S manželem jsme očkováni první dávkou AstraZeneca 7.5.2021 u praktického lékaře a druhou dávku máme plánovanou až na začátek srpna.Je možné nějak uspíšit druhou dávku,můžeme se zaregistrovat někde jinde a od jaké firmy bude možné druhé očkování? Náš věk je 65, 66 let a AstraZeneca se nám začíná zdát dost neúčinná. Děkuji za odpovědi
ZAJÍMAVOSTI
Očkování proti koronaviru Covid-19 – Kde a jak se zaregistrovat
Po celém světě se již rozeběhlo očkování proti onemocnění Covid-19. Kdo na něj má v tuhle chvíli nárok v České republice a jak se očkování může zaregistrovat?
Registrace na očkování covid - Certifikát o očkování
Vakcína Covid 19 - Vakcína koronavirus ČR
Foto: Pixabay
Registrace na očkování covid - kdo, kdy a kde se může přihlásit
- Registrační systém začal fungovat v pátek 15. ledna v 8:00.
- V současnosti se do systému mohou přihlásit všichni dospělí a dětí starší 12 let. Od 11. června se mohou registrovat také cizinci a čeští občané bez zdravotního pojištění.
- Zaregistrovat se je možné na této stránce a pro seniory, kteří se nebudou schopni přihlásit po internetu, slouží telefonní linka 1221 (v provozu je od 8 do 19 hod).
- Aktuálně je možné se nechat očkovat i bez registrace. Seznam míst, kde se očkuje bez registrace, najdete tady.
- V pondělí 20. září se spustila registrace k přeočkování třetí dávkou. Ta se doporučuje lidem nad 60 let a rizikovým skupinám, dostupná je ale každému, kdo má nejméně osm měsíců po dokončené vakcínaci.
- Před výběrem očkovacího místa je dobré se nejdříve podívat, jak jsou kde zaplněné kapacity. Zkontrolovat to můžete tady. Dodatečná změna místa se bere jako nová registrace se zařazením na "konec fronty" na novém místě.
- Při rezervaci je nutné vyplnit formulář o věku, zaměstnání a případných nemocech. Systém na základě těchto údajů vyhodnotí, jakou má zájemce prioritu a přidělí mu termín.
- Všechny kategorie jsou řazeny dle věku, nikoli podle pořadí registrace.
- Očkovací místa se nalézají v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Jejich seznam najdete ve formuláři, který se vám zobrazí během registrace. Ze seznamu si můžete vybrat místo, které máte nejblíže.
Otázky a odpovědi k rezervaci očkování na Covid-19
1️⃣ Kdo se aktuálně může zaregistrovat k očkování?
Rezervace otevřená pro všechny, kteři dosáhli věku 12 let. V pondělí 20. září byla spuštěna také registrace k přeočkování třetí dávkou. Přihlásit se může každý, kdo má nejméně 8 měsíců po ukončeném očkování.
2️⃣ Kde se můžete zaregistrovat na očkování?
Rezervační portál je dostupný na internetových adresách crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz.
3️⃣ Co k registraci na očkování potřebujete?
- Nejdříve zadáváte číslo na mobilní telefon. Jedno číslo se dá využít i vícekrát (pokud někdo bude třeba na svůj telefon registrovat oba rodiče nebo prarodiče). Po zadání čísla vám přijde SMS s číselným kódem, který přepíšete do systému a otevře se vám registrační formulář. Do něj zadáváte:
- jméno a příjmení
- zdravotní pojišťovnu a číslo pojištěnce (rodné číslo)
- údaje o bydlišti
- a podle svého bydliště vyberete preferované očkovací místo
4️⃣ Jak si vyberete termín očkování?
Pokud bude na daném očkovacím místě volná kapacita, systém vám rovnou nabídne volné termíny, včetně termínu pro druhou dávku. Pokud ne, přijde vám ve chvíli, kdy se uvolní, SMS s dalším kódem, přes který se přihlásíte a vyberete si termín.
