ZAJÍMAVOSTI
Vše, co chcete vědět o moderním tetování pro ženy, muže i páry
Tetování je už běžnou součástí moderního života a pokud si to svoje dobře rozmyslíte, pravděpodobně pak jeho kouzlu propadnete úplně a budete hledat příležitosti pro další a další motivy. Co všechno byste o tetování měli vědět?
Metody tetování – Ceny – Bolestivost
Tetovací inkousty – Péče a hojení
Tetování pro páry – Odstranění
Foto: Pixabay
Stručná historie tetování
Důkaz o prvním tetování byl nalezen na těle 5 tisíc let staré mumie Ötziho nalezené v Alpách, tedy počátky tetování mohou sahat až do neolitu. Indiáni a další domorodé kmeny tetováním vyjadřovali a stále vyjadřují úctu ke svým kořenům a také je používali k rituálním nebo terapeutickým účelům podobným dnešní akupunktuře. Tetování prý může mít ochrannou moc a poskytnout svému nositeli určité schopnosti. Existují dva hlavní proudy, ze kterých vychází dnešní moderní tetování – maorská tetování (tribal) a indiánská tetování (kresby a realistická tetování).
Druhy a metody tetování: jak funguje tetovací strojek
Nejběžnější tetování se provádí pomocí tetovacího strojku, kde jsou vsazeny ocelové jehly různých velikostí dle konkrétního motivu tetování. Na jemné linky jsou tenké jehly a na větší plochu naopak širší a ve větším počtu. Jehla ve strojku vibruje pomocí dvou elektromagnetů a tatér ji průběžně namáčí do kalíšku s barvou. Pokud ale stojíte o opravdu nevšední zážitek, vybrat si můžete i jinou metodu tetování, jako například:
- Handpoke (ruční vypichování bez použití strojku),
- Handtap nebo japonské Irezumi (do jehly se klepe paličkou),
- Skarifikace (jizvení kůže vyřezáváním).
Cena tetování 2023: nové, malé, mini, minimalistické, 3D i opravení starého (cover up)
Odhadnout cenu tetování není úplně jednoduché a ovlivňuje ji několik věcí:
- velikost tetování,
- složitost motivu,
- umístění,
- použité barvy,
- zkušenost tatéra,
- reputace tatéra,
- počet sezení,
- lokalita tetovacího studia,
- použití znecitlivujícího krému.
Před samotným tetováním si od vás tatér s velkou pravděpodobností vybere zálohu, aby pokryl svůj čas, který věnuje přípravě návrhu, pro případ, že si to nakonec rozmyslíte. Záloha je samozřejmě nevratná a odečítá se z ceny tetování. Pokud onemocníte nebo nebudete moci dorazit a omluvíte se předem, určitě společně najdete jiný termín.
I když budete mít zájem o mini tetování, které bude hotové za 5 minut, počítejte s tím, že stejně zaplatíte základní cenu, ve které je zahrnutá příprava a všechen materiál.
Tetovací studio | Min. cena tetování | Záloha |
Blackhouse Tattoo Praha | 1 500 Kč | 800 Kč |
Hell Praha | 2 000 Kč | 1500 – 3000 Kč |
Tattoo Mija Praha | 1 500 Kč | 1 000 Kč |
Tribo Praha | 1 500 Kč | 1 000 Kč |
Tattoo Dragoon Brno | 1 500 Kč | 500 – 1 000 Kč |
Plague Tattoo Brno | 1 000 Kč | 500 – 1 000 Kč |
Art Room Tattoo České Budějovice | 1 500 Kč | není uvedeno |
Nibbler Tattoo Olomouc | 2 000 Kč | 1 000 Kč |
Lauko Tattoo Kutná Hora | 1 500 Kč | 1 000 Kč |
Marťa Tattoo Náchod | 1 200 Kč | 1000 – 1500 Kč |
Live Age Tattoo Sokolov | 1 100 Kč | není uvedeno |
Celková cena tetování se pak bude pohybovat v řádech tisíců až desetitisíců korun. Zdá se vám příliš vysoká? Myslete na to, že se jedná o umělecké dílo, které vám v ideálním případě bude dělat radost až do konce života.
