Nikdo mě nevaroval, že když dostanu dotaci, tak musím být stále připojený k síti a nemůžu přejít na ostrovní systém. I když mám stále nabité baterie, tak musím každý měsíc platit 1200 až 1700Kč a za přebytečnou energii, kterou dodávám do sítě, nedostanu ani korunu. Je to státem řízená zlodějina na které vydělávají stovky milionů dodavatelé elekřiny. Nevím, kdo to mohl takhle schválit!! Myslím si, že se jedná o korubci, jinak si to neumím vysvětlit!!
NÁVODY
Nejlepší fotovoltaika na klíč - dotace a návratnost
Fotovoltaika nabízí přímou přeměnu slunečního záření na stejnosměrný proud, tedy elektřinu. V poslední době je fotovoltaika coby zdroj obnovitelné energie stále oblíbenější. Jak můžete získat panely i na vaši střechu, co k tomu budete potřebovat a jaká je návratnost takového řešení? Dozvíte se na dalších řádcích.
FVE na klíč – ČEZ a EON – Výhody – Výkon
Dotace – Cena – Battery Box – Návratnost – Model
Foto: Pixabay
Fotovoltaika na klíč nebo svépomocí
Fotovoltaika svépomocí je pro někoho lákavým řešením. Ušetříte za dodavatelskou firmu a s ohledem na dotace bude vše ještě levnější. Nebo ne? Když pomineme neznalost požadavků distribuční sítě, objevují se tu byrokratické problémy. Potřebujete předložit revizní zprávu, a tu si bohužel sami nevytvoříte.
Mnozí zastánci FVE svépomocí používají argument, že jsou firmy drahé a vlastně zbytečné. Když se ale zamyslíte, nebude ve finále stavba svépomocí dražší? V prvé řadě nakoupíte materiál za běžné ceny (často někde ze zahraničí), sami strávíte nějaký čas montováním své elektrárny, a nakonec ponesete veškerou zodpovědnost vy. A ještě nedosáhnete na dotace.
Pakliže využijete možnosti postavení fotovoltaiky na klíč, firma vám dodá kompletní řešení na míru vašim potřebám. Vypracuje technickou dokumentaci, odborně panely zapojí, provede všechny potřebné revize i zkoušky. A, to je důležité, nese za elektrárnu zodpovědnost. Pokud se něco pokazí, firma musí sjednat nápravu. A záruka na panely (i jejich výkonnost) zpravidla přesahuje 10 i více let. Fotovoltaika není žárovka, která když přestane svítit, tak ji vyhodíme a koupíme novou. Proč si v dnešní době přidělávat starosti, když můžete mít fotovoltaiku bez obtíží. Shrňme si to do dvou jednoduchých bodů:
- FVE svépomocí v případě, že jste v oboru vzdělaný, máte po ruce elektrikáře, který udělá revizi a nebudete žádat dotace.
- FVE na klíč v případě, že elektrice nerozumíte, nemáte nikoho, kdo by vám udělal revizi a chcete si solární elektrárnu částečně zaplatit z dotací.
Fotovoltaika ČEZ, EON nebo FVE na klíč
Vedle firem, které vám zajistí montáž FVE na klíč, nabízí takové služby také dodavatelé elektrické energie – ČEZ a EON. Vše má ale svá úskalí, koneckonců tak, jako všechno. Jaké jsou zde rozdíly při montážích?
FVE od ČEZu nabízí celkem tři systémy (s ohřevem vody, s baterií a s tepelným čerpadlem). Díky nabízené baterii si můžete ukládat vyrobenou energii, kterou budete následně spotřebovávat v době, kdy nesvítí slunce. Celkově se řešení od ČEZ považuje v poměru cena/výkon za poněkud dražší.
