NÁVODY
Solární ohřev vody v bazénu jde i svépomocí: Jak na to?
Máte doma bazén, ale vaše zimomřivost s chladnou vodou nejde dohromady? Možná je na čase přiložit ruku k dílu a zkusit si s tím poradit. Ohřev vody totiž můžete zvládnout i svépomocí.
Solární panely (kolektory) – Konstrukce – Na co se zaměřit – Typy
Zapojení solárního ohřevu – Výroba svépomocí – Solární filtrace
Foto: Freepik
Solární panely na ohřev vody
Solární systémy mohou být zpočátku vyšší investicí, ale z dlouhodobého hlediska vám ušetří peníze. Jsou rozhodně praktickým a úsporným řešením, pokud se rozhodnete ohřívat vodu v bazénu tímto způsobem.
Nebudeme si nalhávat, že využití solární energie je u nás srovnatelné se slunečným Španělskem. Vše se samozřejmě odvíjí od klimatických podmínek prostředí, ale i tak jsou pro nás solární systémy stále účinným zdrojem solární energie.
Prvním krokem pro získávání solární energie je instalace solárních panelů (kolektorů) s absorbérem včetně solárního okruhu a solárního média. Jejich úkolem je pohlcení slunečního záření a jeho přeměna na využitelné teplo. Teplo pak putuje pomocí teplonosné látky (teplonosné kapaliny na bázi vodní směsi propylenglykolu) do zásobníku vody, odkud se rozvádí na místo určení.
Nejlepší solární ohřev bazénu: Plochý, nebo trubicový?
Nejrozšířenější solární kolektory jsou dvou konstrukcí: plochý a trubicový. Plochý solární panel má čtyři části – rám, dno, tepelnou izolaci a solární sklo. Sluneční záření zachycuje až na 90 % své plochy.
Součástí trubicového slunečního panelu jsou skleněné trubice, kde se změnou skupenství uvolňuje teplo. Trubicový kolektor zachycuje na 50 % plochy, výhodou jsou ale lepší izolační schopnosti.
Podle serveru Chytré bydlení „ploché kolektory generují poměrně velké množství tepla spíše v letních měsících. S ohledem na větší tepelné ztráty však mohou paradoxně dobře posloužit i v zimě, neboť uvolňovaným teplem roztají napadaný sníh či námrazu, takže mohou i nadále přijímat sluneční energii.“
Solární panel není fotovoltaický panel
Termín solární panel svádí k nesprávné záměně s fotovoltaickými panely, tak na to pozor. Fotovoltaické panely při dostatečném slunečním záření vyrábí elektřinu (stejnosměrný proud). Podle portálu TZB-info jsou základem fotovoltaiky fotovoltaické články a z nich vytvořené fotovoltaické panely.
Vyhřívání bazénu: Solární ohřev vody v bazénu po celý rok
Pokud se nechcete koupat pouze přes léto, můžete si vodu v bazénu udržovat příjemně teplou i po zbytek roku. Uvádí se, že díky solárním panelům je možné vodu ohřát vodu na více než 30 °C.
Objem vody v bazénu | Plocha solárního panelu |
do 9 m3 | 1 m2 |
do 15 m3 | 2 m2 |
do 20 m3 | 3,6 m2 |
do 30 m3 | nejméně 5,5 m2 |
Solární panely k bazénu: Na co se zaměřit?
Solární kolektory mají svůj vlastní okruh a získané teplo předávají přes výměník tepla bazénové vodě. Některé zdroje uvádí, že pro cirkulaci vody v solárním systému lze využít stávající čerpadlo od filtrace nebo samostatné čerpadlo nezávislé na filtraci.
Když se rozhodnete pro solární ohřev bazénu, myslete na to:
- jaká je velikost a typ bazénu (jeden z výrobců deskových panelů doporučuje vypočítat plochu solárního ohřevu jako 40% plochy bazénu),
- jaký je průměr připojení do filtračního okruhu (ohebné hadice 32/38 mm, potrubí 50 mm), u všech kolektorů jsou uvedené propojovací rozměry
- a jakou teplotu vody budete chtít.
Podle toho se bude odvíjet i počet kolektorů.
Bazénové solární panely umisťujte na jih až jihozápad. Tam budou nejdéle vystavené slunečním paprskům. Nic by jim samozřejmě nemělo stínit. Sklon měl by mít ideálně 30° až 45°, rozhodně je nepokládejte vodorovně, nebo svisle.
Pokud nebudete mít dostatečný prostor pro umístění solárních kolektorů, zvažte využití tepelného čerpadla pro bazén, nebo bazénového výměníku.
Solární ohřev bazénu – typy: Pyramida, domeček, solární plachty
Solární panely se vyrábějí v různých tvarech, nicméně jejich funkce je stejná. Pro bazény s objemem vody do 10 m3 je vhodná pyramida. Solární plachty a panely se hodí pro středně velké zahrady a bazény s větším objemem.
