ZAJÍMAVOSTI
Metaverse aneb virtuální realita a 3D internet budoucnosti
Ačkoli se myšlenka života ve virtuální realitě může zdát jako fantazie dobrá tak maximálně pro science fiction, krůček po krůčku se tato vize stává skutečností. Společnosti vytváří své virtuální světy, které replikují fyzickou realitu a mají nabídnout stejné ne-li větší možnosti.
Tyto světy dokonce lákají investory, kteří platí velké peníze za nákup virtuálních pozemků a dalších nemovitostí. Možná si říkáte, to je přece blbost, máme skutečný svět, ale to si mnozí před nástupem sociálních sítí říkali také...
Co je metaverse - Přínosy - Virtuální světy
Digitální ekonomika - Investice
Foto: Profimedia
Co to je metaverse
Pojmem metaverse bývá označováno 3D virtuální prostředí generované počítačem a přístupné přes internet. V tomto prostoru se pohybujete pomocí avatara, grafické postavičky, která reprezentuje vaší identitu. Může tak připomínat hru, ale metaverse je daleko více – spíše jde o kombinaci sociálních sítí, online hry a digitální ekonomiky.
V tomto virtuálním prostoru mohou lidé dělat stejné věci jako ve světě skutečném. Je to místo pro společenská setkání, zábavu, práci, studium, hraní her, nakupování, investování nebo třeba pro uměleckou tvorbu.
Metaverse pravděpodobně v budoucnu změní naše životy stejně revolučním způsobem jako v minulosti internet. V současnosti skutečný metaverse ještě neexistuje, avšak společnosti již vytváří své virtuální světy, které můžete navštívit. A v budoucnu má metaverse tyto virtuální světy („metasvěty“) propojovat. Podobně jako když otevřete internet a přepínáte mezi jednotlivými sociálními sítěmi.
Jak vstoupit do metaverse
Stejně jako internet bude metaverse fungovat jako otevření síť, která nemá jednoho vlastníka, ale je spoluvytvářena uživateli. Metaverse tedy představuje nový stupeň internetu ve 3D prostředí. Do tohoto světa vstoupíte pomocí VR brýlí, ovšem 3D není podmínkou. Metaverse bude existovat i ve 2D a připojit se budete moci přes jakékoliv zařízení, např. smartphone, počítač, PlayStation apod.
Hlavní rysy metaverse
|
Život ve virtuální realitě metaverse
Jaký má metaverse přínos? Jde o jakousi digitální verzi reality, jejíž možnosti teprve objevujeme. Nabízí obrovský potenciál, který spatřují některé moderní společnosti, instituce a státy a již nyní se virtuálního prostoru pomalu přesouvají. Pro lepší představu uvádíme několik oblastí a přínosů metaverse:
Společenský život v metaverzu - události, kultura a zábava
Ve virtuálním světě se již nyní pořádají koncerty a další kulturní vystoupení. Mezi zpěváky, kteří v metaverse již vystoupili, patří třeba Justin Bieber (viz. video níže) či Ariana Grande. Můžete zde navštívit třeba módní přehlídku některé známé značky, např. Tommy Hilfiger nebo Dolce & Gabbana. Nebo si zajdete do virtuální galerie na výstavu známého umělce apod.
V metaverzu vznikají např. verze muzeí. V období prvních vln pandemie covidu-19 byly ve virtuální realitě vytvořeny polská muzea jako Zámecké muzeum Písková skála, Zámecké muzeum v Pszczyně či Státní muzeum Auschwitz-Birkenau. Možnosti jsou v podstatě nekonečné...
Rozvoj prostoru, virtuální pozemky a investice v metaverse
V metaverse můžete vlastnit pozemek či jiný prostor a dále s ním obchodovat. Metaverse tedy nabízí mimo jiné prostor pro investice do nemovitostí, přičemž pracuje s vlastní virtuální ekonomikou a digitální měnou.
