NÁVODY
Saunou k zdravějšímu a šťastnějšímu životu
Nastává chladnější polovina roku, která vybízí k jiným volnočasovým aktivitám než ta teplejší, právě uplynulá, a tak se z kempů u řeky a zahrádek restaurací přesouváme do vnitřních prostor. Čas od času sice vyrazíme na procházku nebo na výlet, ale čím víc se ochlazuje, tím méně pohodlné je trávení času venku. Studí to. Naštěstí existuje způsob, jak se prohřát a vypěstovat si vůči zimnímu nečasu dostatečnou odolnost. A navíc se dostat do stavu duševní rovnováhy a navodit si pocit štěstí, i když vám není zrovna do zpěvu. Na mysli máme saunu. V tomto článku vám přinášíme něco z historie saunování, různé druhy saun a jejich zdravotní výhody, zajímavosti i doporučení, jak správně saunovat a čeho se vyvarovat.
Něco z historie – Účinky na zdraví
Pozor na... – Druhy saun
Foto: Profimedia
Kde a jak vznikla sauna – něco z historie saunování
V našem prostředí se jedná spíše o výdobytek třetího tisíciletí, v některých zemích je však saunování důležitou součástí společenského života a má překvapivě hlubokou tradici. První sauny se začaly používat zhruba 2000 let př.n.l. někdě na severu Evropy. O prvenství se pře Finsko s Estonskem, Lotyšskem a Litvou. Velmi stará je tradice saunování také v ruské kultuře. Sauny jsou pochopitelně nejpopulárnější na severu, kde představují téměř nezbytnou součást zdravé životosprávy. V dnešní době patří mezi největší saunové nadšence Finové a Estonci, kteří holdují zejména své tradiční finské suché a estonské kouřové. Tyto severské národy přikládají saunám duchovní hodnotu, v minulosti se v nich prováděly různé očistné rituály před svatbou nebo pohřbem. Dokonce sloužily i jako časté místo porodu, protože šlo o nejčistší a v určitém smyslu posvátnou část domu. Sauny najdete jak v místních skanzenech, tak i v lidových písních a pohádkách. Estonsko je proslulé každoročními saunamaratony, letos v létě se tam pořádal i první světový závod v saunování.
Proč je sauna zdravá a na co pomáhá?
Sauna působí blahodárně na zdraví, a to jak po tělesné, tak i duševní stránce. Vypotíme v ní toxické látky, které našemu tělu nijak neprospívají, podpoříme metabolismus, činnost srdce a krevní oběh, omladíme kůži nebo shodíme nadbytečná kila. Zejména v zimním období si pravidelnou návštěvou sauny posílíme imunitu tak, že na nás neskočí jen tak nějaký bacil. Navíc se uvolníme od stresu a zrelaxujeme svou mysl. Zejména pokud procházíte náročným obdobím, jste vyčerpaní a přepracovaní, bude vás zajímat, že časté saunování má pozitivní vliv na duševní rovnováhu a zdravý spánek, účinně bojuje s nespavostí.
Skvěle funguje i sauna v kombinaci s otužováním. Tato kratochvíle je velmi oblíbená v severských zemích. Hlavní důvod vás možná překvapí. Nejde ani tak o odolnost vůči chladu a nachlazení, ani o snahu o věčné mládí a zdraví, seveřané se otužují a saunují zejména pro pocit štěstí. V zimních měsících je totiž na severu většinu dne tma, a tak je snadné propadnout chmurám a sezónním depresím. Plavání ve studené vodě a následná sauna však produkují tolik adrenalinu a endorfinů, že ve vás probudí salvu radostné euforie, která se v teple sauny příjemně usadí, a dlouhodobě pomáhá přečkat drsné zimní období.
Kdy není vhodná sauna?
Sauna má bezpočet výhod a zdraví prospěšných účinků, ovšem mělo by se s ní zacházet opatrně. Pozor by si měli dávat především jedinci s nadměrně vysokým krevním tlakem, se srdeční arytmií nebo s cukrovkou. Pokud je to váš případ, neznamená to, že se musíte sauně vyhýbat úplně, ale určitě byste to měli nejprve prokonzultovat se svým lékařem. Obecně tuto rizikovou skupinu platí, že by se v sauně měli zdržet jen několik minut a raději hned nechodit do studené vody, aby tělo nemuselo podstupovat extrémní změnu teploty.
Při nachlazení se raději vyležte doma v přirozeném teple své postele. Nicméně až se uzdravíte, můžete se směle pustit do saunování, abyste předešli dalšímu onemocnění. Pokud vás trápí jen ucpané nosní dutiny, pomoct vám může obličejová sauna.
A co když zrovna menstruujete? To rozhodně není překážkou, pobyt v sauně vám naopak může pomoci zmírnit bolest, která tyto dny obvykle provází.
Druhy saun
Pojďme se podívat na to, jaké druhy sauny existují a co každý z nich obnáší.
Finská suchá sauna (sudová)
Nejčastějším druhem sauny je finská suchá, která se z této půvabné severské země rozšířila do celého světa. Je v ní takové horko, že i když horké kameny polijí vodou, hned se vypaří a sauna zůstává suchá. Vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 10% a jeho teplota mezi 80 až 100°C. Příznivě působí hlavně na funkci mozku a duševní zdraví, zpomaluje stárnutí a zostřuje paměť.
