ZAJÍMAVOSTI
Příznaky těhotenství a vývoj dítěte týden po týdnu
Foto: Pixabay
1. trimestr – 1 a 2. týden těhotenství - 3. týden těhotenství - 4. týden těhotenství - 5. týden těhotenství - 6. týden těhotenství - 7. týden těhotenství - 8. týden těhotenství - 9. týden těhotenství - 10. týden těhotenství - 11. týden těhotenství
2. trimestr - 12. týden těhotenství - 13. týden těhotenství - 14. týden těhotenství - 15. týden těhotenství - 16. týden těhotenství - 17. týden těhotenství - 18. týden těhotenství - 19. týden těhotenství - 20. týden těhotenství - 21. týden těhotenství - 22. týden těhotenství - 23. týden těhotenství - 24. týden těhotenství - 25. týden těhotenství - 26. týden těhotenství
3. trimestr - 27. týden těhotenství - 28. týden těhotenství - 29. týden těhotenství - 30. týden těhotenství - 31. týden těhotenství - 32. týden těhotenství - 33. týden těhotenství - 34. týden těhotenství - 35. týden těhotenství - 36. týden těhotenství - 37. týden těhotenství - 38. týden těhotenství - 39. týden těhotenství - 40. týden těhotenství
Změny vašeho těla i dítěte v těhotenství. Prsa, břicho i menstruace
Jste těhotná poprvé nebo i poněkolikátě? Podívejte se na vývoj vašeho dítěte, ale také vašeho těla týden po týdnu. Dozvíte se, kolik vaše dítě měří a váží každý týden, jaké orgány nebo části těla se mu vyvíjí, i jak se mění vaše tělo a co dělat, aby pro vás těhotenství bylo co nejpříjemnější a nejpohodlnější.
1 . a 2 . týden těhotenství
Během prvních dvou týdnů těhotenství nejste dosud technicky vzato těhotná. Během těchto týdnů budete menstruovat, poté se vaše tělo připraví na ovulaci.
3. týden těhotenství
Třetí týden je doba, kdy dojde k ovulaci a početí. Během tohoto týdne začne vývoj plodu, včetně vývoje mozku a míchy.
4. týden těhotenství – první příznaky těhotenství, špinění a opožděná nebo vynechaná menstruace
Mezi čtvrtým a sedmým týdnem většina žen zjistí, že jsou těhotné a mohou začít příznaky těhotenství.
Mohou se začít objevovat příznaky raného těhotenství, jako je citlivost prsou, bolesti hlavy, dolní části zad a nevolnost. Je důležité vědět, že mnoho příznaků raného těhotenství je podobných příznakům, které se mohou vyskytnout před menstruací. Některé ženy nemusí mít žádné příznaky těhotenství, s výjimkou nepravidelné nebo pozdní menstruace. Pokud jste zmeškala menstruaci, můžete si udělat těhotenský test, který v tomto období může těhotenství odhalit.
Děti jsou v tomto bodě stále velmi malé a měří 1,98 milimetru na délku.
Recepty z chia semínek - využijte tuto superpotravinu!
5. týden těhotenství
Během pátého týdne byste měla naplánovat první schůzku s prenatálním lékařem. V tomto okamžiku můžete také začít trpět ranní nevolností. Lékař poté doporučí vaši životsprávu, sportovní vyžití, jídelníček a další důležité věci.
Vaše dítě je stále velmi malé a měří 3 milimetry.
6. týden těhotenství
V tomto okamžiku se můžete kromě jiných příznaků setkat s nevolností, změnami prsou a pálením žáhy. Rovněž se vyvíjejí životně důležité orgány vašeho dítěte.
Vaše dítě má délku asi 19,05 milimetrů.
7. týden těhotenství
Do sedmého týdne se v těle vašeho dítěte začaly vyvíjet všechny životně důležité orgány.
Co se děje s vaším dítětem?