(Od pátku 22. 1. se systém rezervace změnil. Už nechodí nový PIN a zájemce se nemusí pořád znova přihlašovat a hlídat, kdy se uvolní místo. Tuhle informaci získá automaticky prostřednictvím kontaktu, který na sebe zanechá.)
5️⃣ Jak se přihlásit k očkování bez mobilu a internetu?
Pokud senior nemá žádné příbuzné nebo známé, kteří mu mohou s registrací pomoci, mohou zavolat na telefonní číslo 1221. Zde budou připravení operátoři, kteří jim s registrací a výběrem termínu pomohou. Počítá se také s pomocí praktických lékařů a vlastní telefonní linky s pomocí už spouštějí i některé obce.
6️⃣ Co si přinést na očkování a jak dlouho trvá?
Nezapomeňte si vzít svou kartičku pojištěnce. Očkujícímu lékaři popíšete svou anamnézu a po očkování ještě pro jistotu čekáte 30 minut v čekárně, aby o vás bylo postaráno, kdyby došlo k nečekaným problémům. Celý proces zabere cca 45 minut.
Kde jsou volná místa a volné termíny na očkování?
Kromě oficiálního seznamu očkovacích míst s můžete na volná místa podívat přehledně také prostřednictvím této aplikace, kterou vytvořili dva programátoři, když nemohli najít volný termín pro své příbuzné. Později vznikla také oficiální aplikace na stránkách očkovacího registru.
Potvrzení o provedeném očkování
Od 31. května si každý očkovaný může stáhnout potvrzení o očkování a nyní dokonce už i po první dávce. Slouží k tomu Očkovací portál občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Na této stránce stačí zadat rodné číslo a číslo občanského průkazu (případně využít přihlášení přes e-identitu) a pomocí zaslaného SMS kódu se přihlásíte ke svému profilu, ze kterého lze stáhnout certifikát.
Stejným způsobem lze stáhnout i potvrzení o negativním testu nebo prodělané nemoci. Certifikáty aktuálně platí i v Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku, Maďarsku, Slovinsku a Chorvatsku.
Člověk je považován za naočkovaného 14 dní po podání druhé dávky vakcíny, protože tělo ještě potřebuje nějaký čas na dokončení imunitní reakce.
Vakcína od společností Pfizer a BioNTech
Vakcína Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech je účinná v prevenci vzniku onemocnění COVID‑19 u osob ve věku od 16 let výše. Klinické hodnocení prokázalo 95% snížení počtu symptomatických případů COVID-19 u osob očkovaných vakcínou.
Klinické hodnocení rovněž prokázalo přibližně 95% účinnost u očkovaných osob s rizikem rozvoje závažného onemocnění COVID-19, včetně pacientů s astmatem, chronickým onemocněním plic, diabetem, vysokým krevním tlakem nebo indexem tělesné hmotnosti (BMI) ≥ 30 kg/m2.
Nejčastější nežádoucí účinky vakcíny Comirnaty v klinickém hodnocení byly obvykle mírné nebo středně závažné a odezněly do několika dní po očkování. Patřily mezi ně bolest a otok v místě injekce, únava, bolest hlavy, bolest svalů a kloubů, zimnice a horečka.
Léky na covid-19 - bamlanivimab, ivermektin, remdesivir a další
Vakcína od Moderny
Vakcína americké firmy Moderna je určena pro starší 18 let. Klinické hodnocení prokázalo 94,1% snížení počtu symptomatických případů COVID-19 u osob očkovaných touto vakcínou. Klinické hodnocení rovněž prokázalo 90,9% účinnost u očkovaných osob s rizikem rozvoje závažného průběhu nemoci, včetně osob s chronickým onemocněním plic, srdečním onemocněním, obezitou, onemocněním jater, diabetem nebo infekcí virem HIV.
Nejčastější nežádoucí účinky vakcíny firmy Moderna proti onemocnění COVID-19 v klinickém hodnocení byly obvykle mírné nebo středně závažné a odezněly do několika dní po očkování. Zahrnovaly bolest a zduření v místě injekce, pocit velké únavy, zimnici, horečku, zduření nebo citlivost lymfatických uzlin v podpaží, bolest hlavy, svalů a kloubů, pocit na zvracení a zvracení.
