", které máte doma
Ani na slabší průběh koronaviru zatím neexistuje žádný stoprocentní lék, při jeho domácím léčení ale můžete použít běžné přípravky, které tlumí jeho příznaky. Proti zvýšené teplotě a bolesti hlavy, svalů a kloubů pomůžou analgetika a antipyretika jako iballgin nebo paralen. Proti suchému kašli pomůžou kapky nebo sirup na kašel.
Při velmi vysokých horečkách nebo vážnější dušnosti je ale nutné vždy vyhledat pomoc lékaře a nespoléhat se na domácí léčbu.
Jaké vitamíny brát proti covidu
Ministerstvo zdravotnictví při covidu doporučuje zvýšit vitamínu C a dalších vitamínů a minerálů (vitamín D, zinek, omega-3). Pravidelný příjem doporučených dávek vitamínů je důležitý i z hlediska prevence. Stejně tak je ale důležitý také pravidelný a kvalitní spánek, zdravá strava a péče o duševní zdraví.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Formulář při opuštění okresu - omezení pohybu kvůli covid-19
Vláda od pondělí prvního března výrazně omezí pohyb osob ⛔ Od pondělka začínají platit nová pravidla po pohyb mimo katastr obce a mimo okres....
Tvrdý lockdown a přísná opatření covid-19 v ČR
Vláda plánuje další prodloužení nouzového stavu a další zpřísnění současných opatření proti šíření koronaviru ⛔ Jaká nová omezení budou platit...
Třídy respirátorů FFP2 a FFP3 - opakované použití, a výdrž
Vláda zavádí povinnost nosit 😷 respirátory třídy FFP2 v obchodech a veřejné dopravě 😷 Podívejte se, co všechno potřebujete o respirátorech proti...