KULTURA
Velikonoční neděle – Jaké jídlo jíst a jak jsou otevřené obchody?
Velikonoční neděle je pro křesťany nejdůležitějším svátkem. Přečtěte si, jaké tradice, zvyky, pověry a pranostiky se s tímto dnem pojí, co se v tento den jí a jak mají otevřeno v obchodech.
Tradice, zvyky, pověry a pranostiky – Jídlo – Otevírací doba obchodů
Foto: Pixabay
Velikonoční neděle: jaký je význam tohoto svátku?
Velikonoční neděle (jinak také Boží hod velikonoční) je nejvýznamnější křesťanský svátek, kterým věřící oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista během velké noci (odtud pochází pojem Velikonoce). Svátky také připomínají lidem příchod jara.
Velikonoční neděle – 2024: kdy ji letos oslavíme?
Velikonoce slavíme každoročně po prvním jarním úplňku, který je v tomto roce 25. března 2024. Neděle velikonoční tak letos připadá na 31. března.
Velikonoční neděle: tradice, zvyky, pověry a pranostiky
Velikonoční neděle je na rozdíl od předchozích pár dní dnem radosti a veselí. Věřící oslavují dodnes konec půstu a chodí do kostela, kde jim kněz světí mazance a další pokrmy (například beránek), který se podle tradice peče právě v tento den. Kromě křesťanských oslav nechyběly v minulosti ani ty světské. Lidé se bavili na ochotnických divadelních představeních nebo na tancovačkách.
Naši předci slavili Boží hod velikonoční návštěvou kostela a bohatou hostinou. V některých místech bylo zakázáno v tento den pracovat. Hospodyně proto měly navařeno už den dopředu. Na stolech nesměla chybět vajíčka jakožto symbol jara a nového života. Do jídel se přidávaly mladé kopřivy a zelené bylinky.
Typickým symbolem Velikonoc býval mazanec. Křesťanům připomínal dar z nebes, staří Slované ho považovali za slunce. Dívky ho v tento den dávaly mladíkovi, který se jim líbil. Na velikonoční tabuli se objevoval také beránek, a to buď ve slané nebo sladké podobě. Kdo ho podle pověry na Boží hod snědl, našel ztracenou cestu v lese.
Velikonoční pranostiky |
Je-li na Velikonoční neděli jasno, bude laciné máslo. |
Když na Velikonoční neděli prší, na každé pondělí až do svatého Ducha pršeti bude. |
Hezky-li na Boží hod velikonoční, s prací na poli zčerstva začni. |
Kdo se v Neděli velikonoční první vrátí z kostela domů, tomu nejdříve dozraje obilí. |
Velikonoční neděle: jídlo – Co připravit na sváteční stůl?
Pokud nevíte, co během neděle velikonoční přichystat k jídlu, inspirujte se staročeskými recepty. Co takhle vyzkoušet:
- škvarkové placky,
- zelenou polévku,
- sekanici, (jinak také hlavička nebo nádivka připravovaná z různých druhů masa, vajec, pečiva a mladých kopřiv),
- trhanec,
- jidáše.
Velikonoční neděle: jak jsou otevřené obchody?
Velikonoční neděle není český státní svátek. Obchody proto mají otevřeno jako během ostatních nedělí. Na přehled otevírací doby supermarketů a dalších větších obchodů se podívejte tady.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Velikonoční prázdniny: Datum, svátky, zvyky a tradice (2024)
Podívejte se, kdy si velikonoční prázdniny užijete letos, k čemu se svátky vlastně vztahují a jaké jsou nejčastější lidové zvyky a tradice ✔️
Velikonoční tvoření s dětmi – návody a výrobky
K oslavám svátků jara a Velikonoc patří nejen šlehání pomlázkou a pečení, důležitá je také výzdoba. Přinášíme vám spoustu inspirace na...
Vytvořte si velikonočního zajíčka z různých materiálů
Velikonoční zajíček je symbolem jara a plodnosti. Vyzdobte si domácnost velikonočními dekoracemi z papíru, sena, keramiky, proutí nebo dřeva.