V tomto okamžiku se v malém těle embrya začaly tvořit všechny podstatné orgány. Vytvářejí se vlasové a bradavkové folikuly a začala se vyvíjet víčka a jazyk.
Na konci tohoto týdne je vaše dítě asi 2,5 centimetrů dlouhé a váží méně než aspirin.
8. týden těhotenství
Během osmého týdne pravděpodobně zažijete ranní nevolnost a vaše dítě roste. Pravděpodobně budete mít také první prenatální schůzku.
I když to nemusí vypadat, jako by se vaše tělo změnilo zvenčí, v celém těle došlo k mnoha změnám. Předtím, než jste byla těhotná, byla vaše děloha zhruba o velikosti pěstí, ale nyní jde o velikost grapefruitu. Možná jste si všimli i změn na prsou. Mohou být citlivější. To je zcela normální, protože vaše tělo se připravuje na laktaci. Další změnou, o které nemusíte vědět, je to, že se váš objem krve zvýšil o 40 až 50 procent.
Embryo je velké zhruba 2,54 centimetrů a má přibližně velikost fazole.
9. týden těhotenství
V devíti týdnech má vaše dítě velikost hroznů a může být i vidět, že si strčilo palec do pusy. Stále se možná fyzicky nezdáte být těhotná, ale určitě si začínáte všímat několika změn. Můžete zaznamenat výkyvy nálad, pálení žáhy a pocit plynatosti. Jedná se o běžné nepohodlí během těhotenství. Nejlepší způsob, jak se s tím vypořádat, je prevence pálení žáhy. Můžete se vyhnout pálení žáhy tím, že budete jíst menší jídla po celý den místo toho, abyste jedla tři větší jídla. Můžete také zabránit pálení žáhy tím, že se vyhnete ležení po jídle a vyhnete se kořenitým nebo mastným jídlům.
Vaše dítě je o velikosti hroznu, měří 4,24 centimetru.
10. týden těhotenství
Zatímco většina orgánů vašeho dítěte je přítomna do 10. týdne, budou se během těhotenství dále vyvíjet.
Toto je konec embryonálního období a začátek fetálního období, kdy orgány vašeho dítěte nadále rostou a vyvíjí se. Většina životně důležitých orgánů vašeho dítěte (včetně ledvin, jater, mozku a plic) funguje.
Vaše dítě má lehce přes 5,08 centimetrů a váží asi 7 gramů.
11. týden těhotenství
I když možná nebudete moci cítit žádný pohyb, vaše dítě je stále aktivnější.
Hlava vašeho dítěte tvoří téměř polovinu jeho celé délky. Prsty na rukou i na nohou se oddělily. Kůže dítěte je stále velmi průhledná a kosti začínají ztvrdnout. Vnější genitálie dítěte se téměř úplně utvořily a za několik týdnů možná budete vědět, jestli to bude kluk nebo holka.
Vaše dítě je přes 6,35 centimetrů a váží asi 14,17 gramů.
12. týden těhotenství
Téměř jste dokončila první trimestr! Vaše dítě neustále roste a měla byste dobře jíst, abyste získala správné živiny pro vás i vaše dítě.
V tuto chvíli možná nebudete potřebovat mateřské oblečení, ale možná jste si všimla, že vám již nějaké věci nejsou. Pokud se jedná o několikáté těhotenství, budete pravděpodobně potřebovat mateřské oblečení dříve než žena, která ještě nikdy nebyla těhotná. Možná jste si také všimla, že se mění vaše pokožka, včetně ztmavnutí dvorců.
Vaše dítě má 8 centimetrů a do konce tohoto týdne váží asi 28 gramů.
13. týden těhotenství
Před dokončením prvního trimestru všimnete mnoha změn na těle, včetně strií. Vaše dítě má nyní také jedinečnou sadu otisků prstů.
Do třináctého týdne těhotenství je vaše dítě dlouhé téměř 9,5 centimetrů a váží asi 35 gramů.
