Strčte si vaše očkovanie niekam....
ZAJÍMAVOSTI
Rizika očkování - způsobují vakcíny autismus a jsou nebezpečné?
Foto: Pixabay
Jak funguje očkování
Očkování funguje tak, že se do těla vpraví látky, které vyvolají reakci imunitního systému. Tyto látky bývají mrtvé nebo oslabené buňky infekce, které ovšem nemohou infekci vyvolat. Imunitní systém se "naučí" proti těmto infekcím bojovat a poradí si poté i v případě, kdy opravdu na infekci narazí.
Očkování je občas nesprávně prezentováno jako "vyvolání mírné infekce," tedy v praxi nakažení člověka danou nemocí. Toto ale není správné z toho důvodu, že očkování pouze vyvolává reakci imunitního systému, přestože se člověk danou nemocí z očkování nenakazí. Očkování je tedy velmi bezpečné a vážnější komplikace se objevují velmi vzácně.
Očkování pro a proti
Nespornou výhodou očkování je fakt, že si imunitní systém očkovaného člověka (nebo i zvířete) s danou nemocí umí velmi dobře poradit a šance na opravdové propuknutí je tedy výrazně nižší. Díky proočkovanosti a v zásadě i vymýcení nebezpečných chorob je pak velmi malá šance na nakažení i pro osoby, které z nějakého důvodu očkovaní nejsou.
Mezi negativa lze zařadit velmi vzácné komplikace nebo alergické reakce, které se s očkováním mohou pojit. Pokud se jdete nechat očkovat, vždy lékaři sdělte naprosto všechny alergie, o kterých víte, že je máte. Naprosto každý podávaný lék s sebou nese jistá rizika.
Minimálně u povinných očkování platí, že klady velmi převažují nad zápory. Vždy je ovšem potřeba zhodnotit, jaké riziko u očkování hrozí, a poté se rozhodnout, jestli například je opravdu očkování potřeba, což platí zvlášť u návštěvy cizích a hlavně exotických krajin.
Očkování a vznik autismu
O spojitosti očkování a autismu se intenzivně mluví od devadesátých let a na toto témě vzniklo několik menších a v zásadě zapomenutých studií. Hlavním motorem celé teorie se stal výzkum, který v roce 1998 provedl britský lékař Andrew Wakefield s 12 spoluautory. Ve studii stojí, že u dětí, kterým byla podána kombinovaná vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím (MMR vakcína), se vyvinula autistická porucha.
Wakefield dále doporučoval, aby se nepodávaly kombinované vakcíny, ale aby se očkovalo proti každé nemoci zvlášť. Co ovšem Wakefield zamlčel byl fakt, že on sám si nechal patentovat vakcínu proti spalničkám, takže na výsledcích studie měl velmi profitovat, protože by se začal prodávat jeho vlastní lék.
Studie se dostala do mainstreamových magazínů a zděšen rodiče ve Velké Británii i USA ve velkém přestávali své děti nechat očkovat.
V následujících letech téma "očkování a vznik autismu" velmi intenzivně studovalo. Za celou dobu nevznikla studie od důvěryhodného zdroje, která by Wakenfieldovy domněnky potvrzovala. Naopak vznikla celá řada studií, která spojení vakcín a autismu vylučovala.
Přišlo se navíc na to, že Wakefield byl zaplacen právnickými agenturami, které chtěly zažalovat výrobce kombinovaných vakcín. Většina spoluautorů studie stáhla celé tvrzení, že očkování opravdu způsobuje autismus, a nakonec byla stažena studie celá. Nejen že v ní byla studie zpracovaná velmi neodborně, ale Wakefield padělal data ve studii použitá. Wakefield nakonec přišel o lékařskou licenci a celá studie ztratila na významu.
Vznikly i další teorie, proč by očkování mohlo být s autismem spojeno, ovšem všechny tyto teorie se ukázaly jako mylné. Dnes mezi lékaři platí prakticky jednotná shoda, že očkování autismus nezpůsobuje, způsobovat nemůže a že se jedná pouze o mýtus vytvořený kvůli zisku. Neznamená to, že očkování je naprosto bezpečné, ale spojení očkování s autismem je vyloučeno.
Itálie zrušila povinné očkování
Vládní spojenectví italských populistů a krajní pravice zrušilo v polovině září roku 2018 povinné očkování. Pro experty v oboru se jedná o naprosto chybný krok, který může vést k rozšíření mnoha již takřka vymýcených chorob.
Podle politiků je očkování nebezpečné a dokonce zazněla i doporučení, že by lidé namísto vakcinace měli jíst ořechy, což je prý lepší ochrana před nemocemi. Netřeba dodávat, že nic z toho není vědecky podloženo.
Foto: Pixabay
Odložit očkování?
Pokud si nejste jisti, jestli by vaše díte vakcínu dobře snášelo například kvůli právě prodělané nebo prodělávané nemoci, nebo máte s očkováním špatné zkušenosti, je možné očkování odložit.
Je ovšme potřeba lékaři donést negativní revers o odkladu očkování s tím, že dítě necháte očkovat později. Více o očkování podle nové vyhlášky zde.
Necháte se naočkovat proti Covid-19, až budou dostupné vakcíny?
Reakce po očkování a zatížení imunity
Reakce po očkování, tedy nežádoucí účinky, mohou mít různou podobu a záleží také na daném antibiotiku. Mezi lehké patří lokální reakce jako zarudnutí nebo otok v místě vpichu, u celkových reakcí se může jednat o zvýšenou teplotu, průjem, nechutenství nebo mírné bolesti hlavy. Tyto lehké reakce obvykle není potřeba nijak léčit a odezní samy.
Mezi těžké reakce mohou patřit alergické reakce, ale i dušnost, vysoká teplota, velké bolesti hlavy, celkovou vyčerpanost, ale i stavy snížené imunity a další. Tyto vážné stavy jsou ovšem vzácné. Pokud po očkování budete pociťovat jakékoliv nepříjemnosti, obraťte se na svého lékaře, který poradí, které reakce jsou v normě a v pořádku, a které už jsou vážné a vyžadují léčbu.
EOP - elektronický očkovací průkaz online
Reakce po očkování vznikají zpravidla z důvodu "vybuzení" imunity, která se srovnává s očkováním.
Jak si udělat detox po očkování
Homeopatický detox po vakcinaci je určen pro vyčištění těla po očkování. Přeci jen jde o jistý zásah do imunitního systému a jistý odpočinek nemusí být ku škodě. Samozřejmě nejde o nutnost nebo povinnost, a z principu samotných homeopatik nejde ani o výraznou pomoc imunity.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Syndrom karpálního tunelu - příznaky, léčba a operace
Jaké jsou příčiny syndromu karpálního tunelu, jak se dá léčit a jak mu můžeme předcházet?