ZAJÍMAVOSTI
Stavba futuristického města „The Line“ v Saúdské Arábii (2022)
Město The Line, jehož stavba započala v říjnu v Saúdské Arábii, představuje zcela nový koncept města. Převrací principy jeho fungování ze všech myslitelných hledisek, ať už jde o infrastrukturu, design, správu, rozlohu nebo třeba dopravu. Utopie? Nebo geniální vize, která představuje budoucnost městského života?
Foto: Profimedia
Město The Line
The Line je plánované futuristické město, jehož výstavba započala v říjnu v provincii Tabuk na severozápadě Saúdské Arábie. The Line naplňuje vizi města budoucnosti, funguje na zcela odlišných principech a efektivnější infrastruktuře bez znečišťování ovzduší. The Line je v podstatě sociální a ekonomický experiment, jehož cílem je člověku přinést co největší kvalitu městského života.
Název „The Line“, nebo-li "Linka", naznačuje tvar města, které se bude táhnout 170 kilometrů, ohraničené bude dvěma půl kilometru vysokými zrcadlovými budovami vzdálenými dvě stě metrů od sebe. Město bude zcela poháněno obnovitelnými zdroji energie a plánuje se, že v něm bude žít devět milionů obyvatel.
Futuristické město The Line má být vybudováno za stovky miliard dollarů a dokončení je plánováno v roce 2025. Nadále však má být rozvíjeno v souladu s počtem obyvatel.
Za tímto plánem stojí saúdsko-arabská společnost Neom Tech & Digital Co., která hledá alternativy k současnému městskému životu. Za použití nejmodernějších technologií a inovací chce vybudovat zcela nový druh města, které zlepší kvalitu života a zdraví občanů.
Život ve městě The Line
Ve městě The Line najdete všechny náležitosti běžného města, nabízí zázemí pro pracovní, soukromý a sociální život. Vše ale funguje úplně jinak díky unikátnímu vertikálním uspořádání, které má mít obrovský potenciál. Jako v každém jiném městě zde budou např. školy, nemocnice, kina, divadla, fotbalové stadiony, policejní stanice, a tak dále.
Město má nabídnout dokonalou rovnováhu mezi lidmi a přírodou, ovšem v daleko větším měřítku. Obyvatelé budou žít v její blízkosti a souladu, a to díky vertikálním zahradám, od kterých budou vždy jen pár minut. Nebo jednoduše sjedou do přízemí a vyrazí ven na pláž, do pouště nebo třeba do hor. Vše je na dosah ruky.
Rovněž má v The Line být zajištěno spravedlivé bydlení, tedy bez ohledu na to, čím se živíte nebo kolik vyděláváte, máte právo na stejnou úroveň bydlení jako každý jiný občan.
Jak funguje v The Line doprava?
Ve městě The Line neexistují dopravní nehody, nevedou zde žádné silnice, protože doprava je vyřešena úplně jinak než jízdou vlastními automobily, jak jsme zvyklí. Město je navrženo tak, aby veškeré služby byly dosažitelné během 5 minut chůze.
Budou zde také jezdit horizontální dopravní koridory, a to ve čtyřech různých výškách, které by mohly mít podobu modulů, železnice nebo horizontálních výtahů.
Pro přesuny na delší vzdálenost bude sloužit podzemní vysokorychlostní železnice, něco jako metro, ale mnohonásobně rychlejší. Údajně umožní dostat se z jedné strany města na druhou za 20 minut. To bude vyžadovat průměrnou rychlost přes 500 km/h, což je více než jakákoli existující vysokorychlostní železnice.
Nulové emise a obnovitelné zdroje
Prostředí bez aut má být součástí "100% udržitelného dopravního systému" s nulovým znečištěním a nulovou čekací dobou. Všechna energie zde pochází z obnovitelných zdrojů - větru, slunce, zeleného vodíku a dalších technologií, které se budou vyvíjet.
Velkou roli zde hraje umělá inteligence, která má být součástí správy (energie, odpad, voda, zdravotní péče, doprava a bezpečnost) a rovněž rozvoje města.
V plánu je průběžné vylepšování za pomocí různých dat. Umělá inteligence tak bude monitorovat město a pomocí prediktivních modelů vymýšlet způsoby, jak zlepšit každodenní život občanů.
Myšlenka "lineárního města"
Koncept lineárního města, na kterém je The Line založen, není novinkou. Španělský urbanista Arturo Soria y Mata jej vytvořil již v roce 1882. Tato koncepce má umožnit velkou efektivitu infastruktury (jako doprava, využití vody, elektřiny, plynu atd.) tím, že je začleněna do úzkého, lineárního městského koridoru.
Zároveň však vyvstává otázka, jaké dopady bude mít The Line na okolní prostředí. Jaký vliv na přírodu může mít souvislá 500 metrů vysoká zrcadlová bariéra protínající krajinu v délce 170 km a odrážející pouštní žár a světlo? A nabízí se i další otázky...
The Line – mysleli opravdu na všechno?
The Line určitě působí jako revoluční vize městského života, nabízí se však různé otázky a pochybnosti. Projekt se příliš nezmiňuje o důležitých faktorech, např.:
- struktura komunity
- rozmanitost typů domácností
- individuální práva (vlastnictví majetku, přístup k sociálním službám, občanství)
Panují také obavy ohledně detailního monitoringu všech obyvatel města a na kolik bude respektováno soukromí občanů. Podle zveřejněných informací jsou obavy na místě, jelikož data mají být shromažďována např. z chytrých telefonů obyvatel, jejich domovů, kamer pro rozpoznávání obličeje a mnoha dalších senzorů.
Přes všechny pochybnosti je celý koncept tohoto superchytrého města natolik megalomanský, že si v budoucnu The Line jistě vyslouží místo na některém ze seznamů divů světa...
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Chorvatsko otevřelo most Pelješac - cena, mýtné a přínos
Chorvatsko otevřelo nový most Pelješac. Ten zjednoduší cestování po Chorvatsku. Odpadnou také hraniční kontroly a cesta se celkově zkrátí. Kolik...
Ostrov pokušení – účastníci a díly online na TV Prima Show
Ostrov pokušení: test lásky 4 párů, kde se partneři rozdělí a užívají si exotiky Karibiku a společnosti 24 krasavců a modelek. Jak to dopadne?...
Konec světa - předpovědi, kdy a jak přijde na Zemi apokalypsa
Země už "přežila" řadu předpovědí o konci světa. Jaké jsou aktuální předpovědi i reálné konce života, jak ho známe?