ZAJÍMAVOSTI
Od sladu k pivu: Technologický proces výroby v pivovaru Budvar
Zajímá vás, jak sládek postupuje při výrobě piva? Pojďte s námi odkrýt tajemství, které tento spletitý proces skrývá.
Foto: Serhiibobyk / Adobestock.com
Jaké suroviny jsou k výrobě piva potřeba?
- Co přesně sládek potřebuje k uvaření například klasického ležáku? Jsou to následující ingredience.
- Voda – Voda je podstata každého lahodného nápoje a ani pivo není výjimkou. Důležité je, aby voda byla čistá, zdravotně nezávadná a i měkká. Tvrdá voda by totiž mohla neblaze ovlivnit výslednou chuť oblíbeného moku.
- Slad – Další klíčovou surovinou je slad, což je naklíčené obilí. A proč musí být zrno naklíčené? Jde o to, že při tomto procesu vznikají enzymy, které jsou pro výrobu piva zcela nepostradatelné.
- Chmel – Bez chmele není pivo pivem, že? Chmel má na svědomí hořkost piva a za pomoci různých odrůd si sládek může pohrát i s dalšími chuťovými a vonnými tóny. Chmel lze využít v jeho organické formě (slisované chmelové hlávky), ale i v granulích.
- Pivovarské kvasinky – Nezbytné jsou také pivovarské kvasinky, které se postarají o přeměnu cukru na alkohol. Na ležák se používají kvasinky spodního kvašení, existují ale také ty kvašení svrchního, které se podílejí na výrobě piv typu IPA, Pale Ale, Porter a dalších.
Tip: Zajímá vás celý magický proces výroby piva? Zajděte si na prohlídku pivovaru Budvar.
Postup vaření piva
A teď k samotnému postupu – jak všechny výše zmíněné ingredience namíchat, aby vše fungovalo, jak má?
- Šrotování sladu – Ze všeho nejdříve je potřeba namlít slad, ten se rozdrtí na hrubou krupici a pluchy (obalová část zrn na klasu).
- Vystírání – Na řadě je takzvané vystírání, což je namočení sešrotovaného sladu do teplé vody.
- Rmutování – Následně je potřeba směs zahřát – a tomu se říká rmutování. Při vyšších teplotách začínají pracovat výše zmíněné enzymy, které štěpí obilné škroby na rozpustné cukry.
- Scezování – Když je dormutováno, je nutné dílo přecedit a tím od sebe oddělit mláto a sladinu (sladká šťáva).
- Chmelovar – Když je sladina přecezená, přichází na řadu nachmelení. Sladina se přivede k varu a přidává se do ní chmel.
- Hlavní kvašení – Po nachmelení sladiny vzniká mladina. Tu je nutné co nejrychleji vychladit, aby se do ní nedostaly bakterie. Pak se přidají pivovarské kvasinky a ty už činí to, co umějí – kvasí.
- Zrání a dokvašování – Po hlavním kvašení je nutné dát mladému pivu čas, aby dostatečně vyzrálo. To se nejčastěji děje v ležáckém tanku.
A když je pivo řádně odpočaté, přichází čas na filtraci, pasterizaci a samozřejmě stáčení do sudů, plechovek, lahví a dalších přepravních nádob. Tak co říkáte, pivovarnictví je vcelku věda, že? Ale krásná věda, kterou stojí za to spatřit na vlastní oči. V tom vám pomůže prohlídka pivovaru, při níž můžete pivo ochutnat a doptat se na všechny zajímavé podrobnosti, které práci v pivovaru doprovázejí.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Pivo v akci: Radegast, Gambrinus a další značky
Pivo patří mezi nejoblíbenější alkoholické nápoje. Přečtěte si, co obsahuje, jaké existují druhy a kde ho seženete v akci (7.8.–13.8.).
Z čeho se vyrábí zelené pivo a jak chutná + kde ho čepují
Na která zelená piva si dát pozor? Kam raději nechodit? Víme, kde točí zdravé zelené pivo a kde chemicky dobarvované. Víte, kam na zelené pivo v...
Oktoberfest 2024: Vyrazte na největší pivní festival na světě!
Letošní největší pivní festival Oktoberfest 2024 se neúprosně blíží! Čtěte, kdy a kde se koná, jaká je cena vstupenek a piva nebo jaký bude...