Dobrý den vyřídím dnes A1 dokument ????dekuji
FINANCE
ČSSZ tiskopisy a formuláře k vyplnění IOLDP a ELDP
Poradíme vám, kde najdete důležité formuláře od České správy sociálního zabezpečení, týkající se důchodového pojištění nebo pokud chcete jít pracovat do zahraničí.
Žádost o IOLDP (tiskopis) – Formulář ELDP a typy
Žádost o důchod – Formuláře A1 – ePodání, ePortál – Kontakt
Foto: Pixabay
Hodnocení formulářů a tiskopisů od ČSSZ: 9,6/10
- Jednoduchost: drtivou většinu formulářů lze vyplnit online během chvilky
- Nápověda: pokud si nevíte rady, máte k dispozici nápovědu a automatické kontroly
ČSSZ formuláře k vyplnění IOLDP: žádost, tiskopis
Chcete si zkontrolovat údaje o svém důchodovém pojištění? Nezáleží na tom, kolik let vám do odchodu do penze zbývá, stav svého „důchodového konta“ můžete mít jednoduše pod kontrolou. Stačí ČSSZ požádat o Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP).
Přehled obsahuje:
- výčet a součet dob důchodového pojištění (odpracovaných let), případně náhradních dob pojištění (např. dobu vedení v evidenci úřadu práce)
- výdělky (vyměřovací základy), ze kterých bylo odvedeno pojistné na sociální zabezpečení a vyloučené doby (např. doba dočasné pracovní neschopnosti)
- informaci o dobách neevidovaných, tzn. o dobách, ke kterým ČSSZ nemá v evidenci žádný doklad
O zaslání tohoto listu můžete požádat jednou za kalendářní rok, obdržíte jej zdarma. Přijde vám do 90 dnů ode dne doručení žádosti.
O IOLDP můžete zažádat následujícími způsoby:
- písemně na adresu ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5 (tiskopis k ručnímu vyplnění najdete zde)
- online přes ePortál ČSSZ zde – lze odeslat elektronicky (přes e-mail nebo datovou schránku - viz níže) nebo vytisknout a poslat přes Českou poštu
- e-mailem podepsaným uznávaným elektronickým podpisem na adresu e-podatelny posta@cssz.cz
- datovou zprávou, zaslanou do datové schránky ČSSZ ID: 49kaiq3
ČSSZ formuláře k vyplnění ELDP: typ, vyplňování ELDP dělá zaměstnavatel
Všichni zaměstnavatelé mají podle zákona povinnost vyhotovit každému svému pracovníkovi každoročně Evidenční list důchodového pojištění (ELDP), který jej pak podepíše a ponechá si jej. Druhý podepsaný stejnopis si ponechá zaměstnavatel ve své evidenci. Originál pak musí zaměstnavatel předložit České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Jde o jeden z nejdůležitějších dokumentů pro zaměstnance, má totiž vliv na pozdější výši důchodu. Pomocí výše zmíněného IOLDP si můžete snadno zkontrolovat, jestli váš zaměstnavatel skutečně odesílá ELDP na ČSSZ.
ELDP se dá podat elektronicky (přes e-Podání, zasláním do datové schránky e-podani CSSZ ID 5ffu6xk...) nebo vyplnit online zde, následně vytisknout a odeslat poštou. Podání ELDP je možné i v papírové podobě, a to prostřednictvím místně příslušné OSSZ (Okresní správy sociálního zabezpečení).
