ZAJÍMAVOSTI
Pražský park Stromovka – Královská obora: Historie, akce, mapa
Pražská Stromovka, dříve nazývaná Královská obora, se po právu řadí mezi jeden z největších, nejstarších a nejoblíbenějších parků v České republice. Od roku 1988 je chráněnou přírodní památkou. Vyhledávaná je nejen kvůli různým akcím, ale i především jako oáza klidu uprostřed rušného velkoměsta.
Historie - Vstup - Aktivity - Grilování - Parkování
Šlechtova restaurace - Planetárium - Rudolfova štola - Vozovna
Místodržitelský letohrádek
Foto: Profimedia
Co je Stromovka: Historie, Královská obora
Dějiny chráněného parku Stromovka se začaly psát už v roce 1268, kdy vládl Přemysl Otakar II. Po staletí zůstával park vždy ve vlastnictví panovníka. Za své existence prošel komplikovaným vývojem, zejména když byl několikrát vypleněn a poničen vojsky. Kolem roku 1500 se Stromovka začala otevírat veřejnosti, nejprve jen na svátek sv. Gottharda.
O padesát let později byl založen Velký rybník (dnes už neexistuje), zalesňovaly se pozemky a vznikly dva celky oddělené zdí, které se zachovaly až do 19. století. Podle webu Pražská příroda se jednalo o východní oboru s letohrádkem a západní bažantnici s myslivnou, později ovocnou zahradu (štěpnice).
V období vlády Rudolfa II. se rozšířil původní rybník a později byl vytvořen i ostrov. Pod Letnou pak také došlo k vybudování Rudolfovy štoly, aby bylo možné zásobovat Velký rybník vodou z Vltavy.
V 19. století prošla obora krajinářskou přeměnou na veřejný park, který byl zásluhou hraběte Chotka zpřístupněn veřejnosti v roce 1804.
Portál Pražská příroda uvádí, že roku 1861 vznikla „mezi Královskou dvoranou a Místodržitelským letohrádkem kočárová silnice tzv. Mesceryho silnice. Po roce 1880 proběhlo rozšíření promenádního prostranství u restaurace a úprava dna bývalého rybníka i starého parku.“ Mezi lety 1840–45 došlo k výstavbě železnice Praha–Drážďany (tzv. Podmokelská dráha), poté v roce 1867 Buštěhradská dráha.
Pro východní část parku byl významný rok 1891, kdy se obora stala součástí Zemské jubilejní výstavy. Od té doby pak fungovala jako samostatný areál Výstaviště. V roce 2002 a 2013 se Stromovce bohužel nevyhnuly povodně a způsobily značné škody.
V období 2015-2018 proběhla celková rekonstrukce dna bývalého rybníka včetně mostků a vyhlídek. Web Pražská příroda zmiňuje obnovu mola s kačenami u Rudolfova rybníka, následnou výstavbu nových vodních ploch a „Dubový pahorek“, který se stal opět ostrovem obklopeným vodou.
Pražská Stromovka: Mapa, areál, vstup
Rozloha Královské obory je okolo 90 hektarů a najdeme zde mnoho travnatých ploch, stromů, rybníků a cest. Z dřevin stojí za to zmínit stromy, jako jsou jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), dub bílý (Quercus alba) a několik druhů okrasných třešní.
V současné době je v parku 203 druhů a odrůd listnatých dřevin a 44 druhů a odrůd jehličnatých dřevin. Koho zajímají názvy stromů, určitě ocení nainstalované jmenovky – dosud jich je 134 na 94 druzích a odrůdách dřevin v centrálních částech Stromovky.
Mapu Královské obory si můžete stáhnout: ZDE.
Areál Stromovky je vymezený ulicemi Za Elektrárnou, U Výstaviště, Nad Královskou oborou a ramenem Vltavy (tzv. Malou říčkou).
Možností vstupu do Stromovky je hned několik:
- z ulice U Výstaviště (zastávka Výstaviště, tram 17, tram 12 a 24 navazující na trasu metra C)
- z ulice Nad Královskou oborou
- z náměstí Pod Kaštany
- z ulice Gotthardská (bus 131, zastávka Sibiřské náměstí)
- z ulice Za Císařským mlýnem
- z Císařského ostrova
- z ulice Za Elektrárnou
- z ulice Ovenecká z ulice Kamenické – vstup se schody
- plavba parníkem (zastávka ZOO Praha)
Pražský park Stromovka: Návštěvnost
Stromovka je jeden z nejnavštěvovanějších pražských parků a každý rok ji navštíví až 4 miliony lidí.
Z výsledků monitoringu návštěvnosti z roku 2021 vyplynulo (www.praha-priroda.cz), že do Královské obory přišlo za rok minimálně 3 248 402 návštěvníků. 54 % návštěvníků přichází ve všední den, 46 % o víkendu. Většina lidí, tj. 62 % využívá MHD, 23 % přichází pěšky, 9 % jsou cyklisté a 6 % přijíždí autem.
