Rajčatový kečup vznikl jako lék na průjem a další nemoci
Rajčatový kečup vznikl v 19. století a po krátkou dobu byl používán jako lék na průjem, ale i závažnější nemoci jako chřipka či třeba žloutenka. K prodeji byly dokonce i zázračné kečupové pilulky.
Oblíbený rajčatový kečup dnes zná sice každý, ale málokdo ví o okolnostech jeho vzniku. Do roku 1834 v kečupu nefigurovala žádná rajčata - vyráběl se pouze ze směsi nakládaných ryb a hub. S nápadem přidat do kečupu rajčata přišel doktor John Cook Bennett, prezident lékařské fakulty Willoughby na univerzitě v Ohiu.
Doktorův záměr nespočíval ani tolik v obohacení jeho chuti, ale ve využití rajčatového kečupu jakožto léku. Domníval se, že rajčata mohou vyléčit nemoci, jako je průjem, žloutenka či metabolické poruchy. A na krátký čas se to doktorovi Bennettovi povedlo - roku 1835 už byl kečup používán jako lék především na zažívací potíže.
Doktor si dokonce nechal od obchodníka s tabletami udělat z rajčatového kečupu pilulky. Informace o jejich léčivém potenciálu se rychle šířily, vyvolaly velký rozruch a šílené představy o tom, co vše dokážou léčit. Lidé brali pilulky z rajčatového kečupu třeba i na chřipku, revmatismus či migrény.
Velký zájem o tyto pilulky zase rychle vyhasl a kolem roku 1840 už každý věděl, že se o žádný zázrak nejedná. Rajčatové pilulky byly spíše obyčejné projímadlo. To, co se však ujalo a v následujících staletích získalo obrovskou popularitu, byl samotný rajčatový kečup. Lahodné dochucovadlo, které je dnes nedílnou součástí mnoha pokrmů.
Roku 1876, tedy čtyřicet let po vzniku rajčatového kečupu a experimentu s jeho léčivým potenciálem, vznikla společnost Heinz, která na této chutné omáčce vybudovala impérium. Dnes je Heinz světově nejprodávanější značkou, jejíž kečup nechybí v žádné domácnosti.
Podívejte se také na recept na ten nejlepší domácí kečup.
Rajčatový kečup sice není tak zázračně léčivý, jak se doktor Bennett domníval, ale určité látky příznivé pro lidské zdraví obsahuje. Především je to antioxidační látka lykopen, která funguje jako prevence některých druhů rakoviny. Alespoň tak zní závěry některých moderních výzkumů a studií.
Potravinové doplňky s lykopenem se v lékárnách běžně prodávají a měly by rovněž snižovat cholesterol, riziko infarktu, mrtvice a cukrovky.
Zjistěte také, proč evropští aristokraté umírali po pozření rajčat.
Zdroj: https://zena.aktualne.cz/volny-cas/9-silenych-faktu-o-kecupu-vedeli-jste-to/r~i:article:805061/
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak na domácí sušená rajčata v sušičce, troubě a na slunci
Letní sezona nám přináší dostatečné množství krásných čerstvých rajčat. Silné sluneční záření je ideální na sušení rajčat venku. Zajímavá vás...
Indiánský horoskop 2025: Znamení očima moudrých šamanů
Povídá se, že moudrosti indiánských šamanů nebylo rovno. Přesvědčte se o tom prostřednictvím jejich unikátního horoskopu!
Nezapomenutelná valentýnská večeře pro vaši drahou polovičku
Věříte, že láska prochází žaludkem, a tak byste na Valentýna chtěli připravit k večeři něco nezapomenutelného? Inspirujte se naším láskyplným...