NÁVODY
Jak zavařovat v troubě? Vychytávky, které oceníte
Pokud se vám toho na zahradě urodilo více, nebo zkrátka máte jen rádi kompoty nebo zavařenou zeleninu, bude se vám hodit postup, jak správně zavařovat v troubě. Navíc je to jednodušší než v hrnci a horké vodě.
Sterilizace sklenic – Postup
Horkovzdušná a elektrická trouba
Jak dlouho se zavařuje
Diskuze – Video
Foto: Pixabay
Zavařovat můžete v elektrické i horkovzdušné troubě. U plynové to bude trochu náročnější, než se vám podaří odhadnout optimální stupeň teploty a postup zavařování.
Zavařovací sklenice: Sterilizace v troubě
Předtím, než se pustíte do zavařování, musíte mít zavařovací nádoby dokonale čisté, aby vám obsah nezkvasil nebo nezplesnivěl. Víčka i nádobu důkladně vysterilizujte, tj. vyvařte je horké vodní lázni po dobu 10 až 15 minut. Neotírejte je utěrkou.
Druhou variantou je sterilizace v troubě, kde horký vzduch nahrazuje horkou vodu. Troubu předehřejte přibližně na 100 °C. Připravte si hluboký pečící plech, nalijte do něj horkou vodu do výšky 2 cm a umístěte do ní sklenice.
Doba sterilizace v troubě je mezi 10–15 minutami. Výhoda spočívá v horkém vzduchu, díky kterému budou nádoby ihned po vytažení suché a připravené na zavařování. Po sterilizování nechte sklenice vychladnout.
Zavařování v troubě – postup
Zavařovací nádoby naplňte zeleninou, ovocem nebo masem a uzavřete je. Sklenice naplňte zhruba 1,5 cm pod okraj, zavařovaná potravina totiž nabyde na objemu, tak, aby během zavařování nedošlo k nežádoucímu přetlaku. Šroubovací víčka se doporučuje nedotahovat příliš, aby mohl unikat vzduch.
Do hlubokého plechu vlijte horkou vodu (2 až 3 cm) a rovnoměrně na něj rozmístěte sklenice. Na standardní plech se vejde 8 menších zavařovacích sklenic, nebo 6 větších. Sklenice by se neměly vzájemně dotýkat a neměly by se dotýkat ani okrajů plechu. Nechávejte mezi nimi centimetrové mezery, ve kterých může rovnoměrně proudit vzduch.
Doba, po jakou budete zavařovat, se odvíjí podle toho, jaký typ trouby využijete, objem zavařovacích nádob a v neposlední řadě také potravina, kterou se rozhodnete zavařovat.
Zavařování v horkovzdušné troubě
Nastavte si dolní i horní ohřev a rozpalte troubu na 200 až 220 °C. Plech se sklenicemi dejte do spodní části trouby. V průběhu procesu se občas podívejte na plech, a když bude potřeba, dolijte horkou vodu.
Hotové zavařené potraviny obraťte na víčko dnem vzhůru a nechte je 10 minut stát. Pak je otočte zpátky a nechte zcela vychladnout. Až budou zchladlé, poťukejte na víčko. Pokud je špatně chycené, bude znít dutě. Obsah takové sklenice můžete zavařit znovu, nebo ho zužitkovat jinak.
Máte-li elektrickou troubu, zvolte program s horním a dolním ohřevem a rozpalte ji na teplotu 150 °C. U nižší teploty počítejte s dobou zavařování od 40 do 60 minut, poté troubu vypněte. Sklenice vyndejte po 30 minutách.
Jak dlouho se zavařuje v troubě?
Doba zavařování u sklenic menší velikosti je přibližně 5 až 8 minut, větší sklenice potřebují 10 až 13 minut U ovoce a zeleniny se doporučuje řídit vždy časem uvedeným v receptu na klasické zavařování ve vodní lázni v hrnci.
Řiďte se zásadou, že měkké ovoce a zelenina se zavařují kratší dobu než tvrdé druhy. Některé zdroje uvádí, že kompoty z měkkého ovoce se zavařují přibližně 5-8 minut, tvrdé druhy ovoce od 10 do 15 minut, okurky a podobná zelenina potřebují cca 15-20 minut.
Potravina | Teplota | Čas |
Okurky | 150 °C | 40-45 min. |
Ovoce (třešně, meruňky...) | 150 °C | 30-35 min. |
Maso (uzené, vepřové...) | 95-100 °C | 60-75 min. |
Houby | 250 °C | 8-10 min. |
Lečo | 90 °C | 25 min. |
Přesnídávka | 180-200 °C | 20 min. |
Konkrétní časy a teploty se mění podle potraviny. Pojďme se podívat na některé z nich.
