NÁVODY
Držte hladinu kyseliny močové v normě, předejděte bolestivé pakostnici.
Kyselina močová je přítomná v každém lidském těle a ve zdravé míře přispívá k jeho správnému fungování a odolnosti. Její zvýšená hladina s sebou však nese různé nepříjemnosti, dokonce může vyústit ve velmi bolestivou pakostnici (neboli dnu). Proto bychom si měli dávat pozor na její nadměrný výskyt v krvi a nezanedbávat prevenci ani pravidelné kontroly u praktického lékaře.
Naše redakce udělala důkladný průzkum a vypracovala souhrn toho nejdůležitějšího, co byste měli vědět o kyselině močové, jejím původu a následcích, ale také o tom, na co si dát pozor, jak ji udržovat v normě a jak ji takzvaně "vyplavit" z těla, tedy snížit její přemíru. Pokud by vás zajímalo více podrobností, odkazy na relevantní zdroje najdete na konci tohoto článku.
Foto: Pixabay
Co je kyselina močová, co způsobuje a v jaké míře je v normě?
Kyselina močová je exkreční látka, těžko rozpustná ve vodě, která vzniká následkem metabolismu purinů. Zpracovává se v ledvinách, z nichž se vrací do krevního oběhu, a ve zdravé míře se pak podílí na správném fungování lidského těla a jeho antioxidační ochraně. Její zvýšené množství ale překyseluje organismus a vytváří krystalky, které se usazují v kloubech a ve vrcholném stádiu způsobují dnavou artritidu.
Za vysokou hladinou kyseliny močové neboli urikémií často stojí nadměrný přísun živočišných bílkovin, zejména z přílišné konzumace vepřového masa. Na vině je i alkohol, který zabraňuje jejímu přirozenému vylučování přes ledviny. Případně se může jednat o symptom, který souvisí s určitým onemocněním. Může poukazovat na přítomnost karcinomů.
Máte-li podezření na zvýšenou hladinu kyseliny močové či chcete-li si jen ověřit, zda je vše v normě, doporučujeme navštívit praktického lékaře. Její nález lze provést ze vzorku moči nebo krve.
Zdravá míra se liší v závislosti na pohlaví. U žen by neměla převyšovat 340 μmol/l. U mužů je horní hranice vyšší, může dosáhnout až 420 μmol/l. Spodní hranice je pro muže i ženy stejná, a to kolem 120 μmol/l. V ojedinělých případech může být hladina kyseliny močové příliš nízká, což je známkou nemocných ledvin nebo jater.
Pakostnice, dnavá artritida neboli dna
Pokud zvýšené hodnoty kyseliny močové přetrvávají, může dojít k rozvoji zánětlivého onemocnění zvaného dnavá artritida nebo krátce dna či pakostnice. Kyselina močová se při ní v podobě krystalků usazuje v ledvinách, močových cestách a kloubech, kde způsobuje velmi nepříjemné bolesti a otoky. V malé míře je tato choroba způsobena genetickou zátěží, většinou je však na vině naše životospráva a strava bohatá na puriny. Pokud nechcete dojít až do tohoto stádia, zaměřte se na prevenci a případné vyplavení přebytečné kyseliny. Pokud u vás nemoc nastala, navštivte lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu na míru. Na této cestě vám pomůžou i následující řádky.
Foto: Profimedia
Jak z těla "vyplavit" kyselinu močovou
Většina kyseliny močové se vylučuje přes ledviny, dále také přes trávicí ústrojí a okrajově i přes pot. Abychom podpořili zdravý oběh a vyplavení jejího přebytečného množství z těla, měli bychom věnovat pozornost pitnému režimu. Sklenici vody po ránu můžeme obohatit o citronovou šťávu nebo jablečný ocet, abychom zabránili usazování kyselinových krystalků. Pravidelný přísun vody hraje v tomto ohledu zásadní roli, protože celý proces urychluje a usnadňuje. Alkohol a strava bohatá na puriny mají opačný efekt.
Pokud užíváte nějaké léky, konzultujte se svým lékařem jejich vliv na vylučování kyseliny močové. Negativní vliv má například aspirin, podpůrné léky při chemoterapii nebo vitamín B3. Naopak vitamín C pomáhá s prevencí i léčbou.
Co omezit?
Jedním z prvních kroků ku zdravějším zítřkům je tedy snížení konzumace potravin bohatých na puriny. Jedná se zejména o vepřové maso, vnitřnosti (např. játra nebo ledviny), zvěřinu, uzeniny, ale také tuňáka, sardinky a mořské plody obecně. Tyto položky byste měli jednoduše vyškrtnout ze svého jídelníčku.
Mezi další problematické suroviny patří houby, česnek, křen a luštěniny, zejména hrášek a čočka. Speciální kategorií jsou mléčné výrobky. Ty není třeba zcela omezit, stačí se zaměřit na ty odtučněné nebo nízkotučné. Pozor si dávejte také na slazené nápoje a jejich přidané cukry. Když sladit, tak s rozumem a v co nejpřírodnější formě.