Oxfordská vakcína na koronavirus AstraZeneca
Kombinované výsledky ze čtyř klinických hodnocení ve Velké Británii, Brazílii a Jižní Africe prokázaly, že vakcína COVID-19 Vaccine AstraZeneca proti onemocnění COVID-19 je bezpečná a účinná v prevenci vzniku tohoto onemocnění u osob ve věku 18 let a starších. Vakcína v klinickém hodnocení prokázala přibližně 60% účinnost.
Většina účastníků těchto studií byla ve věku 18 až 55 let. Do studií byli zařazeni i starší pacienti, avšak u starších účastníků (ve věku nad 55 let) není zatím k dispozici dostatek výsledků, aby bylo možné přesně stanovit, jak dobře bude vakcína u této skupiny fungovat. Nicméně ochranu i u této věkové skupiny lze očekávat vzhledem k tomu, že i u těchto osob je patrná imunitní odpověď, což je známo na základě zkušeností s jinými vakcínami.
Nejčastější nežádoucí účinky této vakcíny byly obvykle mírné nebo středně závažné intenzity a odezněly během několika dnů po vakcinaci. Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou bolest a citlivost v místě vpichu, bolest hlavy, únava, bolest svalů, celkový pocit nepohody, zimnice, horečka, bolesti kloubů a pocit na zvracení.
Ruská vakcína Sputnik V
Sputnik V je velmi podobný již používané a v Evropě schválené očkovací látce od britské firmy AstraZeneca. V Rusku se sice začalo očkovat touto vakcínou vlastní výroby již loni v létě, avšak bez dostatečných preklinických a klinických testů. Ruský výrobce také dosud u Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) nepožádal ani o zahájení průběžného hodnocení, ani o registraci. I přesto například Maďarsko nebo Slovensko udělily této vakcíně výjimku a začaly s ní očkovat.
Vakcína CureVac
Jde o vakcínu typu mRNA, tedy o podobný typ vakcíny jako již registrovaná Comirnaty od BioNTech/Pfizer a také COVID-19 Vaccine Moderna. Německá společnost CureVac v současné době provádí klinické hodnocení, aby posoudila u této vakcíny její bezpečnost, imunogenicitu (vlastnost vakcíny vyvolat imunitní reakci proti viru) a účinnost proti COVID-19. Jakmile budou z těchto klinických studií dostupné údaje, EMA je vyhodnotí.
Vakcína na Covid 19
Stejně jako u jiných očkování, musí vyvinutá vakcína projít zdlouhavým testovacím a schvalovacím procesem. Výhodou je, že vědci mohou čerpat informace od již prozkoumaných koronavirů. V základu se vir chová podobně. Vakcína se nejprve musí připravit v laboratořích, kde se také otestuje, následně probíhá testování na zvířatech. Když projde, dochází k testování na lidech. Nejprve v menší skupině. Pokud se neobjeví komplikace, může se test nasadit na až tisíce lidí. Jakmile je prokázáno, že je vakcína účinná a zároveň bezpečná, může se zahájit její masová výroba a distribuce. Vývoj vakcíny se nesmí uspěchat, aby nedošlo k přehmatu jako v roce 1976.
Vakcína ale nemusí znamenat vítězství nad pandemií koronaviru. Odhaduje se, že současný koronavirus (a jeho případné mutace) tu s námi bude jistě celý letošní rok, a možná že ještě dva následující roky. Je dost možné, že si zase budeme šít roušky. Není také jisté, na jak dlouho bude vakcína zajišťovat posílenou imunitu, tedy ochranu. Jestli zabrání nákaze, nebo zmírní průběh nemoci. Vůbec už není jisté, že se podaří vývoj vakcín dotáhnout do konce. V cestě může být mnoho překážek, zejména u klinických testů – musí se zajistit, aby vakcína byla pro lidi zcela bezpečná.
Klinická fáze ve vývoji vakcíny má tři fáze
Testování na lidech má svá pravidla a není možné proces urychlit. Po každé fázi se s patřičným odstupem vyhodnotí, zdali je aplikovaná látka bezpečná, že se neobjevily vedlejší příznaky, že je látka účinná atp.