Královská obora Stromovka: Královská dvorana – Šlechtova restaurace
Středobodem Královské obory je prostranství před Šlechtovou restaurací (Šlechtovka) - přízemní prostor zahrady (parter) s květinovými záhony a část parku ohraničená hrázemi bývalého Rudolfova rybníka.
Původně lovecký letohrádek (Královská dvorana, r. 1689) ze 17. století postavený v barokním stylu byl v polovině 19. století přeměněný ve stylu romantické gotiky na zahradní restauraci. 1882 restauraci získal do pronájmu Václav Šlechta, podle kterého se jí říká dodnes. Postupem času i vlivem požárů pak začala chátrat. V roce 2022 se dočkala rekonstrukce.
Královská obora Stromovka: Planetárium, hvězdárna, rekonstrukce
Planetárium ve Stromovce, které bylo veřejnosti zpřístupněno roku 1960, je největším v České republice a řadí se i mezi jedny z největších planetárií na světě. Tento rok je naplánovaná rekonstrukce a modernizace kupole, předpokládaná doba omezení pro návštěvníky bude od konce dubna 2023 do jara 2024.
Na rekonstrukci byla udělena dotace 250 milionů Kč, a kromě jiného má dojít k nahrazení starého systému novou LED Dome technologií. V době rekonstrukce se nepočítá s úplným uzavřením planetária a i nadále by měly probíhat výstavy, workshopy i možnost navštívit obchod se suvenýry.
Královská obora Stromovka: Místodržitelský letohrádek
Místodržitelský letohrádek se nalézá v jihozápadní části a nejvýše položené části Stromovky. Jeho stavební vývoj proběhl ve třech etapách. Podle Národního památkového ústavu (NPÚ) se ale o jeho nejstarší podobě můžeme jen dohadovat.
Lovecký hrádek v gotickém stylu byl přestavěn v letech 1495-1503 za vlády Vladislava Jagellonského. Z tehdejší stavby se však zachovala jen věž a plastika lva se štítem s monogramem krále Vladislava Jagellonského.
Za Rudolfa II. byl v roce 1594 renesančně přestavěn včetně obdélníkové přístavby. Šlo o radikálnější přestavbu, jejíž předlohou byl letohrádek Matyáše Korvína v Nyeku. V období Třicetileté války v něm našel dočasné útočiště generál obléhajících švédských vojsk Arvid Wittenberg, který se svým vojskem táhnul od Náchoda, přes Hradec Králové, Poděbrady, Brandýs nad Labem až do Prahy. Na počátku 19.století proběhla další přestavba, tentokrát v neogotickém stylu.
V témže století letohrádek sloužil jako letní sídlo místodržícího v Čechách. Po několika letech došlo k vysazení kaštanové aleje, která propojila Místodržitelský letohrádek s Pražským hradem. V současné době se v budově nachází archiv a studovna časopisů Národního muzea v Praze.
Královská obora Stromovka: Rudolfova štola
Stavbu štoly, jejímž účelem bylo zásobování chovného rybníku v Královské oboře, inicioval roku 1581 císař Rudolf II. Dokončení štoly o délce 1098 metrů bylo v roce 1593. V polovině 17. století bylo v částech štoly realizováno kamenné klenutí, počátkem 18. století došlo k vyzdění větracích šachet.
V původním plánu bylo založení pěti šachet, avšak u jedné z nich se v hloubce 15 metrů narazilo na tak silné přívaly vody, že se od dalšího hloubení upustilo. Katalog památek NPÚ uvádí, že další rekonstrukce proběhla roku 1778. Portál Kudy z nudy k podobě štoly doplňuje, že „je ražená, konce jsou obezděné cihlami, dno pokryté keramickými žlabovkami. Ve Stromovce je ukončená zděným portálem, zdobeným korunkou, letopočtem dokončení stavby (1593) a iniciálou R (Rudolf II.).“
Počátkem 19. století pak byl kvůli zavlažování parku postaven domek s vodárnou. Domek se nachází při ústí štoly a jeho součástí jsou stavidla pro regulaci odběru vody. V areálu nalezneme také strážní domek.
Královská obora Stromovka: Restaurace Vozovna
Tramvajová vozovna měla koncem 19. století posílit dopravní spojení. 11. července 1898, tak byly zahájeny stavební práce na trati do Královské Obory. Dodnes najdeme ve Stromovce bývalou administrativní budovu vozovny z roku 1910, ke které byla na přelomu roku 2007 a 2008 přistavěna nová restaurační budova.
Byla vystavěna tak, aby navodila dojem původní kryté čekárny pro cestující a z té původní administrativní budovy se po rekonstrukci stalo zázemí restaurace a sociální zázemí pro návštěvníky parku.