Jiné společnosti tyto pozemky skupují a staví na jejich místě virtuální obchody či své pobočky. Zájem o pozemky však mají i jednotlivci, často známé osobnosti. Můžete si tak třeba koupit pozemek vedle vašeho oblíbeného herce, např. rapper Snoop Dogg jeden takový pozemek (na platformě The Sandbox) koupil a vytváří virtuální prostor pro setkávání se svými fanoušky).
Studium v metaverse
Již v období pandemie se do popředí dostal trend virtuální výuky. Metaverse nabízí virtuální prostor s dosud neobjevenými možnostmi vzdělávání. Již nyní využívá řada vzdělávacích institucí po celém světě různé virtuální světy pro online výuku.
Metaverse a veřejná správa
Metaverse rovněž představuje způsob, jak lépe propojit občany se státní správou. Již nyní vznikají po celém světě projekty, díky kterým budou lidé moci virtuálně navštívit různá úřední jednání, což přinese pohodlnější a efektivnější komunikaci, zvýšení informovanosti i zájmu občanů o veřejné dění.
Například v Jižní Koreji pracují na vytvoření digitální kopie města Soulu s veřejnými službami i kulturními akcemi. Jiným příkladem zastoupení veřejné správy v metaverse je virtuální ambasáda Barbadosu, která rovněž přináší pohodlnější přístup, ale i úsporu nákladů oproti provozu fyzické ambasády. Avšak i jiné země využívají virtuální reality pro vytvoření kopií ambasád.
Metaversum a modely virtuálních světů / současné metasvěty
Přestože na propojené metaverzum čítající mnoho metasvětů a skýtající nekonečné možnosti si budeme muset ještě chvíli počkat, několik velmi vtahujících virtuálních světů již existuje...
Roblox
Na herní platformě Roblox, která byla spuštěna v roce 2006, můžete kromě hraní her objevovat i vytvářet různé virtuální světy. Platforma je rovněž sociální sítí a prostorem pro publikování obsahu, podobně jako Facebook nebo YouTube.
Roblox umožňuje uživatelům tvořit i hry a různé virtuální předměty, např. oblečení pro avatary, a prodávat je. Hráči Robloxu vytvoří přibližně dvacet milionů her ročně. Platforma je přístupná zdarma pro běžně používaná zařízení (PC, mobily či herní konzole).
Second Life
Skvělou ukázkou propracovaného 3D virtuálního světa je Second Life, který byl spuštěn již v roce 2003. Vaší identitu reprezentuje avatar, se kterým objevujete virtuální svět, seznamujete se s ostatními lidmi / avatary (zde se nazývají „rezidenti“), účastníte se různých aktivit nebo třeba i pracujete.
Second Life nabízí velký prostor pro kulturní a společenské vyžití. Můžete navštívit třeba divadlo, výstavy, živé koncerty a pořádají se zde také soutěže jak v tradičních sportech, tak i ve videohrách.
Díky vlastní virtuální ekonomice můžete v Second Life vydělávat peníze skrze vytváření a obchodování s různými virtuálními předměty (např. oblečení, nemovitosti atd.) nebo poskytovat služby. Platí se zde měnou tzv. Linden Dollar, který lze směnit za skutečné peníze.
Možnosti jsou takřka nekonečné. Řada společností například využívá virtuálního světa Second Life pro vzdělávací a marketingové aktivity. Některé země, např. Švédsko, Estonsko či Maledivy, si v Second Life zřídily virtuální ambasádu.
Základní používání platformy Second Life je zdarma, přičemž virtuální prostředí je převážně vytvářeno samotnými uživateli.
Horizon Worlds a Horizon Venues (Meta/Facebook)
Společnost Meta (dříve Facebook) Marka Zuckerberga vyvinula dvě vlastní platformy / virtuální světy – Horizon Worlds a Horizon Venues. Tyto platformy měly začátkem roku 2022 kolem 600 tisíc aktivních uživatelů.
Horizon Worlds slouží především k objevování virtuálního světa a podobně jako u zmíněného Robloxu zde můžete vytvářet vlastní obsah. Vedle toho Horizon Venues se zaměřuje spíše na hry, zábavné aplikace a kulturní akce.
