ZAJÍMAVOSTI
Nachlazení nebo covid? Jaký asi bude letošní podzim?
Pandemie korovavirového onemocnění v minulých letech se dotkla každého. Vlny strachu a solidarity, podivných zákazů i efektivních opatření zasáhly životy lidí mnohem více, než jsme si do té doby dokázali vůbec představit. S novým nadcházejícím podzimem (a tedy obdobím virových onemocnění) se znova vynořuje otázka, zda ještě i letos přijde Covid-19.
Foto: fizkes / Shutterstock.com
Covid na podzim 2023
Onemocnění Covid-19 je velmi proměnlivé. Původní virus, který se světa rozšířil z čínského města Wu-chan, dnes už vlastně neexistuje. Koronavirus se proměňoval – mutoval – a tak se světem postupně šířily nakažlivější varianty viru označované jako mutace alfa, beta a gama nebo dokonce o více jak 90 % nakažlivější varianta delta. Prakticky do zapomnění ale upadly tyto mutace s nástupem varianty omikron šířící se ohromnou rychlostí, způsobující často reinfekce i průběh onemocnění s příznaky u mladých lidí a dětí.
Varianta omikronu pirola
Hledání variant a subvariant viru Covid-19 se postupně stalo spletitou sítí, která dokáže neodborné veřejnosti velmi nebezpečně motat hlavu. Možná proto jste ještě neslyšeli o variantě omikronu s názvem pirola (BA.2.86).
Pirola je od léta 2023 velmi rychle se šířící se variantou koronaviru. Její příznaky se pravděpodobně příliš neliší od samotného omikronu. Onemocnění se projevuje horečkou, únavou a respiračními obtížemi – kašlem, rýmou bolestí v krku a také bolestí svalů. Na první pohled proto není lehké koronavirus odlišit od běžného nachlazení. Protože má ale pirola hodně odlišností (mutací) od původního omikronu, je její výskyt a chování sledováno.
Co dělat, když mám pozitivní test?
Jednou z věcí, ve které se letošní podzim od předchozích roků výrazně liší je, že onemocnění Covid-19 výrazně méně testuje. Dá se proto předpokládat, že mnoho nakažených považuje svou nemoc za běžné nachlazení. Přesto počet pacientů s kovidem podle statistik roste.
Pokud na sobě cítíte příznaky respiračního onemocnění a vyjde vám pozitivní test na Covid-19, nemusíte jít do izolace. Přesto informujte o svém onemocnění svého praktického lékaře a zůstaňte doma, abyste virózu zbytečně nešířili.
Prevence koronaviru
Infekčním onemocněním, ke kterým patří i nákaza koronavirem resp. omikronem, je nejlepší předcházet. Jak to udělat?
- Vyhýbejte se riziku nákazy – tedy nasmrkaným kolegům v práci i přecpané MHD. Do zdravotnických zařízení si pro jistotu můžete vzít nanoroušku nebo respirátor.
- Dbejte na mytí rukou a zbavte se zlozvyků jako bezmyšlenkovité sahání na obličej.
- Posilujte svou imunitu – dopřejte si zdravou a pestrou stravu a pravidelný pohyb ideálně venku na čerstvém vzduchu.
Přestože onemocnění Covidem-19 v poslední době nevyvolává tak často závažný průběh onemocnění, jako tomu bylo u předchozích variant virů, není vhodné ho podceňovat. Obzvláště pro nejohroženější skupiny občanů – pacienty s oslabenou imunitou a lidi starší 60 let – lékaři doporučují specifickou prevenci pomocí očkování.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Covid-19: Nárůst nakažených a nová mutace "pirola"
S koncem léta opět narůstá počet nakažených covidem-19. Ve světě se navíc objevila jeho nová mutace nazvaná "pirola". Co o ní zatím víme? ☝
Výklad karet Lenormand a jejich význam
Karty Lenormand jsou někdy označované jako původní francouzské tarotové karty. Jaké jsou významy jednotlivých karet?
Svatomartinská husa 2024: Kam vyrazit a cena menu
Ke svátku svatého Martina neodmyslitelně patří tradiční pokrm – pečená husa. Podívejte se, kam můžete letos na svatomartinskou husu vyrazit...