ZAJÍMAVOSTI
Velikonoční tradice: Co je paškál, vigilie, mrskút a šmerkust?
S tradičními oslavami Velikonoc souvisí různé křesťanské a pohanské tradice nesoucí neobvyklé názvy, jejichž význam není obecně příliš znám. Víte, co znamená paškál, mrskut, vigilie nebo šmerkust?
Foto: Profimedia
Co je velikonoční vigilie?
Vigilie obecně znamená předvečer významného liturgického svátku, který si žádá určitou duchovní přípravu. Velikonoční vigilie je pak takzvaným svatvečerem o Bílé sobotě, kdy probíhá příprava na oslavu Ježíšova zmrtvýchvstání o Velikonočním hodu božím. Je součástí katolického liturgického kalendáře.
V římskokatolické církvi se hlavní dvě vigilie konají o Vánocích a Velikonocích. To znamená 24. prosince v předvečer Božího hodu vánočního, kdy se slouží mše Narození Páně, a o Bílé sobotě, jejíž datum je proměnlivé, v předvečer Božího hodu velikonočního, kdy se slouží mše Zmrtvýchvstání.
Tyto vigilie mají hlubokou tradici, která se počala již v 5. století. Drží se jak v západní, tak ve východní křesťanské církvi. Vigilie a následný Boží hod je vyvrcholením postního času, které je obdobím duchovní očisty a přípravy na následné oslavy Kristova narození nebo vzkříšení.
Co je paškál?
Paškál je velikonoční svíce, která se zapaluje o velikonoční vigilii. Symbolizuje Kristovo zmrtvýchvstání a s ním příchod světla, které přemůže temnotu, tedy příchod života, který přemůže smrt.
Slovo paškál vychází se slova pascha, které v řečtině (a modifikovaně i v dalších jazycích) označuje Velikonoce.
Zdroj světla paškálu pochází z ohně v blízkém okolí kostela. Církevní představený s touto svící při velikonoční vigilii vchází do kostela, aby do něj vnesl světlo, a pronáší frázi: "Světlo Kristovo".
Svíce má na sobě kříž obepsaný čísly letopočtu a řecká písmena alfu a omegu, která představují začátek a konec řecké abecedy a potažmo Krista, který je taktéž začátkem a koncem. Je žehnána o Bílé sobotě a následně pak hoří při všech bohoslužbách doby velikonoční, která se končí Letnicemi. Po zbytek roku se může využívat při křtech a pohřbech.
Co je mrskút a co šmerkust?
Další neobvyklá slova, jejichž význam většinové společnosti není jasný, jsou mrskút a šmerkust. Jedná se o lidové výrazy, se kterými je možné se setkat převážně na Moravě. Mrskút označuje zvyk, kdy chlapci chodí s pomlázkou po vsi a mrskají děvčata, aby je "pomladili". Mrskút může představovat tuto tradici, nebo přímo pomlázku, kterou se mrská. Případně se pro ni používá i výraz mrskačka.
Význam slova šmerkust je sporný. V severní části Moravy znamená v podstatě to samé co mrskút. Jedná se tedy o tradici šlehání pomlázkou. Na jihu se však vyskytuje v jiném významu, a to jako zvyk, kdy odpoledne po pomlázce dívky na oplátku polévají chlapce studenou vodou.
Jak se říká Velikonocům? Velkonoce, Velká noc, Červené vejce nebo Šmirgust?
Nářeční výrazy pro velikonoční svátky se různí napříč republikou. V oblasti Slezska a jihovýchodní Moravy mají ve zvyku je označovat jako Velkonoce, Velká noc nebo Velkonoc. Na severu Moravy se používá výraz šmirgust, který může znamenat pomlázku, tradici šlehání pomlázkou, ale také celé Velikonoce. Na jihu a západě Čech se Velikonocům přezdívá Červené svátky, což odkazuje na tradici barvení vajíček na červeno jako symbol Kristovy krve a znovuzrození.
Jak se říká pomlázce? Pamihoda, dynovačka, metla, tatar nebo karabáč?
Nejinak je tomu v případě výrazů označujících pomlázku. Pomlázce jako velikonočnímu zvyku šlehání dívek svazkem proutků se v oblasti Čech říká prostě pomlázka, v oblasti Moravy se pak vyskytují výrazy jako dynování, koleda, šlahačka, mrskačka, šmekústr nebo malovna.
Co se týče pomlázky jako spleteného svazku proutků, je možné se setkat s výrazy jako pamihoda nebo pamihod v severních a západních Čechách, dynovačka a žilka ve východních Čechách, důtky a metla na Vysočině, kyčka v oblasti Slezska a v nejvýchodnějším cípu republiky na hranicích se Slovenskem se pak vyskytují výrazy jako tatar, korbáč nebo karabáč.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak se slaví Velikonoce ve světě?
Velikonoce jsou významným křesťanským svátkem s kořeny v pohanských oslavách jara, který se rozhodně neslaví jen u nás. Pojďme se proletět kolem...
Biskupský chlebíček – recept: Tvarohový, piškotový, z bílků
V mnoha rodinách je biskupský chlebíček spojený s vánočními svátky, ale lidé si ho pravidelně připravují také na Velikonoce.
Jak připravit ty nejlepší halušky s brynzou? Máme návod
Že jste ještě nikdy doma nezkoušeli uvařit halušky s brynzou? Přišel čas tento nedostatek napravit a vyzkoušet náš skvělý recept, který zvládne...