V poslední době získávají na popularitě finské sudové sauny, což je v podstatě finská suchá ve dřevěném barelu.
Parní sauna (turecká)
Parní sauna či parní lázeň spočívá ve stlačené páře, kterou se naplní prostor. Od běžné sauny se liší vlhkostí vzduchu a teplotou. Vlhkost by se měla držet kolem 100%. Reálná teplota obvykle dosahuje pouhých 40°C, ale pocitová teplota je díky vlhkosti mnohem vyšší. Pomáhá uvolňovat dýchací cesty, detoxikuje a blahodárně působí na pleť. Tato tradice prý pochází ze starověkého Řecka, její variaci zvanou "hammam" můžete najít v Turecku.
Infrasauna
Infrasauna používá k vytvoření tepla infračervené záření. Nejedná se o žádné nebezpečné záření, naopak je velmi zdraví prospěšné. Pomáhá zlepšovat srdeční činnost, vysoký tlak nebo artritidu. Obvyklá teplota se pohybuje mezi 50 až 70°C a vlhkost mezi 20 až 40%. Infračervená sauna je pochopitelně nepoměrně mladším vynálezem, první kousek byl představen v roce 1965 v Japonsku.
Biosauna (kombinovaná)
Biosauna vznikla kombinací klasické finské sauny a parní lázně. Vyhřívá se na teplotu kolem 60°C a vlhkost se udržuje mezi 60 a 80%. Je optimální volbou pro citlivější jedince, kterým by přílišné teplo či vlhkost nemuselo vyhovovat. Doporučuje se proto dětem i starším osobám, lidem z rizikových skupin nebo těhotným. Posiluje imunitu, pomáhá při alergiích a kombinuje účinky suché a parní sauny.
Aroma sauna
Aroma sauna se od běžných saun liší prvkem vůně. Rozprašovače uvolňují do prostoru vodu s esenciálními oleji. V tradičnějších saunách s horkými kameny se na ně lije voda s březovou nebo borovou esencí. Estonci holdují také "pivní esenci", která spočívá v lití zlatého moku na kameny, což saunu řádně provoní. Pokud byste to rádi vyzkoušeli po pivařsku, přimíchejte trochu piva do vody a opatrně polévejte. Při velkém množství hrozí, že sauna začne páchnout jako pěkně zatuchlá pánská šatna.
Estonská kouřová sauna
Pokud chcete zažít opravdové saunové dobrodružství, vyražte na jih Estonska do tradičních kouřových saun. Jedná se o malé dřevěné domky, které fungují stejně jako na samém počátku saunování v Evropě. Místnost se plní kouřem, který nemá kudy uniknout, dokud se nerozžhaví saunové kameny. Při saunování se jemně šleháte "pomlázkou" z březového listí, což působí blahodárně na kůži a krevní oběh. Skutečně se tak "pomlazujete" a zároveň vdechujete kouzelné březové aroma. Tyto unikátní sauny v kraji Võru jsou dnes kulturní památkou UNESCO.
Kryosauna
Kryosauna funguje naopak na studené bázi a používá se k terapii chladem, která pomáhá uvolnit svaly a snížit nebo zcela odstranit bolest. Skvěle pomáhá při reumatické artritidě. Jedná se o kabinku o rozměru lidského těla, v níž je za pomoci kapalného dusíku udržována teplota kolem 100°C.
Obličejová sauna, sauna oblek atd
Mezi specifické lokální druhy saun patří také obličejová sauna na čištění pleti nebo uvolnění nosních dutin. Jde v podstatě o takový přenosný napařovač, který umístíte na stůl před sebe a ponoříte do něj obličej. Používá se také k aromaterapii.
Existuje také sauna oblek, který zvyšuje tělesnou teplotu, a tak pomáhá redukovat váhu a přebytečnou vodu v těle. Používají ho zejména sportovci při trénincích.
zdroje:
osobní zkušenost autorky
https://estonianworld.com/life/world-sauna-race-to-heat-up-tallinn/
https://estonianworld.com/life/inside-a-voro-smoke-sauna-everything-has-a-practical-and-a-spiritual-purpose/
https://www.sauna.cz/saunyhttps://www.vseosaunovani.cz/
https://www.healthline.com/health/how-to-use-a-sauna#sauna-types
https://mysaunaworld.com/pages/start-here-page
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Nejlepší koupaliště v Praze, Brně, Mladé Boleslavi a jinde
Hledáte nejhezčí ❤️ koupaliště v okolí? Horké počasí doslova vybízí, 🧨 abyste se vydali zchladit někam k vodě✅!
Zázračné účinky epsomské soli při hubnutí a detoxu organismu
Hořká sůl z anglického města Epsom má celou řadu příznivých účinků na lidské tělo a široké využití najde i na vaší zahradě. Podívejte se, na co...
Držte hladinu kyseliny močové v normě, předejděte bolestivé...
Pojďme se podívat na to nejdůležitější, co byste měli vědět o kyselině močové a o tom, jak ji udržovat v normě nebo takzvaně "vyplavit" z těla.