ZAJÍMAVOSTI
Odkud se vzala tradice vánočních stromečků?
Ve vánočním období si většina z nás pořizuje stromeček – smrk, borovici nebo jedličku, který ověsí ozdobami, řetězy a světýlky. Vystrojený stromeček jako symbol Vánoc se tyčí i na náměstí, v kostele, v kanceláři nebo v obchodním centru. Zajímá vás, odkud se vzala tradice vánočních stromků? Pojďme společně zapátrat v historii a dozvědět se víc o prapůvodním významu tohoto zvyku.
Foto: Profimedia
Tradice vánočních stromečků v Česku i ve světě
Každoročně stojíme ve frontách na řezané stromky, abychom si odnesli domů ten svůj, který pak ozdobíme a nachystáme pro Ježíška, aby pod něj mohl nadělit dárky. K mání jsou i jejich umělé náhražky. Takové stromky se netyčí jen v českých domácnostech, ale i na veřejných místech, v obchodních centrech, v kostelech, na náměstích... A to nejen v Česku, ale i různě po světě.
Odkud se vzala tradice?
Pokud nahlédneme hluboko do historie, zjistíme, že jehličnaté stromy zdobili už Vikingové. Nešlo však o řezané stromky, které by si nosili domů, nýbrž živé kusy rostoucí v lese. Lidé je ověšovali nejrůznějšími pochoutkami, aby uctili jejich ducha a posílili je do nadcházejícího období. V širším smyslu tak děkovali lesu a pomáhali mu přežít mrazivé zimní dny, kdy bývá nouze o potravu. Rozvěšenými laskominami se tak mohli nakrmit ptáci a lesní zvěř.
Keltové na našem území v těchto dnech slavili zimní slunovrat, pálili ohně a vyráběli podobizny slunce, aby podpořili jeho moc ve dnech "znovuzrození". Podle starogermánské tradice se tančilo kolem ozdobených stromů a uctíval se bůh Odin, vládce nad životem a smrtí, který se ve slunovratných dnech proháněl po nebesích.
Ve slovanských tradicích se objevuje takzvaná "chvojka". Šlo o jehličnatou větev, která se ozdobila pentlemi a pochoutkami a zavěsila se nad vchodové dveře, aby ochránila dům před zlými duchy.
Vánoční stromečky v novodobé historii
Později se tradice a symboly spojené se zimním slunovratem začaly přisuzovat křesťanským oslavám narození Ježíše. V novodobější historii se první zmínky o strojení vánočního stromečku objevují v 16. století, a to mezi německými měšťany. Věšelo se na něj cukroví, ovoce a ozdoby ze dřeva nebo papíru.
Na našem území (v Praze) se první vánoční stromek ve své moderní podobě objevil v roce 1812. Ředitel Stavovského divadla Johann Carl Liebich ho připravil pro své štědrovečerní hosty. Tento nápad si přinesl z rodného Bavorska. Z Německa se dostal daleko za hranice také díky manželovi britské královny Viktorie princi Albertovi. Jejich rodina tuto tradici proslavila natolik, že se začala slavit masově a z koloniální Britské říše se nakonec roznesla po světě.
zdroje:
https://www.bbc.co.uk/newsround/16074521
https://www.kudyznudy.cz/aktuality/pet-zajimavosti-o-vanocnich-stromech-a-stromeccich
Fair Folk Podcast od Danicy Boyce: https://soundcloud.com/fairfolkcast
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Pověry na Nový rok: Co dělat a co nedělat?
Jaké jsou pověry a zvyky spojené s Novým rokem? Pojďme se na ně podívat, ať víte, co letos dělat a co ne. Vstupte do prvního dne roku 2024...
Jak pěstovat vánoční hvězdu a starat se o ni – návod a tipy
Koupili jste si vánoční hvězdu a bojíte se, že do Štědrého dne nevydrží? Přinášíme vám rady, jak se o ni starat co nejlépe, a to nejen o...
Kdo naděluje vánoční dárky v Evropě a ve světě?
České děti už mají naděleno od Mikuláše, teď čekají, co jim pod vánoční stromeček přinese Ježíšek. Jak to ale mají děti v jiných koutech světa?