14. týden těhotenství
Gratulujeme k zahájení druhého trimestru! Vy a vaše dítě stále rostete.
V této chvíli může být pro některé ženy potřeba mateřské oblečení. Jiné mohou odložit nákupy půjčováním si oblečení svého partnera nebo pomocí gumových pásků a špendlíků pro zvětšení pasu.
Vaše dítě je nyní přes 10 cm a váží jen o něco méně než 0,05 kg.
15. týden těhotenství
Průměrný přírůstek vaší hmotnosti v tomto bodě těhotenství je asi 2,27 kilogramu. Možná jste nabrala trochu víc nebo trochu méně, což je zcela normální. Pokud je však významně více či méně, možná bude chtít lékař diskutovat o vaší stravě. Změny tvaru břicha mohou nebo nemusí být patrné ostatním.
Na konci tohoto týdne bude vaše dítě mít 12 cm a vážit 57 gramů.
16. týden těhotenství
Vaše dítě má přibližně 13,5 cm a váží 0,07 kg.
17. týden těhotenství
Vaše dítě vyvíjí tuk, vaše břicho roste a můžete zaznamenat bolest sedacího nervu.
Jak vaše břicho stále roste, další orgány se budou pohybovat, aby kompenzovaly růst vaší dělohy a dítěte. Pro většinu žen je snazší cítit jejich dělohu, když stojí. Vaše skvělé herní židle k počítači vám tedy příliš nepomůže.
Vaše dítě má přes 14 cm a váží 4 unce 0,11 kg.
18. týden těhotenství
Možná budete muset během dne odpočívat a během toho třeba přemýšlet o jménu pro vaše dítě..
Vaše postava se neustále mění a většina lidí už může poznat, že jste těhotná, zejména pokud máte na sobě mateřské oblečení. Existuje však mnoho dalších změn, které nikdo nevidí. Váš kardiovaskulární systém je ovlivněn těhotenstvím a můžete mít nízký krevní tlak. To je důvod, proč je důležité, aby se ujistila, že si z lehu sedáte pomalu, aby se vám po zvednutí se netočila hlava.
Vaše dítě má cca 16 cm a váží 0,16 kg.
19. týden těhotenství
Během 19. týdne můžete pociťovat bolest hlavy a kloubních vazů. Než začnete užívat jakýkoli lék nebo bylinné prostředky včetně homeopatik, promluvte si se svým lékařem.
Během těchto 19 týdnů vaše dítě tolik vyrostlo, ale stále má trochu pod 17,8 cm a váží asi 0,2 kg.
20. týden těhotenství
Gratulujeme - jste v polovině těhotenství!
Vaše dítě má 19,7 cm a váží přibližně 0,26 kg.
Foto: Pixabay
21. týden těhotenství
Pro mnoho žen je to nejpříjemnější a nejpohodlnější část celého těhotenství. Užijte si, jak vaše dítě roste.
Vaše dítě vyrostlo na více než 21,5 cm a váží asi 0,34 kg.
22. týden těhotenství
Vaše dítě už vypadá jako novorozeně. Je to čas, kdy by bylo dobré se zajímat o porod případně navštívit i nějaké porodní kurzy.
Vaše dítě má 25 cm a váží celých 0,4 kg.
23. týden těhotenství
Pokud v současné době pracujete, měla byste dokončit plány a doklady o své mateřské dovolené. Ujistěte se, že jste hovořili se svým nadřízeným a oddělením lidských zdrojů
Vaše dítě konečně dosáhlo hmotnosti 0,45 kg a je přibližně 28 až 36 cm vysoké.
24. týden těhotenství
Ve 24. týdnu se mozek a plíce vašeho dítěte rychle vyvíjí. Vy můžete pociťovat pálení žáhy a změny na kůži.
Vaše dítě má 32 cm a váží 0,6 až 0,7 kg.
Víte, jak funguje menstruační kalíšek? Do budoucna se vám může hodit!