Park Stromovka: Aktivity, workout, dětská hřiště, GPS souřadnice
Park je uzpůsoben pro cyklisty i in-line bruslaře, protože jím vedou cyklistické trasy a zpevněné cesty. Výše citovaný průzkum návštěvnosti (2021) se týká i vyhledávaných aktivit v parku.
Kromě odpočinku a přírody, lidé navštěvují Stromovku kvůli sportovnímu vyžití. 37 % lidí jsou tam na procházce, 16 % pořádá piknik, 15 % chodí do parku běhat, 10 % venčit psa, 10 % pozoruje živočichy a rostliny a 8 % je tu kvůli cyklistice a jiným sportům, jako jsou in-line brusle, fitness apod.
Pro workout je možné navštívit tato místa v parku:
- Fitness stanoviště v části parku Za drahou poblíž viaduktu Podmokelské dráhy, GPS: 50.1093025N, 14.4175736E
- Fitness stanoviště U Psí louky, GPS: 50.1059850N, 14.4107764E
Rodiny s dětmi podle hodnocení na různých webech oceňují několik dětských hřišť.
- Dětské hřiště Kaštánek (v ulici Nad Královskou oborou) 50°6'10.56"N, 14°25'21.69"E
- Dětské hřiště Koníček 50°6'16.52"N, 14°25'15.74"E
- Dětské hřiště Tramvaj 50°6'18.881"N, 14°25'22.832"E
- Dětské hřiště U Malé říčky 50°6'29.074"N, 14°24'47.906"E
- Dětské hřiště U Psí louky 50°6'19.789"N, 14°24'35.055"E
- Dětské hřiště "U Čítárny" 50°6'28.677"N, 14°25'3.833"E
Stromovka parkování: OC Stromovka (obchodní centrum), pražské Výstaviště
Centrum Stromovka je nákupní, volnočasové a kancelářské centrum, kde mohou návštěvníci Královské obory využít parkování. OC Stromovka na svém webu uvádí, že nabízí 2 hodiny zdarma za aktuální kalendářní den, s tím, že lze opakovaně vjet do vyčerpání 2 hodin zdarma.
Další možností je využít parkoviště přímo na pražském Výstavišti v Holešovicích (spodní část areálu, ulice Za Elektrárnou), nebo u Tipsport areny (HC Sparta, ulice Za Elektrárnou).
Stromovka: Grilování
Pro milovníky grilování je možné ve Stromovce využít pikniková místa s grilem: dvě se jsou u cesty podél Podmokelské dráhy a další dvě u cesty na Císařský ostrov. V případě, že žádná z nich nejsou volná, je dovoleno rozdělat gril i mimo pikniková stanoviště, a to v zadní části parku, tzv. za tratí.
Podle portálu Životního prostředí hl. m. Prahy je v rámci piknikového místa poblíž vstupu do Stromovky směrem od Císařského ostrova navržený originální „mobiliář a betonový gril, umístěný na podestě z raženého a česaného betonu. Betonová podesta je navržena v tmavě šedém odstínu, který svou texturou, vytvořenou otisky listů a větviček z místních stromů, vytváří příjemný snadno udržovatelný piknikový prostor pro grilování.“
Pražská Stromovka: Akce, Olympijský park
Ve Stromovce se pořád něco děje. V minulosti se tu odehrály - Noční běh pro Světlušku, Otevřený závod na 2 míle, Valentýnský běh, tradiční Pražský maraton ve Stromovce, taneční a divadelní představení, různé veřejné pikniky.
Od 23. července do 8. srpna 2021 se v areálu Olympu ve Stromovce konal Olympijský festival. Během olympijských her v Tokiu si návštěvníci mohli vyzkoušet přes 30 sportů.
Stromovka České Budějovice
Park Stromovka není pouze v Praze, ale najdete ho i v Českých Budějovicích. Park s charakterem lesoparku byl založený v 50. až 60. letech 20. století svépomocí místních podniků a obyvatel.
Říká se mu také Dlouhá louka a díky své rozloze 68 ha je největším českobudějovickým parkem. Nechybí tu dětská hřiště, stezky, diskgolf, cyklotrasy a rybník Bagr.
Zdroje:
- www.praha-priroda.cz
- portalzp.praha.eu
- www.kudyznudy.cz
- www.praha7.cz
- www.prazsketramvaje.cz
- pamatkovykatalog.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Kam vyrazit na ples v Praze, Brně, Ostravě a jak se obléct?
Plesová sezona právě začala, proto jsme pro vás připravili tipy na plesy ve velkých městech, na které můžete v roce 2024 vyrazit.
Státní opera Praha – program, hlediště a vstupenky
Státní opera patří mezi nejvýznamnější pražské památky, které určitě stojí za návštěvu. ✅ Spadá pod Národní divadlo v Praze a je jednou z jeho...