NÁVODY
Jak uchovat mošt z jablek, kolik stojí a kde ho koupit?
Dobrým způsobem jak zpracovat úrodu jablek, je jejich moštování. Přečtěte si, kde najdete moštárny v okolí, jaká je cena za litr moštu a jak ho uchovat, aby vydržel co nejdéle.
Mošt vs. džus: rozdíly – Moštování jablek: cena
Jak uchovat mošt z jablek – Moštárny v okolí: s pasterizací i bez ní
Foto: Unsplash
Mošt: Jak ho lze získat a jak se liší od džusu?
Mošt je ovocná šťáva, která na rozdíl od džusu (jablečného koncentrátu) neprochází tolika výrobními kroky. Džus je také ovocná šťáva, ale vzniká průmyslovým zpracováním jablek, během kterého se z něj odpařuje voda i těkavé aromatické látky. Poté se ještě ředí a případně dochucuje. Mošt je tedy zdravější varianta. Kromě toho s ním budete mít méně práce.
Existují dva způsoby, jak můžete pomocí lisování jablek získat mošt. Buď si ho připravíte doma, nebo úrodu dovezete do nejbližší moštárny ve vašem okolí. Rozhodnete-li se pro druhou možnost, přečtěte si, co je potřeba před návštěvou moštárny připravit.
Moštování jablek v moštárně: Co je třeba připravit?
Moštárny zpravidla fungují každoročně od začátku září do konce října. Každá z nich má svá pravidla, která je třeba v případě návštěvy respektovat. Často po vás bude personál požadovat:
Vlastní jablka (spíše nemoučnaté odrůdy, které mají vyšší výtěžnost a nejsou přezrálá, nedozrálá však některé moštárny také nepřijímají). Mohou mít estetické vady (strupovitost, červivost, potlučenost). Naopak nesmí být nahnilá a plesnivá.
Minimální množství jablek – některé moštárny po vás mohou chtít alespoň 50, někdy i 100 kilogramů jablek. Jiné vám vylisují i pár kilogramů. Je tedy potřeba se na tyto informace zeptat přímo dané moštárny.
Vlastní obaly, ve kterých jablka přivezete. Nejlepší jsou přepravky (některé moštárny požadují i maximální hmotnost naplněné nádoby). Vhodné jsou i jutové pytle, ale s těmi se už hůře manipuluje.
Moštování jablek: cena
Cena moštu se samozřejmě u každé moštárny liší. Záleží především na tom, zda se po vylisování mošt následně ještě upravuje, aby se zachovala jeho trvanlivost. Obecně se však dá říci, že litr surového moštu stojí kolem 10 až 20 korun.
Jak uchovat mošt z jablek?
Ať už se rozhodnete jablka zpracovat na mošt sami nebo je dovezete do moštárny, vždy máte několik možností, jak prodloužit trvanlivost výborné šťávy.
Pasterizace
Asi nejčastějším způsobem, jak uchovat mošt z jablek, je jeho pasterizace, kterou využívají také některé moštárny. A jak tento proces probíhá? Mošt se nalije do čistých PET lahví nebo zavařovacích sklenic a ty se následně vloží do vodní lázně. Uzavřené se sterilují 20 minut při teplotě 75°C.
Další možností je sterilace moštu v otevřené nádobě. V takovém případě se mošt nalije do nerezového hrnce a zahřívá se až na 85°C. Poté se nalije až po hrdlo do lahví. Láhve se uzavřou vyvařenými zátkami a otočí dnem vzhůru (horký mošt tak steriluje i uzávěry). Takto upravený mošt skladujte v chladu a temnu, vydrží vám déle než rok.
Výhoda:
- účinná metoda, díky které vydrží mošt opravdu dlouho
Nevýhody:
- klade vysoké nároky na čistotu,
- lehce se mění chuť a složení moštu
Zmrazení
Další možností, jak uchovat mošt z jablek, je jeho zmrazení. Tato metoda se hodí v případě, kdy máte velký mrazák nebo malé množství moštu. Postup je jednoduchý – po vychladnutí ho rozlijete do menších plastových PET lahví (příp. sáčků) a ty necháte zamrazit. Důležitou roli zde hraje rychlost procesu (postupné vymrznutí by způsobilo oddělení kalu). Z tohoto důvodu se mošt zmrazuje po menších dávkách. Takto skladovaný mošt byste měli zkonzumovat do následujícího podzimu.
Výhody:
- nejjednodušší způsob konzervace moštu,
- zmrazením se nezmění jeho chuť
Nevýhoda:
- vyšší nároky na skladování
Přidání křenu
Menší množství moštu uchováte také přidáním najemno nastrouhaného křenu. Samozřejmě platí, že čím větší počet lžic do moštu nasypete, tím delší trvanlivost zajistíte. Musíte však také počítat s ostřejší chutí, která není pro každého. Dávkujte přibližně půl lžíce na 1 litr jablečného moštu.
