ZAJÍMAVOSTI
Velikonoční pondělí – tradice, pověry a zvyky
Velikonoce jsou pro křesťany oslavou vzkříšení Ježíše Krista, pro jiné jsou především oslavou svátků jara. Velikonoční pondělí se pak nese na vlně velikonočních koled, pomlázky, malovaných vajec a tradičních velikonočních jídel.
Velikonoční pondělí:
Datum – Tradice & Zvyky – Proč se slaví
Co znamená – Jídlo – Co se nesmí dělat
Pravopis – Pranostika
Foto: Freepik
Kdy je Velikonoční pondělí: Velikonoční pondělí 2024
Velikonoční pondělí je dnem, který následuje po Velikonoční neděli neboli neděli Zmrtvýchvstání Páně či Božím hodu velikonočním, který zakončuje Pašijový (Svatý) týden. Letos vychází Velikonoční pondělí na 1. dubna 2024, tedy na apríla.
Velikonoční pondělí – obchody
Jak je to s otevírací dobou obchodů na Velikonoční pondělí se můžete dočíst v našem článku ZDE.
Velikonoční pondělí 2025, Velikonoční pondělí 2026, Velikonoční pondělí 2027 Velikonoční pondělí 2028, Velikonoční pondělí 2029, Velikonoční pondělí 2030
Tím, že jsou Velikonoce pohyblivým svátkem, datum Velikonočního pondělí se každoročně mění.
Velikonoční pondělí | Datum |
2024 | 1. dubna |
2025 | 21. dubna |
2026 | 6. dubna |
2027 | 29. března |
2028 | 17. dubna |
2029 | 2. dubna |
2030 | 22. dubna |
Velikonoční pondělí – tradice, zvyky
Velikonoční pondělí můžete také znát pod názvem Červené. Už od nepaměti je Velikonoční pondělí spojené s pomlázkou pletenou z 6 až 12 vrbových proutků a koledováním. Chlapci chodí vyšlehat dívky, aby byly mladé, zdravé a silné. Říká se, že dívka tak neuschne a bude krásná po celý rok. Pokud se jedná o přestupný rok, na některým místech Česka chodí dívky vyšlehat chlapce.
Při koledování mělo svůj význam také rozdávání barevných stuh na pomlázku, protože každá barva značila něco jiného. Červená byla pro lásku, žlutá pro odmítnutí, modrá znamenala naději a zelená sympatii. Podle zvyku by se na pomlázku mělo chodit pouze do 12 hodin.
Další tradice, která je spjatá s koledováním, je polévání vodou. Za koledování dívky nebo ženy rozdávají malovaná vejce, případně také něco ostřejšího. Vejce představují symbol nového života, životní síly, plodnosti a úrody.
Proč se slaví Velikonoční pondělí
V České republice je Velikonoční pondělí především dnem pracovního klidu. V tento den oslavujeme nedělní zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které nastalo v neděli a jeho vítězství nad smrtí, kterou vykoupil hříchy lidstva. Na Velikonoční pondělí tak křesťané prožívají radost ze svého vykoupení.
Co znamená Velikonoční pondělí – co se stalo na Velikonoční pondělí
Velikonoční pondělí bylo odjakživa radostnou událostí a dnem plným veselí. Na rozdíl od předchozích velikonočních dnů, které se nesly ve znamení církevních oslav, Velikonoční pondělí patří lidovým zvykům.
Jak už jsme se zmínili, Velikonoční pondělí se také nazývá Červeným pondělím. Pojmenování souvisí s červenou barvou na vejcích odrážejících barvu krve Ježíše Krista.
Oběd na Velikonoční pondělí
Velikonoční pondělí s sebou nese také mnohem pestřejší výběr jídel. Zvláště tedy pro křesťany, kterým skončilo období půstu a mohou jíst i maso. K snídani si lidé většinou dávají tradiční mazanec, beránka nebo velikonoční jidáše.
V případě, že dodržujete lidové zvyky, pak byste si k obědu měli dát jehněčí anebo králičí maso. Pokrmy by měly být zejména z vajec, jarních bylinek a kopřiv. K večeři si můžete dopřát velikonoční nádivku, vajíčkovou omeletu a vajíčkovou pomazánku.
Co se nesmí dělat na Velikonoční pondělí
Podle tradice by se nemělo pracovat na polích a rozhodně se nemá hýbat se zemí. Dále se nesmí prát prádlo.
Velikonoční pondělí – pravopis
Podle Ústavu pro jazyk český (ÚJČ) velké písmeno píšeme v označení jednotlivých významných dnů a svátků např. Vánoce, Velikonoce, Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční, Velikonoční pondělí.
Při obráceném slovosledu se velké písmeno přesune na první slovo např. Pondělí velikonoční, Hod b/Boží i Boží hod. S malým písmenem se píšou: vánoční/velikonoční svátky, advent, masopust, sabat.
Pranostiky na Velikonoční pondělí
- Je-li deštivé Červené pondělí, neurodí se obilí.
- Prší-li na Velikonoční pondělek, přijde zkáza na žita.
- Když prší v pondělí svatodušní, bude zkáza na sena.
- Jasné počasí o Velikonocích – nastane léto o letnicích.
- Kolik ros spadne před Velikonocemi, tolik po Velikonocích lze ještě očekávat mrazů.
- Na Velikonoce jasno – bude laciné máslo.
- Velikonoce krásné úrodu nám dají, pakli slunce hasne, louky sucho mají.
- Vítr, který od Velikonoc do svatého Ducha panuje, drží se celý rok.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Velikonoční jidáše: Nejlepší domácí recepty
Velikonoce jsou za dveřmi a vy přemýšlíte, co napéct na sváteční stůl? Co zkusit tradiční jidáše? V tomto článku pro vás máme ty nejlepší...
Velikonoční tvoření s dětmi – návody a výrobky
K oslavám svátků jara a Velikonoc patří nejen šlehání pomlázkou a pečení, důležitá je také výzdoba. Přinášíme vám spoustu inspirace na...
Vytvořte si velikonočního zajíčka z různých materiálů
Velikonoční zajíček je symbolem jara a plodnosti. Vyzdobte si domácnost velikonočními dekoracemi z papíru, sena, keramiky, proutí nebo dřeva.