Fotovoltaika od EONu nabízí možnost tzv. virtuální baterie. Energie získaná ze slunečního záření nejdříve napájí celou vaši domácnost. Následně se využije pro ohřev vody, případně se uloží do fyzické baterie. Co když je i ta plně nabitá? Pak nastupuje EON virtuální baterie. Sem se uloží přebytek energie, který můžete využít později. I když si energii sami vyrobíte, zaplatíte EONu distribuční poplatky a také poplatek za provoz virtuální baterie.
FVE na klíč od jiných společností nabízí zase další možnosti, jak lépe realizovat solární elektrárnu. Může vám navíc poskytnout také lépe dimenzované baterie, které nabídnou větší kapacitu než baterie od ČEZu nebo EONu. Nejde od stolu říct, co je výhodnější. Každá dům je specifický a platí pro něj trošku jiná pravidla.
Výhody fotovoltaiky
Fotovoltaika skrývá mnoho výhod, které můžete využívat i vy. Jednou z nich je samozřejmě ekologická výhoda. Při výrobě elektřiny pomocí fotovoltaických panelů nevznikají žádné emise.
Druhou výhodou je zcela bezhlučný provoz, ani vlastně nevíte, že nějaké panely na střeše máte. Elektrárna navíc nevyžaduje žádnou obsluhu a je vysoce spolehlivá. Třetí výhodou pak je, že i v případě výpadku proudu máte energie dostatek.
Výkon panelu na fotovoltaiku
Fotovoltaické panely jsou vlastně základními stavebními kameny každé domácí elektrárny. Ty nejlepší panely nabízejí výkon okolo 400 Wp na ploše okolo 2 m². Obecně ale rodinné domy bez licence mohou mít maximální výkon 10 kWp. Pro úplnost doplníme, že zkratka kWp znamená kilowattpeak. Vzhledem k tomu, že panely mají opravdu dlouhou životnost, musíme počítat, že každý rok dojde ke snížení výkonu přibližně o 0,7 %. U některých firem dokonce máte záruku minimální výkonu v určitém roce životnosti.
V případě, že bude mít vaše elektrárna výkon do 10 kWp, doporučujeme také rozdělit elektroměr na odběr a výrobu. Díky tomu budete mít možnost vyrobenou elektřinu prodávat i do sítě jiné firmy. V tomto případě získáte na vyrobenou kWh více peněz.
Dotace na fotovoltaiku 2022
Česká republika podporuje zelené energie, mezi které se řadí také fotovoltaika. Současné podmínky pro získání dotace by měly být platné až do roku 2025. O dotaci mohou žádat všichni, kteří realizovali a zaplatili instalaci panelů od 1. 1. 2021. V minulosti také platilo, že bylo potřeba nechat si zpracovat energetický štítek budovy.
O dotaci mohou zažádat všichni, kdo instalovali alespoň 2 kWp fotovoltaiky. S tím souvisí také podpora instalovaných baterií. Dotace získáte v případě, že baterie má alespoň jednonásobek instalovaného výkonu, maximálně pak dvojnásob.
Dotace jako taková může pokrýt maximálně 50 % nákladů, které jsou spojené s pořízením fotovoltaiky. Celkem můžete získat až 200 000 korun na jeden rodinný dům. Abyste se v dotacích neztratili, přikládáme jednoduchou tabulku.
Výkon Dotace Výkon 2 kWp 40 000 Kč Výkon 2 kWp + hybridní měnič 60 000 Kč Výkon 2 kWp + efektivní využití tepelného čerpadla až 100 000 Kč Každý 1 kWp nad výkon 2 kWp 10 000 Kč Každý 1 kWh baterie na lithiové bázi 10 000 Kč
Cena za fotovoltaiku
Výkon | Dotace |
Výkon 2 kWp | 40 000 Kč |
Výkon 2 kWp + hybridní měnič | 60 000 Kč |
Výkon 2 kWp + efektivní využití tepelného čerpadla | až 100 000 Kč |
Každý 1 kWp nad výkon 2 kWp | 10 000 Kč |
Každý 1 kWh baterie na lithiové bázi | 10 000 Kč |
Je třeba si uvědomit to, o čem jsme psali výše. Tedy že fotovoltaiku musí někdo sestavit. To v praxi znamená zaplatit až statisíce dopředu nějaké firmě a doufat, že vše proběhne hladce a bez problémů. Standardní podmínky totiž počítají s tím, že dopředu zaplatíte polovinu celé částky. A to je hodně peněz.