Jak a kde nejvíc bolí tetování? Tetování na ruku, krk, předloktí, prsty, stehno nebo kotník - mapa bolestivosti
Na internetu najdete spoustu obrázků s vyznačenými místy na těle a přiřazenou mírou bolestivosti. Jenže ono to není tak snadné! Míra bolestivosti záleží také na:
- velikosti tetování,
- umístění,
- barevnosti,
- psychickém rozpoložení,
- individuálním prahu bolesti,
- ochotě snášet bolest,
- denní době,
- měsíčním cyklu u žen,
- hladu, žízni a únavě,
- celkové době tetování.
Bolest je nejčastěji popisovaná jako škrábání nebo řezání (na bolestivějších místech, jako jsou žebra a okolí kostí a kloubů). Není to nic, co by se nedalo vydržet. Při nejhorším si motiv rozplánujete do více kratších sezení. Den před tetováním se vyhněte alkoholu i většímu množství kofeinu.
Obecně nejméně bolí předloktí, paže, ramena a stehna. Za bolestivější se považují lokty, hrudník, páteř, žebra, nárty nebo hřbety rukou.
Tetovací inkoust
Ověřte si, že vámi vybrané tetování studio používá pouze barvy, které mají patřičné atesty a jsou v souladu s EU normami. Dříve se podle rozborů v barvách mohly vyskytovat zdraví škodlivé látky, jako je formaldehyd (v EU zakázaný od července roku 2017), olovo, arzén, antimon, beryllium, chróm, kobalt, nikl, rtuť a další těžké kovy, různé kovové soli, plasty (u neonových inkoustů), oxid titaničitý, ředidla, ftaláty nebo benzoapyren.
Veganské a netoxické tetovací barvy
Ani vegani už nemusí zoufat! Barvy sice mohou obsahovat živočišné složky, jako jsou kosti nebo směsi glycerinu a živočišných tuků, ale na trhu už jsou i takové, které jsou vyrobené ze směsi ethanolu, glycerinu rostlinného původu, vody a netoxických pigmentů. U alternativních barev se používá například sodík, kurkuma, pigmenty na bázi uhlí nebo oxidy železa.
Péče o nové tetování
Bezprostředně po tetování je místo většinou zakryté speciální prodyšnou fólií, která v prvních hodinách, nebo dnech (dle pokynů tatéra a také podle osobní snesitelnosti fólie) zabraňuje vniknutí nečistot do porušené kůže. Po sundání fólie je třeba tetování pravidelně omývat antibakteriálním mýdlem a opatrně osušit ideálně jednorázovou papírovou utěrkou, aby se zabránilo přenosu infekce. Jakmile tetování začíná vysychat a kůže pne, začíná se s péčí v podobě masti nebo krému.
- nevystavujte nové tetování přímému slunci alespoň 5 týdnů,
- zabraňte mechanickému poškození,
- chraňte je před nečistotami,
- tetování neškrábejte a neloupejte stroupky (vypadne vám barva),
- nemáčejte ho dlouho ve vodě a vyhněte se veřejným bazénům,
- řiďte se pokyny tatéra,
- v případě pochybností o stavu nebo hojení tetování, neprodleně kontaktujte tetovací studio.
Čím mazat tetování: bepanthen, bambucké máslo i speciální krémy
Bepanthen Plus už je taková stálice v péči o nové tetování. Jedná se o lehký krém, který účinně regeneruje poškozenou kůži a rychle se vpíjí bez pocitu mastnoty. Nyní lékárny nabízí i speciální verzi Bepanthen Tattoo, který má hutnější strukturu s obsahem včelího vosku a mandlového oleje. Jedná se tedy spíš o výživnější mast. Péče o tetování také může být zcela přírodní prostřednictvím čistého bambuckého másla.
Jak dlouho se hojí tetování?
Základní zahojení kůže proběhne cca za týden. Po zhruba třech dnech se na tetování začnou tvořit stroupky, které postupně samy odpadnou. Během hojení tetování svědí, což je naprosto v pořádku.
