NÁVODY
Jak přežít PMS díky přírodní léčbě
Taky každý měsíc zažíváte peklo zvané PMS? Nejste v tom sama! Nechte si poradit, jak příznaky premenstruačního syndromu přírodní cestou zmírnit, nebo se jich dokonce zbavit úplně.
Foto: ČTK/WAVEBREAK/Wavebreak Media LTD
Snad každá žena ví, co je to PMS. Těch pár nejhorších dnů v měsíci, kdy nejsme ve své kůži, necítíme se dobře, všechno nás štve a nemálo věcí nás také snadno rozpláče. Premenstruační syndrom je civilizační choroba, která tu je a bude. Víte však, že se příznakům můžete bránit a eliminovat je? Poradíme vám jak na to a zaměříme se především na přírodní metody, čtěte dál!
Co je premenstruační syndrom
PMS je náročný psychický i fyzický stav spojený s menstruačním cyklem. Objevuje se buď už po ovulaci, nebo až těsně před menstruací, s jejímž příchodem také odeznívá. Často se označuje také termíny premenstruační stres, premenstruační tenze nebo zkráceně PMS.
Nejčastější příznaky PMS
- výkyvy nálad
- podrážděnost, úzkostlivost
- deprese
- pláč
- nesoustředěnost
- únava a potřeba více spát
- citlivá prsa
- bolesti břicha a v podbříšku
- špatná kvalita spánku
- bolest hlavy
- otoky
- zvýšená chuť k jídlu
- touha po sladkém
- změna libida
Proč trpíme na PMS?
Že je žena cyklická není žádnou novinkou. Pravidelně opakující se cyklus sice svědčí o jejím zdraví, ale přináší s sebou i nepříjemnost jménem PMS, jež trápí velké procento žen. Celé je to podmíněno hormonálními změnami, kdy kolísají hladiny estrogenu a progesteronu. Nerovnováha těchto hormonů pak způsobuje známou náladovost a pokles serotoninu, což přináší pocit nespokojenosti. Zvýšená hladina prolaktinu se pak projevuje v přecitlivělosti prsou.
Všelék zvaný prevence
Stejně jako na většinu civilizačních chorob, tak i na otravné PMS je nejlepší lékem prevence. Tou je myšlen zdravý životní styl obsahující vyváženou stravu bohatou na potřebné živiny, vitamíny a minerály. Dále také pravidelný pohyb, minimum alkoholu, bílého cukru, nikotinu a kofeinu. Zapomínat byste neměla ani na dostatek odpočinku a spánku, který regeneruje tělo. Obzvláště důležité je to pro vrcholové sportovkyně, své by o tom mohla vyprávět jistě i nejznámější česká MMA zápasnice Lucie Pudilová.
Poradíme vám:
- Vyzkoušeli jsme dámské menstruační vložky - které jsou nejlepší?
- Tipy a praktické zkušenosti s používáním menstruačního kalíšku
- Test: menstruační kalhotky – jak vybrat ty nejlepší?
Foto: Pixabay
PMS vrací všechno jak bumerang
S prevencí a zdravým životním stylem se pojí také to, že v rámci PMS i menstruace se vám vrací všechno negativní, co jste během měsíce prožila. Takže pokud jste se v posledních týdnech stresovala, málo odpočívala, pila hodně alkoholu a jedla tak nezdravě, že se stydíte sama před sebou, je pravděpodobné, že se vám to při PMS všechno vrátí dvojnásob, příznaky budou ještě náročnější a následné bolesti při menstruaci ještě intenzivnější. Je to signál, že je čas na pořádný odpočinek a zároveň zamyšlení nad tím, co vás tolik stresovalo a jak tomu v budoucnu předejít.
PMDD – jde do tuhého
Horší a vážnější forma PMS se nazývá premenstruační dysforická porucha, zkráceně PMDD. Projevuje se u 3 – 8 % žen a ačkoliv její příčina není zcela známá, odborníci se shodují na tom, že velkou roli hraje především hladina nízká serotoninu úzce spojená se stresem. Léčba PMDD je spočívá v terapiích zmírňující úzkosti a deprese, zdravém životním stylu nebo se pacientkám nasazuje také hormonální léčba v podobě antikoncepce.
Vypořádejte se s premenstruačním syndromem!
Máte vyvážený životní styl, jíte zdravě, hodně spíte, ale přeci jen každý měsíc příznaky objeví? Existují dvě možnosti, buď začít užívat hormonální léky, tedy antikoncepci, která příznaky zmírní, nebo to zkusit přírodní cestou.
Bylinky a přírodní léčba premenstruačního syndromu
Co pomáhá | Jak to pomáhá |
Ženský čaj | pokud si jej budete připravovat sama, vsaďte na bylinky jako je kontryhel, drmek obecný, řebříček a třezalka, které v poměru 1:1:1:1 zalijete v hrnku vroucí vodou |
Bylinka kontryhel | když zalijete dvě lžičky vařící vodou, získáte balzám pro duši i mok uvolňující bolest |
Kmínový čaj | pomůže proti nadýmání |
Masáž podbříšku a beder | použijte chladivý nebo hřejivý krém a jemně jej vmasírujte |
Jóga | speciální cviky uvolní potřebné partie, podívejte se na YouTube na speciální jógové sestavy vhodné na praktikování při PMS |
Pupalkový olej | odstraňuje premenstruační napětí, působí příznivě na cévní systém a uleví vám i při menstruačních bolestech |
Relax v horké vaně | přidejte do koupele meduňkový olej a relaxujte, nejenže se bolesti uvolní, ale také se zklidní vaše psychika |
V PMS nejste sama!
Až PMS opět přijde, dovolte si ho prožít, naordinujte si odpočinek, případně lehké sportovní a pohybové aktivity a výše zmíněné bylinky v takové kombinaci, která na vás bude účinkovat. A pokud fungovat nebude, nebojte se konzultovat svoje premenstruační trápení s lékařem a probrat s ním i možnost užívání vhodných léků pro zmírnění premenstruačního syndromu. Naslouchejte svému tělu, buďte k sobě laskavá, mějte se ráda a vězte, že v tom nejste sama, s PMS bojujeme téměř všechny!
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak urychlit příchod menstruace – injekce, cvika a babské rady
Jak menstruaci vyvolat a urychlit její příchod? Pojďme se podívat na 5 osvědčených babských rad, jak menstruaci vyvolat a také na medicínské...
Jak zpozdit menstruaci – léky, antikoncepce a bylinky
Čeká vás vytoužená dovolená nebo schůzka s tím pravý, ale zrovna se blíží vaše dny? Poradíme vám účinné metody, jak oddálit menstruaci.
8 zaručených tipů jak se zbavit bolesti břicha
Začínáte pociťovat bolest břicha kolem pupku nebo vás trápí nafouklé břicho? Pojďte se podívat, jak tuhle nepříjemnost vyřešit!