Výhoda:
- zcela přírodní konzervace moštu
Nevýhoda:
- změna chuti moštu
Pomocí konzervantů
Poslední možností je přidání konzervantu do moštu (například kyselina askorbová, která patří k nejméně škodlivým). Tímto způsobem však přijdete o zcela přírodní nápoj. Nezapomeňte také, že i konzervovaný mošt byste měli skladovat v suchu, chladu a temnu.
Výhoda:
- prodloužení trvanlivosti moštu na jeden rok
Nevýhody:
- chemická přísada (konzervant),
- změna chuti,
- náročnější proces (kombinace s tepelnou úpravou)
Moštárny v okolí s pasterizací nebo bez ní
V této části článku jsme pro vás přichystali seznam moštáren na různých místech České republiky, které můžete navštívit a nechat si v nich vaše jablka zpracovat.
Moštárna Louny
Pokud bydlíte nedaleko Loun nebo přímo v nich, využijte tamní celoroční služby moštování vámi dovezených jablek buď s krátkou dobou trvanlivosti (max. 3 dny v lednici), nebo pomocí pasterizace, díky které vydrží mošt až jeden rok. V tabulce najdete podrobnosti.
Ceny | Kontakt | ||
Bez pasterizace | S pasterizací do lahví moštárny | S pasterizací do obalu bag in box (5 litrů) | Vladimirská 2501, 440 01 Louny |
18 Kč/litr | 22 Kč/ 0,75 litrovou lahvi | 110 Kč (pouze sáček) až 120 Kč (sáček i krabice) |
Moštárna Praha
V Praze můžete svá jablka nechat zmoštovat v ZO ČZS č. 63 Spořilov na adrese: Boční II, Praha 4 Spořilov. Moštárna však nabízí pouze surový mošt bez pasterizace. Cena za litr je 15 Kč. Více informací najdete na této stránce. Druhou možností bývá palírna Radlík, ta však letos nemoštuje.
Moštárna Brno
Letos se moštuje také v brněnské moštárně Cidérka. V případě zájmu se na moštování telefonicky objednejte zde.
Ceny | Kontakt | |
Bez pasterizace | S pasterizací do obalu bag in box (5 litrů) | U Zoologické zahrady 11, 635 00, Brno |
12 Kč (za 30 až 50 kg) nebo 10 za více než 50 kg | 175 Kč |
Moštárna Slaný
Jste ze Slaného nebo jeho okolí? Potom si nechte zmoštovat jablka v tamní moštárně. Na počkání vám dodají z vašich jablek mošt bez pasterizace v pondělí, ve středu (od 8:00 do 10:00) a v sobotu od 8:00 do 12:00. Jablka na mošt o min. množství 100 kg s pasterizací můžete přivézt od pondělí do neděle v čase od 8:00 do 17:00. Kontaktní informace najdete na facebookové stránce moštárny.
Moštárna Drachkov
V moštárně Drachkov vám udělají mošt během celého roku. Je však třeba se s nimi dopředu domluvit. Cena moštu se pohybuje v rozmezí od 10 do 35 korun v závislosti na vybraném obalu, který vám moštárna poskytne.
Moštárna Katovice
Šetrně pasterovaný mošt (nejen z jablek, ale i hrušek) pro vás připraví také moštárna Katovice u Strakonic. Podmínkou je minimálně 60 kilogramů ovoce. Abyste nemuseli čekat, zarezervujte si termín na webových stránkách moštárny.
Moštárna Opočno
ČZS Opočno poblíž Hradce Králové nabízí moštování do středy 25. října 2023. Do tohoto dne moštuje každé pondělí, středu a pátek od 15:00 do 17:00 a v sobotu od 8:00 do 11:00. Více informací ohledně cen a kontaktů najdete na webu moštárny v Opočnu.
#️⃣ Jak dlouho vydrží mošt v lednici?
Nepasterovaný mošt vám vydrží v lednici přibližně týden. Pasterovaný, uskladněný v chladu, suchu a temnu můžete pít v průběhu celého roku.
#️⃣ Kolik stojí vypálení slivovice?
Cena za litr pálenky závisí na procentu alkoholu (čím vyšší procento, tím vyšší cena). 50% pálenka se pohybuje v rozmezí 140 Kč až 205 Kč.
Zdroj:
- ceskestavby.cz,
- palirnaradlik.cz.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Luxusní jablečný koláč, se kterým vyhrajete každou soutěž
Upéct jablečný koláč je jednou z oblíbených podzimních aktivit a nejeden z nás ji má na svém "to do listu". Podívejte se na ty nejlepší recepty!
Jak na sušení ovoce mrazem, v sušičce nebo v troubě
17 receptů na na sušené ovoce + doba sušení. Připravte si zdravou svačinku plnou vitamínů a vlákniny ☀️ Na křížaly nemusíte mít sušičku. Trouba...
Recept na nadýchaný perník - hrníčkový, na plech, s jablky i bez...
Dostali jste chuť na domácí perník? Příprava je velice jednoduchá a výsledek famózní. Vyzkoušejte hrnkový, cuketový i perník s jablky.