Můžete si ale zajistit mnohem příjemnější financování. Pokud bude firma solidní, domluvíte se například tak, že zaplatíte při podpisu smlouvy kolem 15 %, 50 % výměnou za materiál a zbytek částky doplatíte až po revizi. Všechno jde domluvit, když je vůle na obou stranách.
Fotovoltaika s tepelným čerpadlem
Fotovoltaika s tepelným čerpadlem vám může nabídnout ideální řešení pro celý rok. Výhodou je, že v případě vybudování FVE společně s tepelným čerpadlem, získáte více peněz z dotací a celá stavba vás tak bude stát méně.
V některých krajích, konkrétně v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském je dotace zvýšena o 10 %. Alespoň to uvádějí webové stránky ČEZu u objednávky fotovoltaiky s tepelným čerpadlem, které od nich můžete získat.
ČEZ Battery Box aneb baterie pro fotovoltaiku
Baterie se u fotovoltaiky využívají k tomu, aby se vyrobená energie nevracela zpět do sítě, ale zůstala uložena pro pozdější použití. Na baterie dokonce můžete čerpat dotace, čímž se stanou ještě výhodnější. Na trhu existují dva druhy baterií, olověné a lithiové. Dotace pak lze čerpat pouze na baterie lithiové!
ČEZ Battery box nabízí kompaktní baterie obsahující nejen střídač ale také vše potřebné pro její řízení. Vedle tohoto řešení můžete v nabídce najít také ČEZ Battery Box EASY, který je určený především pro malé rodinné domky, které mají nízkou spotřebu elektrické energie.
Solární panel a kolektor není fotovoltaika
Pojmy solární panel, solární elektrárna a další se velmi často zaměňují s fotovoltaikou. Společné mají ale pouze to, že využívají solární energii a mají stejné konstrukce pro montáž. Tím ale veškerá podobnost končí.
A jaké jsou tedy rozdíly? Fotovoltaické panely slouží k tomu, aby sluneční energii přeměnily na elektrickou energii. Solární panely se ale využívají k tomu, aby sluneční energii přeměnily na teplo. Každý tedy funguje na zcela rozdílném principu, mohou se ale vzájemně doplňovat, čímž můžete zelenou energii podpořit ještě více.
Fotovoltaika na střechu a rodinný dům
Fotovoltaické panely se nejčastěji montují na střechu, a to hned ze dvou důvodů. Jeden je čistě praktický, na střeše budou panely lépe vystaveny slunečnímu záření, které budou přeměňovat na energii. Druhý důvod je spíše historický a souvisí s dotacemi.
V minulosti nebylo možné získat dotace na fotovoltaické panely v případě, že nebyly namontovány na střeše domu. Když jste je umístili například na střechu garáže či na pergolu, neměli jste na dotaci nárok. To se ale od nového roku změnilo.
Montáže FVE ale neprobíhají pouze na rodinné domy. Setkat se s nimi stále můžete na bytových domech či v panelácích. I zde může mít fotovoltaika smysl, především pro ohřev vody ale klidně i provoz výtahu či osvětlení společných prostor.
Jestliže uvažujete o tom, že fotovoltaiku nainstalujete s vidinou topení, pak vás nejspíš zklameme. Tento systém není na vytápění příliš vhodný a nepřinesl by vám tak žádné výhody.