25. týden těhotenství
Ve 25 týdnech je vaše děloha zhruba o velikosti fotbalového míče. Vaše dítě má více tuku a kolem tohoto období také můžete zjistit pohlaví dítěte.
Vaše dítě je nyní 33 cm vysoké a váží 0,7 až 0,8 kg.
26. týden těhotenství
Ve 26 týdnech jste téměř dosáhla třetího trimestru! Při další schůzce můžete očekávat, že lékař provede rutinní screening.
Vývoj, ke kterému dochází v této fázi, se může zdát malý a zanedbatelný, ale je velmi důležitý, protože vaše dítě se připravuje na porod. Nervy v uších se vyvíjejí a umožňují vašemu dítěti konzistentněji reagovat na zvuky.
Vaše dítě má na výšku přibližně 34 cm a váží 0,9 kg.
27. týden těhotenství
Ve 27. týdnu jste zahájila svůj třetí trimestr! V tomto okamžiku můžete cítit, jak se vaše dítě více pohybuje.
Kolem 11. týdne se oční víčka vašeho dítěte rozdělila, ale kolem 27. až 28. týdne mohou děti otevřít a zavřít oči.
Vaše dítě má nyní 35 cm a váží 1 kg.
28. týden těhotenství
Kolem 28. týdne začnete mít častější prenatální schůzky. Mozek vašeho dítěte se začíná vyvíjet na složitější orgán. Až do tohoto okamžiku se mozek vašeho dítěte jevil relativně hladce, ale počínaje tímto týdnem se na mozku utvoří drážky na povrchu..
Vaše dítě má výšku asi 36 cm a váží 1,25 kg
29. týden těhotenství
Ve 29 týdnech je důležité, abyste získala dostatečné množství živin a odpočinku. Relaxujte hlavně v klidu a třeba si zahrajte nějaké hry na mobilu nebo tabletu. Váš celkový nárůst váhy během těhotenství by měl být v cca 8,5 až 11,5 kg.
Vaše dítě v tomto okamžiku rychle roste, přibírá na váze a jeho hlava také roste.
Vaše dítě nyní měří přes 37 cm a váží 1,25 kg.
30. týden těhotenství
Po 30 týdnech se můžete cítit unavena a vaše klouby se mohou cítit volnější. Oči vašeho dítěte se vyvíjí a vaše dítě nyní dokáže rozeznat rozdíl mezi světlem a tmou.
Vaše dítě nyní vyrostlo na délku asi 38,5 cm a váží asi 1,4 kg.
31. týden těhotenství
Po 31 týdnech můžete zaznamenat Braxton-Hicksovy kontrakce. Možná jste si všimli nažloutlé nebo krémové látky, která začala vytékat z prsou. Tato látka se nazývá mlezivo.
Vaše dítě dále roste a má cca 39,4 cm a váží 1,6 až 1,8 kg.
32. týden těhotenství
Od 32. týdne budete mít pravděpodobně prenatální schůzky každé dva týdny. Vaše dítě stále roste. Nehty se již utvořily a plíce se stále vyvíjí, i když po několik týdnů nebudou plně vyvinuté.
Vaše dítě má 40,6 cm a váží 1,8 až 2 kg.
33. týden těhotenství
Od 33. týdne si můžete všimnout úniku plodové vody. Kůže vašeho dítěte začíná vypadat méně zarudlá a pomačkaná. Tuky se ukládají i nadále pod kůži. Kosti začínají tvrdnout, s výjimkou lebky, protože lebka musí zůstat měkká během porodu.
Vaše dítě má délku 42 cm a váží mezi 2 a 2,3 kg. Protože se během tohoto období může růst u každého dítěte lišit, může být vaše dítě z těchto měření trochu mimo, což je ve většině případů zcela normální.
34. týden těhotenství
Do 34. týdne jsou plíce vašeho dítěte dobře vyvinuté. V tomto okamžiku Vám lékař může doporučit začít masírovat perineum, aby se zabránilo epiziotomii.