Speciálním typem je tzv. domeček, který navíc slouží jako ochrana filtračního zařízení před deštěm a stříkající vodou. Ocení ho zejména ti, kteří nemají jinou možnost než umístit filtraci do těsné blízkosti bazénu.
Zapojení solárního ohřevu bazénu
Některé solární panely se prodávají už s příslušenstvím (regulační ventil, stojan pro uchycení panelu, hadice, propojovací sada).
Solární ohřev se připojí na hadice vedoucí od oblíbené varianty bazénové filtrace, kterou je písková filtrace, směrem do bazénu. Následně se zde umístí bypass odbočka (obtok, T-kus). Ta pošle část průtoku do bazénu a část přes solární ohřev, aby došlo k regulaci – snížení rychlosti průtoku vody ohřevem.
Jak zapojit solární panel k bazénu
Nyní se podíváme na připojení solárního ohřevu k bazénu trochu detailněji.
- Vyberte vhodné místo, kam postavíte stojan. Do něj umístěte panel.
- Zajistěte podložkou, aby se solární kolektor nedotýkal absorpčními plochami kovu.
- V dalším kroku vypněte bazénovou filtraci a raději ji odpojte od elektrického zdroje.
- Ze zpětného potrubí filtru nesmí vytékat voda.
- Nachystejte si dva T-kusy s kulovým ventilem pro ruční regulaci průtoku vody, lepidlo nebo nerezové spony.
- Evolty.cz dále radí solární panel pomocí hadice zapojit do zpětné trubice filtru a vložit do těchto míst i ruční regulaci průtoku. „Trubka připojená na tento první T-kus ruční regulace musí mířit do takzvané sběrné trubky, kterou najdete na spodní straně solárního panelu. Hadice vedená z druhého vloženého T-kusu musí mířit naopak do sběrné trubky na vrchní straně solárního panelu.“
- Pro zajištění pevnosti a stability použijte spony či lepidlo. Zkontrolujte těsnění a pak připojte filtraci k elektrickému zdroji a spusťte ji.
Druhou možností zapojení solárního ohřevu je samostatný vodní okruh s oběhovým čerpadlem.
Jak vyrobit solární panel na ohřev vody svépomocí
Milí kutilové, dříve, než se pustíte do výroby solárního ohřevu vody svépomocí, měli byste vědět, že dotace z programu Nová zelená úsporám se netýká domácí výroby ani solárních kolektorů určených pouze pro ohřev vody v bazénu.
Co budete na domácí solární ohřev vody potřebovat? Podle serveru Evolty.cz se si solární panel můžete vyrobit „z flexi potrubí, černých hadic nebo staré ledničky. Povrch panelu by mělo tvořit ideálně sklo, které bude natřeno černou barvou, protože nejvíce absorbuje sluneční záření.“ Dále doporučují izolace zadní strany nebo bočních stěn, například minerální vatou.
Panel by měl být ideálně umístěný v konstrukci, kterou tvoří rám ze dřeva, hliníku nebo jiných kovů, popřípadě z tvrdého plastu. V konstrukci by měl být uchycen pod úhlem 45°.
Následně panel připojíte přímo k bazénové filtraci. „Nakonec bude potřeba spojovací materiál, pojistný a odvzdušňovací ventil a teploměr,“ dodává portál Evolty.cz.
Solární filtrace do bazénu
Na základě uživatelských hodnocení si nejlépe stojí pískové filtrace, které jsou vhodným řešením pro zapuštěné i nadzemní bazény.
Než se pustíte do instalace, zkontrolujte si, že povrch, na který filtraci umísťujete, je rovný, posypaný tlustou vrstvou písku nebo vybetonovaný.
Pískovou filtraci vždy umístěte pod úroveň hladiny vody a zamezte k ní přístup větru, dešti a přímému slunci. Dále je zapotřebí vykopat odtokový kanál pro odvádění vody po proplachování.
Solární ohřev Mountfield, Marimex, Bestway, Hecht, Hornbach
Podle serveru Chytrý výběr se na malou zahradu hodí solární pyramida Pyramida Sun značky Marimex, na větších plochách se využije plochý solární ohřev Solar Mat od Intex. Dobře si stojí solární ohřevy značky Bestway a Hecht. Solární ohřev lze koupit např. v Mountfieldu a Hornbachu.
Zdroje:
- www.chytre-bydleni.cz
- www.tzb-info.cz
- evolty.cz
- www.chytryvyber.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Baterie a virtuální baterie pro FVE - vyplatí se?
Fotovoltaické elektrárny jsou v poslední době čím dál oblíbenější. Vyplatí se pořídit klasické baterie nebo spíše baterie virtuální? Odpověď...
Co na vyrážku ze slunce a další letní alergie?
Možná jste se i vy setkali se sluneční alergií v podobě svědivé vyrážky. Proč tomu tak je a s jakými dalšími alergiemi se můžete v létě setkat?
Víte, co se bude dít při výměně elektroměrů?
Elektroměr měří spotřebu energie v odběrném místě a většinou si jej příliš nevšímáme. Co když ale nastane čas na jeho výměnu? Víte, co se bude...