Zavařování okurek v troubě, zavařování v troubě – okurky
Na zavařování okurek v troubě bude potřeba teplota 150 °C. Doba se pohybuje od 40 do 45 minut.
Jak dlouho zavařovat maso v troubě: Zavařování masa v troubě, zavařování syrového masa v troubě
Na zavařování masa v troubě bude potřeba teplota minimálně 95 °C a časově vás to vyjde od 60 do 75 minut. V případě, že budete chtít zavařovat pečené maso (např. vepřová plec, vepřový bůček), naplňte zavařovací sklenice teplým pečeným masem asi do ¾ výšky nádoby a zalijte výpekem. Okraje sklenic musí být čistě. Sklenice zavíčkujte a zavařujte při 100 °C přibližně 1 hodinu.
Zavařování v troubě – meruňky, zavařování třešní v troubě
Na zavařování třešní a meruněk bude potřeba troubu rozehřát na teplotu 150 °C. Doba zavařování se pohybuje od 30 do 35 minut. Na sladký nálev si připravte na 1 l vody 30 dkg cukru a svařte. Ovoce zalijte horkým nálevem a poté zavařte.
Zavařování marmelády v troubě
Pro zavařování marmelády si rozpalte troubu na 170 °C a zavařujte od 45 do 50 minut.
Zavařování v troubě – švestky
Švestky zavařujte po dobu 15 minut v troubě rozpálené na 150 °C.
Zavařování v troubě – přesnídávky
Přesnídávky se zavařují při teplotě 200 °C po dobu 20 minut.
Zavařování v troubě – lečo
Pro zavařování leča budete potřebovat 20 až 25 minut a troubu rozpálenou na teplotu 90 °C.
Zavařování paštiky v troubě, jak dlouho zavařovat paštiku
K zavařování paštiky v troubě se vyjadřuje na diskuzním fóru mimibazar paní Monika „Na dno hrnce starou utěrku, vodu do 3/4 výšky sklenic, přiklopit a nechat vařit, sklenice neprasknou i když voda vře klokotem. Dělám paštiku ze syrového masa a vařím 3 hodiny, sklenice plním paštikou do 3/4. Z pečeného nebo vařeného masa by mělo stačit 1 1/2 hodiny. Když se voda vyvaří, uvařím další v rychlovarné konvici a doplním do hrnce.“
Podle odborníků je vhodné nejméně dvojí tepelné ošetření, tedy zavaření masných výrobků vícekrát, aby došlo zahubení bakterií a případných spor. Paštika by se měla skladovat v lednici a spotřebovat do 14 dnů.
Zavařování v troubě – diskuze
Jirina (emimino): „Zavařuju hlavně okurky, když jsou zalité horkým nálevem, dávám do trouby na 200 stupňů na 20 minut. Do pekáče (respe. hluboký plech) dávám trochu vody, z toho důvodu, že ten nálev jak se vaří, tak z těch sklenic trochu uteče, a pak to nechutně smrdělo. Jednou jsem tam zkusila dát podle návodu utěrku, což se mi neosvědčilo, protože pak byla na vyhození.“
Andy1975 (emimino): „Ahoj, tak já loni zavařovala také masozeleninové přesnídávky. Dávám to na 120 až 180. Zavařuji stylem - až uvidím, že se to začíná vařit, tak ještě 10 minut.“
Dana59 (emimino): „Okurky v troubě zavařuji několik let. Na chalupě mám starý elektrický sporák, troubu předehřeji tak na 100 stupňů (vrchní i spodní ohřev), sklenice dám přímo na plech a bez vody, plech nejníž. Jinak by se nevešel, že jo. Zavařuji tak 20 až 30 minut, vyndám a sklenice pokládám dnem vzhůru. Sterilizuje se tím víčko, nechám takhle vychladnout a také hned poznám, které víčko nedrží. Do okurek přidávám malinký kousek křenu, na chuti znát není, ale okurky zůstanou křupavé.“
Zavařování v troubě – video
Na to, jak zavařit třešňový kompot v horkovzdušné troubě, se můžete podívat v následujícím videu:
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak na sušení ovoce mrazem, v sušičce nebo v troubě
17 receptů na na sušené ovoce + doba sušení. Připravte si zdravou svačinku plnou vitamínů a vlákniny ☀️ Na křížaly nemusíte mít sušičku. Trouba...
Praktický návod, jak vyrobit vyvýšený záhon
Vyvýšené záhony získávají na popularitě a představují praktické řešení pro pěstování rostlin, ovoce a zeleniny. Poradíme, jak si je správně...
Trhané maso – recept: Vepřové, kuřecí, hovězí
Trhané maso se objevuje v různých světových kuchyních a v českém prostředí si před nějakou tou dobou také našlo své místo.