A poslední informace jistě zarmoutí nejednoho Čecha. Bohaté na puriny je totiž i naše milované pivo.
Co přidat?
Na druhou stranu byste měli zvýšit konzumaci potravin, které puriny neobsahují anebo jen v malém množství, či přímo potraviny, které aktivně pomáhají snížit obsah kyseliny močové v těle. Mezi ty nejúčinnější patří potraviny s vysokým obsahem draslíku, vitamínu E a C. Zkuste svůj jídelníček obohatit o jablka, brusinky, třešně, černý rybíz, avokádo, olivový olej nebo kopřivu.
Třešně a plody i listy brusinky působí protizánětlivě. Pokud ve vašem případě nejde o prevenci, ale řešíte následky zvýšené hladiny, nebo dokonce projevy pakostnice, zkuste třešně a plody i listy brusinky. Působí protizánětlivě a pomáhají jak na otoky, tak s utišením bolesti spojené s touto nemocí. Navíc jsou sladké, takže pomůžou, kdyby vás po omezení cukrů honila mlsná.
Dalším spolehlivým receptem na snadnější vyloučení nadbytečné kyseliny močové z těla jsou bylinné odvary a čaje. Zkusit můžete například benedikt lékařský, tužebník jilmový, sedmikrásku chudobku nebo bršlici kozí nohu, která je účinná zejména v případě pokročilého stádia dny. Bobkový list se pak používá k celkové detoxikaci a zbavení od usazených solí kyseliny močové.
Hladina kyseliny močové záleží i na celkové životosprávě
Hladina kyseliny močové však nezáleží jen na jídelníčku. Nezanedbatelnou roli v ozdravném procesu hraje i náš životní styl. Nadměrná tělesná váha je rovněž riziková, zatěžuje ledviny a komplikuje vylučování kyseliny močové. Proto bychom se měli dostatečně hýbat a dát si pozor na kila navíc. Nicméně na hubnutí jděte s rozvahou, nepřehánějte to. Důležitější než konkrétní číslo na váze je totiž vyrovnaný a zdravý životní styl. Pro dobré výsledky doporučujeme tento problém konzultovat s lékařem nebo výživovým poradcem.
Vyrovnanost je důležitá ještě z jiného důvodu. Stres je jedním z hlavních faktorů negativně ovlivňujících hladinu kyseliny močové a její vylučování. Pokuste se proto čas od času vystoupit z uspěchaného tempa svého každodenního života. Najděte si chvilku pro sebe, zapalte si aromatickou svíčku a pusťte si film nebo se začtěte se do oduševnělé knihy. Napusťte si vanu a hoďte se do pohody. Svou koupel můžete vylepšit o mořskou sůl, která vám pomůže detoxikovat tělo. (Více o solné detoxikační koupeli si můžete přečíst TADY.) Udělejte si k tomu bylinkový čaj a pořádně se vypoťte. Skvělou alternativou je i sauna, kterou není na škodu si čas od času dopřát a zregenerovat se.
Nevěřte mýtu, že stres je čistě psychickou záležitostí. Není tomu tak, má výrazný dopad i na naše tělesné zdraví, podporuje záněty, prohlubuje závažnost nemocí a celkově oslabuje imunitu. Ultimátním lékem na stres je dostatek spánku a odpočinku, proto spěte dosyta a pravidelně. Zkuste si vytvořit svou odpočinkovou zónu doma i v práci a dbejte na pravidelné chvilky oddechu.
Zdroje:
- https://www.ikem.cz/cs/dna-a-vysoka-hladina-kyseliny-mocove/a-1989/
- https://zdravi.euro.cz/leky/kyselina-mocova-hodnoty/
- https://ceskozdrave.cz/jak-rychle-z-tela-odstranit-kyselinu-mocovou-a-zabranit-tak-bolesti-kloubu/
- https://ceskozdrave.cz/dna-nemoc-kralu-jak-vznika-koho-postihuje-a-co-na-ni-plati/
- hovory s Dr. Davidem Perlmutterem (YouTube kanál Toma Bilyeua): https://www.youtube.com/watch?v=Qp2erf1IICs
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zhubněte pomalu, ale napořád!
Nedaří se vám zhubnout? Zřejmě ve svých snahách někde děláte chybu. Nebo na to zkrátka jdete špatně. A my vám poradíme...
Zázračný zelený ječmen účinkuje i na hubnutí – recenze, dávkování
Objevte blahodárného účinky zeleného ječmenu, který vám pomůže nejen zhubnout, ale poslouží i jako prevence proti různým onemocněním.
Syndrom karpálního tunelu - příznaky, léčba a operace
Jaké jsou příčiny syndromu karpálního tunelu, jak se dá léčit a jak mu můžeme předcházet?