ZAJÍMAVOSTI
Využijte všechny části jahodníku a poznejte léčivé účinky jeho listů
Rostliny jahodníku milujeme především pro jejich sladké plody a zapomínáme na to, že celá rostlina má pozitivní účinky na naše zdraví a využít můžeme i její další části. Které to jsou a co z nich připravit?
Druhy – Účinky a využití
Sběr – Sušení – Čaj
Foto: Pixabay
Druhy jahodníků: obecný, lesní, stále plodící, velkoplodý
Pod názvem „jahodník“ (Fragaria) se skrývá rod rostlin z čeledi růžovité (Rosaceae), který zahrnuje zhruba 20 jednotlivých druhů. Do stejného rodu patří například i růže nebo maliník. Plodem rostliny jsou nám známé a oblíbené jahody, kvůli kterým jahodníky také pěstujeme. Mezi oblíbené odrůdy jahodníků z hlediska chutných a šťavnatých plodů i snazšího pěstování se řadí:
- Korona – odolná rostlina se šťavnatými plody,
- Mara de Bois – stále plodící převislá odrůda,
- Lambada – má velmi sladké plody,
- Dukát – odolná odrůda, které nevadí mráz a ani nepříznivé podmínky,
- Frikonsa – plody chutí připomínají lesní jahody.
Léčivé účinky a využití plodů jahodníku v kuchyni i kosmetice
Plody jahod obsahují vitamín A, B a C, kyselinu citronovou a jablečnou, pektiny, třísloviny, karoten, silice, draslík, vápník, hořčík, železo a mangan. Nejsou tedy jen chutné, ale také zdravé. Přispívají k lepšímu trávení, působí proti hemoroidům a zánětlivým onemocněním a posilují imunitní systém.
Jahody nemusíme jen jíst, ale jahodový prášek ze sušených jahod nebo jahodová zrníčka jsou oblíbenou součástí pleťové a tělové kosmetiky. Pokožku regenerují, působí protizánětlivě a mají antioxidační účinky. Jsou tedy vhodnou ingrediencí do produktů pro všechny typy pleti včetně problematické s akné i zralé. Jahodová zrníčka potom mohou sloužit jako jemný peeling na prokrvení pokožky a odstranění odumřelých kožních buněk.
Léčivé účinky listů jahodníku v bylinkářství
Pokud v lese narazíte na lesní jahody jahodníku obecného, nasbírejte si i jeho listy. Také totiž obsahují prospěšné látky, jako jsou například třísloviny, flavonoidy, kvercitrin, kvercetin, vitamín C nebo draslík. Tyto látky působí proti zánětům trávicí soustavy nebo průjmům. Jahodník také pomáhá při cévních potížích nebo chudokrevnosti.
Sběr plodů a listů jahodníku
Plody jahod dozrávají obvykle v první polovině června a plodí různě dlouhou dobu dle jednotlivých odrůd. Jestli nemáte možnost pěstovat si vlastní jahody, doporučujeme se podívat na samosběry ve vaší lokalitě. Tak budete mít jistotu hezkých a čerstvých plodů.
Jahodové lístky mají nejvíce účinných látek od jara do počátku kvetení rostliny. V tu dobu se také doporučuje jejich sběr a následné sušení. Čerstvé lístky jahodníku obecného však můžete sbírat celoročně a kombinovat je třeba i s listy maliníku nebo ostružiníku. Jahodník obecný najdete nejčastěji na okrajích světlých lesů a cest nebo na pasekách a křovinatých stráních lesa.
Jak sušit listy jahodníku?
- Listy rozložte na papír a umístěte do tmavé, suché a dobře větrané místnosti.
- Pořiďte si závěsnou síť na sušení bylin a postupujte jako u předchozího bodu.
- Listy jahodníku vložte do sušičky na ovoce a dávejte pozor na správnou teplotu, která nesmí přesáhnout 40 °C.
Čaj z listů jahodníku obecného příprava a užívání
Jahodový čaj má velice jemnou a lahodnou chuť. Můžete si jej připravit jak z čerstvých, tak i z nasušených lístků. Právě jahodník je často součástí čajových směsí, ale je výborný i samostatně. Pokud sušené listy nemáte, dají se koupit v obchodech s čajem nebo bylinkami. Čaj můžete užívat neomezeně. Jak ho připravit?
- Jednu lžičku listů jahodníku zalijeme 250 ml vroucí vody.
- Příklopíme pokličkou, aby neunikaly silice, a necháme 15 minut louhovat.
- Scedíme a můžeme podávat.
Zdroje:
- https://www.vitalia.cz/clanky/bylinkovy-special-jahodnik-obecny/
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vybrat-jahody-30000321.html
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Jahodn%C3%ADk
- https://bylik.cz/zbozi/34-jahodnik-list.html
- https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/68-jahoda-jahodnik-jako-bylinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Kam na samosběr jahod v Praze, Brně a ostatních krajích
Jahody si můžete koupit klasicky v obchodě ✅, zajímavější variantou je ale samosběr jahod 🍓, kterého můžete využít na spoustě míst v České...
Máta – oblíbená léčivá bylinka nejen pro letní osvěžení
Máte máty plnou zahrádku nebo květináč a nevíte co s ní? Podívejte se spolu s námi na co všechno se hodí, jaké má účinky a jak ji nejlépe...
Bublanina: Drobenková, hrníčková, s ovocem, bez vajec
Jednoduchý, rychlý a chutný koláč. To je zkrátka bublanina. Pojďme se podívat, jaké varianty si můžete připravit.