ZAJÍMAVOSTI
Web justice.cz nefunguje – výpadky a další problémy
Web justice.cz spravovaný Ministerstvem spravedlnosti se s rozsáhlými výpadky služeb setkává poměrně často, přičemž příčinou bývají zejména kybernetické útoky. K těm došlo v letošním roce již několikrát, což v případě tohoto online portálu, který mimo jiné umožňuje podávání důležitých dokumentů, může způsobit řadu nepříjemností.
Foto: Profimedia
Výpadky webu justice.cz
Webový portál justice.cz, který zprostředkovává internetové služby Ministerstva spravedlnosti, soudů, státních zastupitelství a veřejných rejstříků, se s výpadky setkává poměrně často. V letošním roce k nim došlo několikrát, přičemž příčinou byly většinou sofistikované kybernetické útoky.
Informace k probíhajícímu výpadku najdete buď v sekci aktualit na webu Justice nebo na twitterovém účtu Ministerstva spravedlnosti ČR.
Nejčastější příčiny výpadků webu justice.cz:
- Útoky: Portál justice.cz je pravidelně vystaven kybernetickým útokům, přičemž mezi ty nejčastější patří DDoS útoky, jenž mají za cíl přetížit servery webu a tím způsobit jeho nedostupnost.
- Údržba: Na webu justice.cz probíhá pravidelná udržba a aktualizace, během kterých může také být dočasně nedostupný.
- Technické problémy: Například výpadek serverů či síťového připojení nebo problémy se softwarem.
Problémy spojené s nedostupností webu Justice
K častým útokům dochází především proto, že samotné ministerstvo útočníkům situaci značně usnadňuje tím, že se neřídí obecně uznávanými pravidly, jak důležité a kritické systémy provozovat. Dočasná nedostupnost webu justice.cz, stejně jako výpadky jiných důležitých portálů (internetové bankovnictví apod.) či třeba služeb mobilních operátorů má řadu negativních dopadů.
Nedostupnost obchodního či insolvenčního rejstříku komplikuje například podnikání nebo řešení majetkových sporů. Úřady a podniky jsou v takových případech nuceny využívat alternativní zdroje informací, což může vést k prodloužení lhůt nebo zvyšování nákladů.
Opakující se rozsáhlé výpadky měly kromě samotného webu vliv i na e-mailovou poštu a elektronické podatelny, což představovalo velkou komplikaci především pro odesílatele podání v poslední den lhůty.
Navíc výpadek se v předešlých případech netýkal pouze webu justice.cz, ale zasaženy byly také domény nsoud.cz a nssoud.cz (Nejvyšší správní soud). Dostupný zůstal pouze web Ústavního soudu, jehož servery jsou provozovány jinde – na soustavě obecných soudů je tedy nezávislý i z technického hlediska.
Co je to DDoS útok
Celé označení tohoto typu kybernetického útoku "Distributed Denial of Service" již jeho cíl napovídá – znepřístupnit nějakou internetovou službu nebo stránku ostatním uživatelům.
Útočníci toho obvykle docílí zahlcením serveru obrovským množstvím požadavků, což jim sice neumožní daný web či službu ovládnout, ale dočasně ji znefunkční. DDoS útok je proveden skrze síť infikovaných počítačů (tzv. zombie) z celého světa.
Důvodů k páchání DDoS útoků může být více. Například sofistikované hackerské skupiny je používají jako kamufláž pro závažnější akce jako kybernetická špionáž nebo sabotáž. Motivací může být také vidina finančního zisku, kdy hacker za výkupné útok ukončí a web či služby opět zprovozní. Pro hackery může jít také o pouhou zábavu, ovšem kyberzločinci provádějí útoky často na objednávku.
(DDoS útok stál také za srpnovým výpadkem internetových služeb mnohých bank, např. Monety, ČSOB, Fio banky a řady dalších.)
justice.cz – web České justice (obecné info)
Webový portál justice.cz spravovaný Ministerstvem spravedlnosti ČR poskytuje informace o českém soudnictví, státní správě a právním systému. Tomu odpovídá rozdělení webu do těchto sekcí:
- Soudnictví: Zde najdete informace o jednotlivých soudech v České republice, jejich působnosti i kontaktní údaje.
- Státní správa: Tato sekce obsahuje informace o orgánech státní správy a jejich působnosti.
- Právní systém: Informace o českém právním systému, včetně právních předpisů, judikatury a právních institucí.
Dále portál poskytuje praktické služby, díky kterým veřejnosti usnadňuje např. dohledání důležitých informací či vyřízení určitých úkonů jako online podávání návrhů či různých dokumentů, vyhledávání soudních rozhodnutí nebo právních předpisů.
Mohlo by vás také zajímat, jak si zařídit elektronickou občanku
Zdroje: justice.cz, lupa.cz, eset.com
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Phishing, vishing a spoofing: Jak je poznat a co dělat?
Phishing a vishing jsou podvodná jednání spojená s kybernetickými útoky. Jak se šíří, jaká jsou rizika a na co si dát pozor, abyste nenaletěli?
Máte výpadek elektřiny? Podívejte se, kde jsou aktuálně odstávky
Ocitli jste se bez elektřiny a potřebujete zjistit, jak dlouho bude trvat oprava? ⚡ Máte nárok na kompenzaci? Odpovědi najdete v článku.
Výše minimální mzdy v České republice - hrubá, čistá a hodinová
Podívejte se, jak se zvýší minimální mzda v roce 2024, a jak se minimální mzda vyvíjela od roku 1991...