Nevýhoda těchto světů spočívá v tom, že uživatelé, na rozdíl od jiných platforem, nejsou skutečnými vlastníky virtuálních předmětů. Vše patří společnosti Meta, která určuje veškerá pravidla, a právě tím jde proti principu metaverse, který nikdo nevlastní.
Stavebními kameny metaverse mají být otevřenost, digitální vlastnictví a decentralizace (neexistuje centrála nebo jeden řídící bod). Platformy Horizon Worlds a Horizon Venues tak spíše představují „pouze“ hry v rozšířené realitě.
Metaverze a digitální ekonomika (crypto, NFT, blockchainové hry)
Ve virtuálním světě, kde ekonomika funguje obdobně jako ve světě fyzickém, je zapotřebí digitální měny, tedy kryptoměny (např. bitcoin) a souvisejících technologií (blockchain). Na těchto principech fungují některé online hry (play-to-earn), které kombinují virtuální svět s digitální ekonomikou.
V těchto hrách / virtuálních světech můžete mimo jiné vytvářet digitální předměty, prodávat je jako NFT a vydělávat peníze ve formě specifické kryptoměny. Typickými příklady jsou hry / platfomy The Sandbox a Decentraland.
The Sandbox
Ve hře (a potažmo 3D světě) The Sandbox se jako platidlo používá kryptoměna SAND. Tu získáváte buď hraním her (které zde můžete i sami vytvářet a za poplatek je poskytovat ostatním hráčům) nebo tvorbou a prodejem herních předmětů. Rovněž můžete pronajímat virtuální nemovitosti.
Decentraland
Dalším příkladem virtuálního světa s vlastní ekonomikou stojící na technologii blockchain je Decentraland, který používá kryptoměnu Mana. Uživatelé zde mohou vytvářet virtuální nemovitosti a prodávat je či pronajímat. Stejně tak lze vytvářet a prodávat unikátní herní předměty / NFT.
Virtuální pozemky v Decentralandu přitahují mnohé investory v podobě velkých společností. Například firma Tokens.com zabývající se blockchainovými technologiemi odkoupila v Decentralandu pozemky za 2,4 milionů dolarů.
Platforma Decentraland nepatří žádné společnosti, nýbrž jeho uživatelům, kterých je přibližně 18 tisíc denně.
Více o virtuálních měnách a technologii blockchain najdete tady.
Investování v metaverse – nákup a prodej pozemků, pasivní příjem
Přestože se investování do virtuálních nemovitostí a generování pasivního příjmu může zdát jako utopie, kupců stále přibývá. Například na platformě The Sandbox se již prodaly pozemky za více než 100 milionů dolarů.
Typickou investicí v metaverse je nákup budovy, kterou posléze pronajímáte za účelem konání různých koncertů a dalších společenských akcí. Ale z hlediska investic nejde jen o pozemky, pasivní příjem lze v metaverse generovat téměř z čehokoliv, co sami vytvoříte.
Můžete třeba vlastnit billboard, přičemž čím více jich vytvoříte, tím snadněji některých z nich pronajmete. Fantazii se meze nekladou, a tak ve virtuálním světě už vzniklo třeba i kasino (ICE Poker). Samozřejmě i zde platí pravidla a předpisy, a pokud je budete znát a respektovat, můžete si v metaverse zřídit vlastní virtuální hernu.
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Metaverse
- finex.cz/co-je-metaverse-jak-investovat-do-metaverse/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Umělá inteligence Chat GPT česky: Jak a kde vyzkoušet
Co všechno umí umělá inteligence ChatGPT a nahradí vás ve vaší práci? Vyzkoušejte si to sami. Základní verze je dostupná zdarma a nemá problém...
Strategická videohra World Of Warships online v češtině
Jste milovníkem epických námořních bitev, kde rozhoduje především chytře zvolená strategie a taktická rozhodnutí? Zahrajte si World Of Warships!
Informační technologie si začínají podmaňovat výrobní provozy
Rozlišovat mezi informačními a provozními technologiemi začíná být v moderních výrobních podnicích čím dál tím těžší ✅ Obě tyto skupiny se čím...