Hybridní asymetrický střídač
Možná si říkáte, k čemu vám bude hybridní asymetrický střídač. Pravdou ale je, že použitý střídač je rozhodující proto, abyste získali co nejlepší návratnost vaší elektrárny. Totiž, v ostatních zemích Evropy se spotřeba elektřiny měří součtově. Na všech fázích se sečte spotřeba a máme výsledek.
V Česku a na Slovensku se ale přešlo na měření po fázích. Každá fáze se proto mění zvlášť a k tomu je potřeba asymetrický střídač. Ty běžné si totiž s tímto specifikem příliš neporadí. Jestliže nese střídač označení hybridní, znamená to, že je možné jej připojit také k baterii. Díky tomu je pak schopný určovat, zda se bude brát momentálně energie z panelů nebo z baterie.
V případě, že si necháváte udělat fotovoltaiku na klíč, a firma dodává pouze symetrické střídače, dožadujte se vysvětlení, jak si tento střídač poradí s podmínkami měření po fázích, abyste předešli budoucím problémům.
Návratnost fotovoltaické elektrárny
Lidé se snaží na energiích šetřit co to jde. Jedním ze způsobů, jak ušetřit, je investice do fotovoltaiky. Jakou ale můžeme čekat reálnou návratnost? To hodně záleží na tom, jakou elektrárnu vlastně zvolíte.
V případě, že se bude jednat o běžné komerční řešení, návratnost se odhaduje na 7 až 10 let. Jestliže si necháte udělat FVE na míru, pak může být reálná návratnost vašich investic již za 5 let, a to už se vyplatí.
Co vše ale ovlivní reálnou dobu návratnosti? Za prvé záleží na spotřebě elektrické energie, a také na její ceně. Dalším faktorem je velikost fotovoltaických panelů a také případná akumulace energie v bateriích.
Abyste zjistili reálnou návratnost pro vaše podmínky, přinášíme vám online kalkulačku návratnosti fotovoltaické elektrárny. Ta vám pomůže zjistit návratnost, a navíc vám nabídne další zajímavé informace.
Fotovoltaika recenze – modelový dům
Ukažme si fotovoltaiku v praxi. V modelovém domě bydlí dvě osoby. Vytápění a ohřev vody je zajištěn pomocí tepelného čerpadla vzduch-voda. Na přiloženém grafu pak vidíte, jaká byla spotřeba elektrické energie, a to i v případě ohřevu vody v bazénu.
Zdroj: Šedesátka
Komentáře
Zdravím, mám fotovoltaiku od brněnské firmy MOBIS. Spočítali mi návratnost 4 roky, ale sami mi řekli, že je to pouze orientační a že to tipují reálně spíš na 6-8 let. Docela se trefili skrz roustoucí ceny elektrické energie. Já už fotovoltaiku chtěl delší dobu a tak jsem rád i tak. Pro někoho už v dnešní době dává smysl spíš investice do dluhopisů. Dávají i 15-20 %. Já to ale chtěl mít spíš doma na střeše. Kdo by chtěl, tak můžu domluvit slevu na www.mobis.cz . Nikomu to nenutím. Petr
Tohle má být nějaká reklama na ČEZ? Zrovna ty jejich služby nejsou nic moc, při srovnání na voltaico.cz ta jejich dceřinka tenaur nedopadla moc dobře....
To je desna slatanina!
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Platné znění stavebního zákona – nový zákon 2024
V České republice je proces povolování staveb jeden z nejpomalejších na světě. Pomoct s tím má nový stavební zákon, který začal platit 1....
Levné topení - elektrické, podlahové a plynové
Jaké jsou na trhu levné možnosti topení a které se vyplatí právě pro vás? Je to podlahové, elektrické nebo třeba deskové? A jak je to s...
Tepelné čerpadlo vzduch vzduch - výhody a nevýhody
Tepelná čerpadla typu vzduch vzduch mohou být poměrně levnou alternativou pro vytápění domu. Nehodí se ale pro každý objekt...