RECEPTY
Anýz: léčivé účinky a využití
Anýz je oblíbeným aromatickým kořením, které dokáže ozvláštnit pokrm výraznou chutí a vůní, ale také posílit imunitu a celkové zdraví člověka. Jaké má účinky, jaké nachází využití a jak s ním experimentovat v kuchyni?
Obsah a účinky – Využití
Recept na anýzový čaj
Foto: Profimedia
Bedrník anýz
Bedrník anýz (zvaný také anýz vonný) je rostlina původem ze Středozemní a Západoasijské oblasti příbuzná kopru, fenyklu nebo kmínu. Jedná se o jednoletou bylinu, která kvete od května do června drobnými bílými kvítky. Je celá výrazně aromatická a její plody, respektive semínka šedožluté až šedohnědé barvy, se využívají jako koření.
Pěstuje se v teplejších krajích, kupříkladu na Balkáně, ve Španělsku nebo v Turecku. Dobře se ale bedrníku daří i v některých oblastech České republiky, například na jihu Moravy.
Využívají se zejména zralé plody, ale v lidovém léčitelství také kořen bedrníku.
Anýz: Co obsahuje a jaké má účinky léčivé i nežádoucí?
Anýz obsahuje vonné silice, které mohou za aromatičnost rostliny a jejích semen. Dále je bohatý na látky, které podporují chuť k jídlu a pozitivně ovlivňují funkci trávicího traktu. Má protizánětlivé vlastnosti, podporuje metabolismus a celkovou obranyschopnost. Přispívá také ke zdravé činnosti srdce a krevního oběhu.
Používá se na problémy spojené se zažíváním, zmírňuje plynatost a nadýmání, uklidňuje podrážděný žaludek a účinně bojuje se zápachem z úst. Mimoto je proslulý také pro svůj pozitivní dopad na dýchací soustavu. Pomáhá s astmatem, mírní kašel a nápomocný je i při odhleňování.
Dále anýz podporuje kvalitu spánku, umí zatočit s nespavostí a dokáže nastolit větší duševní rovnováhu. Využívá se také při péči o pleť a k podpoře tvorby mateřského mléka.
Využití anýzu (recepty)
Anýz nachází poměrně pestré využití, ať už díky svým léčivým účinkům či výrazné chuti. A to jak v našich končinách, tak v různých dalších zemích po světě. Pojďme se podívat na ty nejznámější způsoby využití anýzu...
Anýzový čaj
Jednu vrchovatou lžičku sušených anýzových semen zalijeme 200 ml horké vody a necháme odstát zhruba na čtvrt hodiny. Výsledný nápoj pijeme jednou až třikrát denně.
Má antivirové a antibakteriální účinky, pomáhá při kašli a nachlazení, ale také při nadýmání a potížích se zažíváním. Dále zmírňuje bolest při menstruaci a podporuje laktaci.
Anýzový olej
Do skleničky s anýzovými semeny nalijeme rostlinný olej a necháme louhovat zastudena.
Tento éterický olej podporuje zdravou funkci trávicího systému, ulevuje od křečí a menstruačních potíží, ale také pozitivně ovlivňuje psychiku. Zklidňuje mysl a pomáhá překonat úzkosti.
Anýzová tinktura
Do čtvrtlitrové lahve nasypeme 20 gramů sušených anýzových semen a zalijeme vodkou. Necháme odstát zhruba po dobu dvou týdnů, poté slijeme. Semínka znovu zalijeme vodkou a opakujeme stejný proces. Po dalších dvou týdnech obě tinktury smícháme a dosladíme medem.
Pomáhá při vykašlávání, ulevuje od bolestí břicha a posilňuje funkci trávicí soustavy.
Anýzový likér na zažívání, anýzovka (ouzo)
Směs 30 gramů anýzových semen a 15 gramů fenyklových semen podrtíme v hmoždíři, přimícháme strouhanou citrónovou kůru a nasypeme do skleněné karafy. Zalijeme 600 mililitry vodky a 400 mililitry vody, poté necháme macerovat po dobu jednoho týdne. Následně přecedíme do lahve, dosladíme cukrem nebo medem a uzavřeme.
Podobným způsobem se vyrábí také slavná řecká pálenka ouzo.
Nežádoucí (vedlejší) účinky anýzu
Kromě těch zdraví prospěšných má anýz také nějaké nežádoucí účinky. Jeho konzumace ve velkých dávkách může být až nepříjemně povzbudivá, způsobit roztěkanost až ochromit nervovou soustavu. Citlivější jedinci mohou následkem předávkování trpět přecitlivělostí na sluneční záření, alergickými vyrážkami a otoky.
Recept na anýzový čaj
Anýzové čaje jsou vynikající na trávení, celkové pročištění organismu a chuť k jídlu. Mimoto podporuje tvorbu mléka v šestinedělí, působí proti nadýmání a přispívá ke zdraví dýchacích cest.
Výborně funguje kombinace anýz, fenykl a kmín. Tento čaj uleví od žaludečních potíží, nadýmání a těžkostí spojených s trávením, místo kterých nastolí kýženou rovnováhu. Směs koření přelijeme horkou vodou a necháme pět až deset minut odstát.
Čistě anýzový čaj taktéž posiluje trávicí soustavu, ale také zklidňuje, uvolňuje od křečí a pomáhá snižovat tělesnou váhu. Anýzová semena podrtíme, zhruba dvě lžičky zalijeme horkou vodou necháme louhovat zhruba čtvrt hodiny a slijeme. Užíváme hrnek až tři denně.
Na tvorbu mateřského mléka pak pomáhá anýzový odvar. Ten připravíme tak, že dvě lžíce podrcených anýzový semen zalijeme půl litrem vody a vaříme zhruba čtvrt hodiny. Poté slijeme přes cedník a můžeme podávat.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Cibulový čaj a další babské rady na kašel a odhlenění
Kašel je nepříjemným příznakem, který často provází chřipku a nachlazení, vyskytovat se ale může i sám o sobě. Naštěstí si s ním dokážeme...
Medvědí česnek - jak ho poznat, kde sbírat i recepty
Kdy a kde natrháte medvědí česnek? Máme ty nejlepší recepty na pokrmy z medvědího česneku! Taky milujete polévku, pesto nebo špenát?
Co s přezrálými banány? Známe ty nejlepší recepty
Milujete banány, ale někdy se vám je nedaří včas sníst? Ukážeme vám, jak zpracovat přezrálé banány, neplýtvat tak potravinami a ještě si užít...