✅1. fáze | očkují se jednotky až desítky dobrovolníků |
✅2. fáze | očkují se stovky až tisíce dobrovolníků |
✅3. fáze | očkují se tisíce až desetitisíce dobrovolníků |
Vakcína koronavirus ČR
V současné době se v ČR očkuje vakcínami proti COVID-19 od farmaceutických společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Celkem bylo ke dni 28. 2. 2021 vykázáno 653 206 provedených očkování. U 239 799 osob bylo očkování ukončeno aplikací druhé dávky.
Ke konci února bylo očkováno 183 253 osob ve věku 80+, což představuje cca 41,5 % všech osob této prioritní kategorie. Celkem provedlo registraci 228 413 seniorů 80+, což je cca 51,8 %. Dalších 28 886 registrací představují pracovníci ve zdravotnictví a 118 268 pracovníci ve školství, k očkování je rezervováno celkem 203 231 osob.
V drtivé většině případů (90 %) se jednalo o očkování vakcínou Comirnaty, ve zbývajících 10 % se očkovalo vakcínami od Moderny a AstryZenecy.
Očkování a Covidpass aplikace
Očkování nejen zamezí šíření většiny mutací koronaviru a pomůže nám k návratu do nromálního života, ale je také cestou uvolnění cestování. V souvislosti s očkováním se tak čím dál častěji hovoří o mezinárodním Covidpassu, což bude digitální obdoba očkovacího průkazu, potvrzující, že daný jedinec podstoupil obě dávky očkování proti Covidu. Jak bude vypadat finální obdoba Covidpassu a Covidpass aplikace se teprvé řeší, ale do léta snad bude vše fungovat.
Nevěřte fámám!
Ve spojitosti s vývoje vakcín se objevuje mnoho fám, tzv. fake news. „Jednou z nich je, že byla vakcína testována na dětech v Africe a ty všechny umřely,“ uvedla Beate Kampmannová, ředitelka očkovacího střediska na Londýnské škole hygieny a tropické medicíny. Je to podobné jako s prohlášeními, že očkování způsobují autismus.
Vakcína proti koronaviru: jak je COVID 19 vakcína dostupná
- Dne 21. 12. 2020 doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) udělit vakcíně vyvinuté firmami BioNTech a Pfizer podmínečnou registraci. Evropská komise vzápětí tuto registraci schválila.
- Dne 6. 1. 2021 vydala Evropská komise rozhodnutí, kterým se uděluje podmínečná registrace vakcíně firmy Moderna. Jde tak o druhou vakcínu, která bude moci být používána v Evropské unii.
- Dne 29. 1. 2021 doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) k registraci vakcínu společnosti AstraZeneca. Evropská komise vakcínu podmínečně registrovala.
Hodnocení očkovacích vakcín proti koronaviru: 10/10
- Ve světě už vzniklo několik různých vakcín proti nemoci Covid-19
- Velmi nadějně zatím vypadají vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna, kterými se už očkuje i v ČR
- První vakcíny dostávají nejpotřebnější - nejstarší občané, zdravotníci, pečovatelé a učitelé
- Pro všechny občany se očekává dostupnost někdy v polovině 2021
Věděli jste, že jste mohli proti koronaviru bojovat prostřednictvím video hry?
Komentáře
Co mám dělat když jsem se nemohla dostavit na druhé očkování? Potřebuji nový termín.
očkovat se rozhodně nebudu ze 3 duvodu.
A.vakciny nebyly precizně otestovany
B.kvuli nežadoucím učinkum a hlavně sražlivosti krve
C.nechci se stat pukusnym kralikem.
Je mi to uplně šuma fuk jestli budu omezovany.Ja stejně nenavštěvuji fitnes centra,divadla,vystavy,restaurace,kina a cestovani neni moje hoby.Moje aktivity jsou venkovni a tam covidpas a testy potřebovat nebudu
Stále se rozmýšlím.Rodina má přednost ale měli by jse očkovat pohromadě jako rodina.Né čekat na věk.
už od 14 dubna jsem zaregistrovany a stale čekam na spravu ktera zatim nedošla hlavně že pišu že lidi co maji 50 let maji se registrovat je mi 66 a stale čekam nechapu podle čeho to vybiraji pořadi
Dobrý den.Prosím, kdy bude přibližně spuštěna registrace lidí 60 plus? Děkuji moc předem a za odpověď.