Typ ELDP je kombinací dvou čísel, označující charakter údajů vykazovaných na ELDP ve vztahu k trvání výdělečné činnosti konkrétního pojištěnce a dále orgánům sociálního zabezpečení umožňuje rozlišení charakteru zpracovaného ELDP:
- původní (prvním číslem 0)
- opravný (5)
- rekonstruovaný (9)
Typ ELDP – přehled | ||
01 – zaměstnání trvá i po 31.12. daného roku | 51 – zaměstnání trvá i po 31.12. daného roku (opravný) | 91 – zaměstnání trvá i po 31.12. daného roku (rekonstruovaný) |
02 – zaměstnání ukončeno | 52 – zaměstnání ukončeno (opravný) | 92 – zaměstnání ukončeno (rekonstruovaný) |
03 – zaměstnání ukončeno smrtí | 53 – zaměstnání ukončeno smrtí (opravný) | 93 – zaměstnání ukončeno smrtí (rekonstruovaný) |
Mohlo by vás zajímat: Nárok na daňový bonus na dítě v tomto roce
ČSSZ formuláře k vyplnění: žádost o důchod
Do konce roku 2006 sepisovali žádosti o důchod vždy zaměstnavatelé, od roku 2007 to má na starost Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ), a to podle místa vašeho bydliště. Žádost lze sepsat nejdříve 4 měsíce před požadovaným datem přiznání. O žádostech o důchod rozhoduje vždy ČSSZ.
Důchod může být vyplácen (formu si volí sám žadatel):
- v hotovosti prostřednictvím držitele poštovní licence (od r. 2010 zpoplatněno)
- bankovním převodem na účet
Pokud žádáte o starobní či invalidní důchod, budete potřebovat: |
|
Veškeré tiskopisy, včetně například „Potvrzení o žití“, které potřebujete tehdy, jestliže si chcete nechat vyplácet český důchod do zahraničí, najdete na stránkách ČSSZ zde.
Foto: Pixabay
ČSSZ formuláře k vyplnění A1 a ke stažení zdarma
Pokud máte v plánu jet pracovat do zahraničí (ať už na jediný den nebo několik měsíců), budete potřebovat formulář A1 neboli Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům.
Smyslem A1 je, aby osoby pracující v EU, Evropském hospodářském prostoru (EHP), Švýcarsku či zeměmi, se kterými má ČR smlouvu o sociálním zabezpečení, byly pojištěny pouze v jednom státě. Nezapomeňte si také zjistit to, jak je to s daňovým přiznáním, ať pak nemáte zbytečné problémy.
- Tiskopis žádosti A1 pro zaměstnance – elektronický zde a PDF zde
- Tiskopis žádosti A1 pro OSVČ – elektronický zde a PDF zde
- Tiskopis žádosti A1 pro zaměstnance, který je současně OSVČ – elektronický zde a PDF zde
V režimu paušální daně ČSSZ formuláře neřešíte
ČSSZ formuláře k vyplnění e Podání – posílejte tiskopisy přes ePortál ČSSZ
Díky službě ePodání lze zasílat vybrané tiskopisy, předepsané ČSSZ, elektronickou cestou, a to například i daňové příznání. Stačí mít zřízenu datovou schránku nebo uznávaný elektronický podpis.
Pokud nemáte, lze formuláře vyplnit i tak, budete si je ale muset vytisknout a zaslat je poštou nebo doručit na příslušný úřad osobně. Podívejte se, pro jaké tiskopisy je služba ePodání dostupná.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ): kontakt
Ústředí ČSSZ je v Praze, kontaktovat jej můžete následovně:
- Adresa: Křížová 25, 225 08 Praha 5
- Telefonní ústředna: +420 257 061 111
- Call centrum: 800 050 248
- Fax: +420 257 063 360
- Adresa e-podatelny: posta@cssz.cz
- ID datové schránky ústředí ČSSZ: 49kaiq3
Spíše než pražskou ústřednu však budete potřebovat „své“ okresní pracoviště, to nejbližší najdete v místě vašeho trvalého bydliště či v místě podnikání.
Podívejte se, jak se přihlásit do datové schránky a na ceník služeb zde
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Daňový kalendář vydaný Finanční správou
Nejste si jisti, kdy máte plnit svou daňovou povinnost? Podívejte se na daňový kalendář 2023 vydaný finanční správou a mějte o všem dokonalý...
Fond pracovní doby
Co je fond pracovní doby, jak na něj nahlíží zákoník práce a jak funguje pro dvousměnný provoz?
Jak funguje stravenkový paušál a kdy se vyplatí + kalkulačka
Stravenkový paušál je novou možností pro zaměstnavatele, jak přispívat svým zaměstnancům na stravování. Podívejte se☝, kdy se vám vyplatí ho...