ZAJÍMAVOSTI
Vědecká gastronomie: Je libo zbytky z kapra do gumových medvídků?
Tváří v tváří hromadícím se důkazům o devastaci naší planety sílí snaha lidstva tento proces zastavit nebo alespoň výrazně zpomalit prostřednictvím různých metod, pravidel a experimentů, mezi kterými lze najít i velkou spoustu bizarních záležitostí. Mezi takové nesporně spadá i současná práce zlínských vědců na způsobech využívání zdánlivě nepotřebných zbytků ze zpracovaných ryb.
Foto: Pixabay
Vědci ze Zlína směřují ke světovému patentu
Nepotřebné zbytky ze zpracovaných ryb tvoří až polovinu živé hmotnosti těchto živočichů, což automaticky znamená ohromné množství cenných bílkovin, tuků, minerálních látek a vitamínů, které se jen tak bez mrknutí oka vyhodí do koše. Tento stav se může naštěstí brzy změnit díky českým vědcům z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati. Ti pod vedením uznávaného profesora Pavla Mokrejše věnovali dlouhých sedm let zkoumání potenciálního využití zbytků z kapra obecného, který je u nás jednou z nejpopulárnějších ryb, načež zjistili, že je metoda zpracování odpadu z ryb pomocí enzymů výrazně levnější, ekologičtější a praktičtější z hlediska dalšího využití. Vědecký tým teď už jen čeká na schválení světové patentu, aby mohl začít seriozně jednat se zástupci farmaceutických, potravinářských a kosmetických společností, které se mohou na zpracovávání tohoto odpadu podílet a samy z něj hodně vytěžit.
Želatina s pestrou paletou využití
V důsledku unikátní metody zpracování vznikne z rybích zbytků jakási želatina, která bude mít podle vědců velký potenciál v mnoha odvětvích. A ačkoliv to nezní zrovna vábně, odborníci spatřují největší naděje právě v potravinářství, kde by se mohla taková hmota stát součástí určitých druhů cukrovinek či mléčných a masných produktů. Novinkou pak určitě nepohrdnou ani vybrané náboženské skupiny, které odmítají jíst vepřové či hovězí maso a jimž by měla být rybí želatina vítanou alternativu. Novinkou by však mohl vzít za vděk i farmaceutických průmysl, který jí může využívat jako pojivo při výrobě tablet, popřípadě medicína jako taková, která hmotu uplatní při výrobě nanovláken a obvazů. Experti zároveň nepochybují, že bude možné želatinu využívat ve sprchových gelech, krémech na opalování, lacích na vlasy a mnoha dalších produktech z drogérií.
Nic nepřijde nazmar
Unikátní metoda založená na využití běžně dostupného potravinářského proteolytického neboli trávicího enzymu dokáže přeměnit v užitečnou hmotu prakticky všechny přebytky rybího těla včetně kůže, kostí a šupin. Hlavní rozdíl oproti konkurenčním pokusům tkví v inovativním prvku zpracování kolagenu vícestupňovou extrakcí, která významných způsobem zvyšuje celkový výtěžek připravených želatin. Bez ohledu na budoucí úspěch či neúspěch patentu je tedy více než zřejmé, že mají želatiny z alternativních zdrojů velký potenciál do budoucna a jejich snaha o vylepšování a postupné zařazování do běžných oblastí lidského života bude představovat jednu z hlavních výzev pro současné vědce u nás i daleko za hranicemi.
Zdroje:
- www.denik.cz
- www.idnes.cz
- www.irozhlas.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Rybí polévka z kapra - Vynikající staročeský recept
Jak uvařit tu nejlepší českou rybí polévku z kapra? V tomto článku vám prozradíme dávno zapomenutý recept! Rodina vás za něj bude milovat.
Proč ptáci zpívají ráno? Vědci mají několik teorií
Proč ptáci zpívají, a proč jsou v tom nejaktivnější právě v ranních hodinách. Na tyhle otázky mají vědci hned několik odpovědí, na většině z...
Česko země knedlíků – něco z české kuchyně, z historie i ze světa
Zajímá vás, odkud se vzaly knedlíky, jak to s nimi vypadá ve světě, na jaké způsoby je můžete připravit? Pojďte se dozvědět víc!