Zamilovaná tetování pro páry: partnerská tetování pro ženy i pro muže
Pokud přemýšlíte o tom, že si s partnerem nebo partnerkou necháte vytvořit nějaké zamilované tetování, už dávno se nemusíte omezovat jen na vytetované prstýnky nebo srdce se jménem. Inspirujte se některým z originálních motivů, u kterých vaše tetování bude fungovat samo o sobě, ale ve spojení s tím druhým ještě lépe.
Foto: Pixabay
Odstranění tetování
Na internetu najdete různé tipy jak zesvětlit už nechtěné tetování doma, ale raději to nezkoušejte. Tetovací barva totiž proniká přes vrchní vrstvu kůže (epidermis) až do střední vrstvy pokožky (dermis), kam se umí dostat jen profesionální laser. Díky odbornému zdravotnickému ošetření se tak nejlépe vyhnete jizvám nebo jinému zbytečnému poškození kůže.
Zesvětlení tetování laserem pro předělávku (Cover up)
Pod rukou zkušeného tatéra není problém udělat předělávku téměř jakéhokoliv tetování. Někdy je však původní motiv příliš tmavý a bude vám doporučeno nejprve navštívit specializovanou kliniku a nechat si původní tetování zesvětlit. Výhodou je, že obvykle stačí jen jedna návštěva.
Odstranění tetování laserem
U úplného odstranění tetování počítejte s tím, že bude třeba absolvovat několik návštěv s odstupem cca 6 týdnů. Cena i bolestivost se pohybují podobně, jako kdybyste šli na nové tetování. Černobílé tetování se odstraňuje lépe než barevné. Při odstranění touto metodou by vám na kůži neměly vzniknout jizvy.
Chirurgické odstranění tetování
Tato, už poněkud zastaralá, metoda se používá u menších tetování a pochopitelně není příliš oblíbená. Při zákroku se v lokální anestezii skalpelem vyřízne kůže s celým tetováním. Nemusíte tedy na nic čekat a tetování je pryč okamžitě, ale v ošetřeném místě vzniknou jizvy.
Dočasné a fake tetování
Jestli si nejste jistí, jak se s novým tetováním budete cítit, zkuste vyzkoušet nějakou dočasnou variantu. Určitě znáte samolepky s falešným tetováním ze žvýkaček a něco podobného dnes existuje i v dospělé verzi. Takto obtisknuté tetování údajně vydrží až 14 dní. Další variantou je vyzkoušet dočasné tetování hennou.
*️⃣Kdy sundat fólii nebo igelit z tetování?
Řiďte se pokyny svého tatéra. Někteří doporučují fólii ponechat méně než 24 hodin a jiní dokonce několik dní. Velkou roli hraje i váš osobní pocit. Někdo ochrannou fólii miluje a jiný naopak nenávidí.
*️⃣Jak často mazat tetování?
Nové tetování by nemělo být vysušené (prodlouží se doba hojení) a ani příliš mastné (riskujete vznik infekce). Záleží na tipu vaší pokožky a produktu, kterým tetování mažete. Hutnějšími mastmi mažte 2x denně v tenké vrstvě a lehčími krémy klidně víckrát pokaždé, když ucítíte, že je pokožka vysušená a hodně vás pne.
*️⃣Jak odstranit tetování?
Tetování se dá v dnešní době odstranit poměrně snadno a bez jizev pomocí moderních laserů, nebo je můžete překrýt novým tetováním. Více se dočtete zde.
Zdroj:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Tetov%C3%A1n%C3%AD
- https://odstraneni-tetovani-laserem.cz/pred-a-po-fotografie-a-video/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Co znamená symbol strom života? Význam znaku i tetování
Zajímá vás význam stromu života a možná přemýšlíte o tom, že byste si ho nechali vytetovat? Objevte vše, co o něm potřebujete vědět!
Popáleniny kůže od slunce - návod na zmírnění spálenin
V tomto článku naleznete ty nejlepší rady a tipy ✅ na zmírnění příznaků spálené kůže 🍅, která vzniká dlouhým pobytem na slunci. V létě se jednou...
Jak začít s technikou mindfulness a žít přítomným okamžikem?
Potřebujete se lépe soustředit, zklidnit nebo zbavit se stresu a vnést do svého života trochu více pohody? Možná je čas objevit techniku...