NÁVODY
Pro nejvýhodnější vytápění zvolte kotel na dřevo
Tradiční topení dřevem nepřestává být oblíbené ani v dnešní moderní době. A to hned z několika důvodů. Dříví je levné, ekologické a dobře se uplatní při vytápění v rodinném domě i na chalupě. Přitom díky technologiím nabízí současné kotle větší komfort než dřív.
Foto: Shutterstock OPOP
Asi každý někdy zkoušel zapálit oheň, ať už u táboráku, v kamnech nebo krbu. Nejdříve podpálit třísky a pak pravidelně přikládat, aby nevyhaslo. Také zplynovací kotle na dřevo fungují obdobně, ale díky své konstrukci a vybavení umí řadu věcí ulehčit.
1. Řízený přívod vzduchu pro lepší hoření
Dřevozplynující kotel využívá nejúčinnější princip spalování díky odtahovému ventilátoru. Pomocí řízeného přísunu spalovacího vzduchu reguluje průběh roztápění, spalování dřeva i aktuální výkon kotle. To vše probíhá automaticky pod taktovkou chytré řídicí jednotky.
„Jednotka v našich kotlech řídí také všechny připojené systémy – například směšovací ventily, ohřev teplé vody nebo akumulační nádobu,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z české společnosti OPOP. „Díky tomu nemusí majitel utrácet další peníze a řešit ovládání dalších částí topného systému.“
2. Vzdálený monitoring a ekvitermní regulace
Řídící jednotka má přehledný displej, na kterém vidíte všechny důležité hodnoty a nastavujete parametry vytápění (například požadovanou teplotu v místnostech nebo teplotu užitkové vody). U některých výrobců lze sledovat chod vytápění také na dálku.
„Aplikaci si stáhnete do mobilního telefonu a pak se můžete odkudkoli připojit a podívat se například na aktuální teplotu doma,“ doplňuje Ing. Roman Boczek. „Stejně tak jde propojit kotel s čidlem venkovní teploty a využívat automatickou ekvitermní regulaci na základně změny počasí.“
3. Signalizace dohořívajícího paliva
Když doma topíte dřevem, stane se neodmyslitelnou součástí přikládání. Zplynovací kotel H4EKO-D od OPOP zjednodušuje majiteli obsluhu tím, že se sám přihlásí o novou dávku dřeva. Zobrazí signalizaci na svém displeji a může poslat také notifikaci na mobil.
Díky tomu si ušetříte zbytečné cesty do kotelny. Kotel s vysokou účinností navíc lépe využívá energii z paliva, a tak nemusíte tak často přikládat. Po připojení akumulační nádrže si můžete užívat i mnohahodinový chod vytápění bez práce. Nádrž uchovává přebytečnou ohřátou vodu pro pozdější využití.
Foto: Shutterstock OPOP
4. Bez zakouření díky odtahové klapce
Kouř v očích není nic příjemného, stejně jako zadýmená místnost. Příjemnější přikládání vám zajistí odtahová klapka, která během několika vteřin odsaje kouř z přikládací šachty do komína. Když poté dvířka kotle otevřete, můžete pohodlně přidat dřevo bez kouře.
5. Nižší spotřeba, nižší emise, nižší náklady
Moderní zplynovací kotle dosahují lepších výsledků, i pokud jde o vypouštěné emise do ovzduší. „Kotel od OPOP patří do nejvyšší, tedy páté emisní třídy,“ uvádí Ing. Roman Boczek. „Má tedy minimální dopad na životní prostředí. Díky své vysoké účinnosti kolem 90 procent snižuje spotřebu paliva.“ Dřevo má ve srovnání s ostatními palivy nejnižší nákupní cenu.
Foto: Shutterstock OPOP
Pokud potřebujete vyměnit starý kotel emisní třídy 1 nebo 2, můžete pro pořízení kotle na biomasu čerpat dotaci v jednom ze dvou dotačních programů (Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám). Z výkonové řady si určitě vyberete. V nabídce českého výrobce OPOP jsou s kotle na dřevo výkonem od 16 až do 55 kilowatt.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak postavit na zahradě dílnu – svépomocí a bez povolení
Chystáte se postavit si dílnu? V článku se dozvíte praktické informace jako fáze realizace, jak stanovit rozpočet a další praktické rady a tipy...
Kde sledovat Sport 1 a Sport 2 v TV a online + program
Na kanálech Sport1 a Sport2 najdete ✔️ třeba hokejovou ligu mistrů nebo evropské fotbalové ⚽ poháry. Přečtěte si, kde Sport1 a Sport2 sledovat.
Jak správně udit maso a TOP recept na domácí klobásu
Uzením maso získá nejen dlouhou životnost, ale i jedinečnou chuť. Vyrobte si tu nejlepší domácí uzenou klobásu pomocí našeho receptu a...