PROSÍM NEVÍ NĚKDO ZDA SE MOHU DÁT OČKOVAT PŘI PLICNÍ EMBOLII.
Jsem po rakovině a je mi 60 let. Kdy se mohu registrovat na očkování?Děkuji za odpověď.
Mamce bude 65 let v září,mohu ji zaregistrovat v tomto období.Děkuji
potvrzeno očkování na 13.4. Dnes 12.4 posunuto SMSkou na 16.4. ale za hodinu mailem upozornění na termím 13.4. Mám se držet původního termínu?
Duchková Zdena: Zkuste se zaregistrovat znovu do nějakého většího očkovacího centra, u mého táty to zafungovalo na Vysočině. Statistiky jsou zde -- https://ockovani.opendatalab.cz/mista
dne 1,3,2021 jsem se registrovala na očkování je mi 70let a bydlím v Ústeckém kraji, bohužel dodnes mi nepřišla SMS s termínem k očkování,protože stále někdo předbíhá, mám pocit že registr nefunguje jak má.
Také marně čekám na vakcínu. Registrovala jsem se 1.3. jako učitelka a téměř po měsíci a půl stále čekám na pin2. Prý už teď v dubnu nejsem prioritní skupina. A to mám od 12.4. pomáhat při testování děti na základní škole.
65 mi bude 1.7.2021,můžu se registrovat již v tomto obdobím. Děkuji M
Jo očkování se zrychluje
Objednali jsme se 12.3 na Bulovku marně čekáme na pin2 a dle telefoniho dotazů budeme očkování v květnu jeslí se dozijem jsme ročník 49 a 50
Dostala jsem před 10 dny pin2 na rezervaci. Když jsem se chtěla do 72 hodin rezervovat, očkovací kapacita byla plná. Co když to takhle proběhne třikrát a z registrace budu vyškrtnuta?
jak se lze zaregistrovat jako obézní s vysokým tlakem,pokud nenavštěvuji specialistu?
Je možné zrušit registraci a provést novou registraci na jiném očkovací mmístě?Děkuji za odpovědˇ.
Je mi 65 let a trpím nemocí krve D759, krvetvorných orgánů, vysokým tlakem, dnou, srdečním onemocněním, systémová hyperteze, chronická insuficience, jaterní cirhóza a další. Proč jako ohrožený nemám nárok na očkování už v této době, jsem pro společnost už nepohodlný a státu se nevyplatím ?
02.03.2021 jsem zaregistroval snad úspěšně manželku, ale dnes mi přišel další pin k registraci. To mám manželku znovu zaregistrovat a použít tento druhý pin?
Dobrý den,
včera ráno jsem se snažil registrovat osobně a také manželku. Nemám žádnou zpětnou vazbu. Mohu si nějak ověřit, že registrace probvěhla úspěšně
Neprokazují se při registraci, ale až při samotném očkování. Každopádně se to ale netýká současného očkování lidí nad 80 let, ale má se to týkat až dalších vln.
Jak při registraci prokázat nemoci?
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Léky na covid-19 - bamlanivimab, budesonid, remdesivir a další
Ivermektin, Bamlanivimab, Imdevimab - co mají společného tyto přípravky kromě toho, že se jejich název těžko pamatuje i vyslovuje? ❤️ Ve všech...
Formulář při opuštění okresu - omezení pohybu kvůli covid-19
Vláda od pondělí prvního března výrazně omezí pohyb osob ⛔ Od pondělka začínají platit nová pravidla po pohyb mimo katastr obce a mimo okres....
Tvrdý lockdown a přísná opatření covid-19 v ČR
Vláda plánuje další prodloužení nouzového stavu a další zpřísnění současných opatření proti šíření koronaviru ⛔ Jaká nová omezení budou platit...