Vaše dítě je nejspíš 44,5 cm vysoké a váží asi 2,3 až 2,5 kg.
Foto: Pixabay
35. týden těhotenství
Po 35 týdnech se můžete občas zadýchávat. Můžete si také všimnout změny pohybů vašeho dítěte. Zhruba tento týden je důležité začít sledovat počet kopů vašeho dítěte.
Převážná většina růstu vašeho dítěte je dokončena do 35 týdnů. Ledviny vašeho dítěte jsou zcela vyvinuté a játra začínají zpracovávat odpad. Protože vaše dítě tolik vyrostlo, můžete si kvůli menšímu prostoru všimnout změny v jeho pohybech. To však neznamená, že nebudete cítit, jak se vaše dítě pohybuje. Kopání vašeho dítěte by mělo zůstat stejné.
Vaše dítě stále roste a nejpravděpodobněji měří mezi 43,2 až 45,7 cm a váží 2,5 až 2,7 kg.
36. týden těhotenství
Ve 36 týdnech máte jen měsíc. Může dojít ke zvýšení Braxton-Hicksových kontrakcí.
Vaše dítě má pravděpodobně výšku 44,5 až 48,3 cm a váží 2,6 až 3,1 kg.
37. týden těhotenství
Během 37. týdne se děložní čípek začne rozšiřovat. Všechny přípravy ne porod byste měla mít za sebou. V tomto období může dítě přijít na svět.
Přestože už můžete porodit, ve většině situací je stále lepší, aby dítě zůstalo v lůně, dokud nebude připraveno. Pokud vaše dítě není v poloze hlavou dolu, měli byste se poradit se svým lékařem a partnerem ohledně různých dostupných možností.
Vaše dítě je pravděpodobně vysoké 45,7 cm a váží 2,7 až 3,2 kg.
38. týden těhotenství
Ve 38 týdnech je většina orgánů vašeho dítěte plně funkční a kdykoli můžete jít rodit. Zkuste si odpočinout a užijte si posledních pár dní.
Velikost kojenců se liší během, ale s největší pravděpodobností je vaše dítě vysoké 43,2 až 50,8 cm a váží 2,8 až 3,4 kg.
39. týden těhotenství
Teď už se toho moc nemění. Vaše dítě by mohlo dorazit kdykoli, takže odpočívejte a užívejte si. Na nějaké fitness centrum zapomeňte určitě.
Vaše dítě pokračuje ve vývoji vrstvy tuku pod kůží. To je důležitá součást schopnosti vašeho dítěte regulovat tělesnou teplotu. Vaše dítě také začíná vytvářet nové kožní buňky, které nahrazují starší kožní buňky.
Vaše dítě má nyní výšku 45,7 až 52 cm a asi 2,9 až 3,6 kg.
40. týden těhotenství
Gratulujeme k dosažení konce těhotenství! Pravděpodobně se s dítětem setkáte tento týden. Buďte na šestinedělí připravená a pořiďte si vhodné vložky nebo menstruační kalhotky.
Vaše dítě by mělo být vysoké 48,3 až 53,3 cm a mělo by vážit 3 až 4,5 kg.
Rok po porodu hormonální hladina ženy kolísá. Jak zvládnout PMS s přírodními přípravky?
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak urychlit příchod menstruace – injekce, cvika a babské rady
Jak menstruaci vyvolat a urychlit její příchod? Pojďme se podívat na 5 osvědčených babských rad, jak menstruaci vyvolat a také na medicínské...
Jak zpozdit menstruaci – léky, antikoncepce a bylinky
Čeká vás vytoužená dovolená nebo schůzka s tím pravý, ale zrovna se blíží vaše dny? Poradíme vám účinné metody, jak oddálit menstruaci.
Malé lásky od TV Nova online – celé díly a jaké jsou honoráře
Hltáte Malé lásky 😍 od první série a chcete o pořadu vědět víc? Prozradíme vám, jaké dostávají maminky 💰 honoráře.