RECEPTY
Kysané zelí: Nakládání zelí do sklenic a do zeláku
V zimním období naše tělo vyžaduje zvýšený přísun vitamínů a posílit imunitu. Není nutné se ale hnát do obchodu pro exotické ovoce, protože si doma můžeme připravit vitamínovou bombu v podobě kysaného zelí.
Vitamíny – Kvašení zelí – Účinky – Kysané zelí v těhotenství
Recept na kysané zelí do sklenic
Recept na kysané zelí v kameninovém hrnci
Dušené kysané zelí
Foto: Freepik
Syrové i kysané zelí je podle odborníků považované za jednu z nejzdravějších potravin, která je vhodná pro každého. Zelí má za sebou dost dlouhou historii, pěstuje se totiž více než 4 tisíce let. Jeho účinkům přisuzovali božskou sílu už ve starověkém Egyptě a pozitivní vliv znali staří Řekové a Římané.
Kysané zelí – vitamíny, kalorie
Některé zdroje uvádí, že metodu přípravy dnešní podoby kysaného zelí převzali Slované od Tatarů ve středověku, proto má u nás příprava a konzumace kysaného zelí dlouhověkou tradici. Výhodou je nízký obsah kalorií, proto si ho pravidelně zařazujte do jídelníčku, i pokud jste na dietě. Ve 100 g zelí sníte jen 17 kalorií.
Kysané zelí je bohaté na beta-karoten (provitamín A) a vitamín C, dále obsahuje také velké množství vitamínů B, E a K. Kromě toho v kysaném zelí najdete řadu minerálních látek, jako jsou draslík, vápník, sodík, fosfor, železo, zinek, magnézium a stopové prvky síry.
100 g kysaného zelí vám dodá dvojnásobek doporučené denní dávky vitamínu K. Když ho sníte 200 g, splníte si denní potřebnou dávku vitamínu C.
Kvašení zelí (fermentace)
Kysané zelí je pro naše zdraví ještě lepší než čerstvé. Je to tím, že má vyšší obsah vitamínu C díky aktivnímu působení bakterií kyseliny mléčné.
Zahrádkář Jaroslav Pospíchal pro Český rozhlas vysvětluje: „Při kvašení dochází ke změně cukrů, které zelí obsahuje, na kyselinu mléčnou. A kyselina mléčná je úžasná věc. Protože nejenže částečně konzervuje zelí, ale dochází i k tvorbě enzymů. Zelí je pak lépe stravitelné, zdravější. Výrazně se změní poměr vitamínu C a dalších vitamínů.“
Kysané zelí – zdraví, účinky
Přítomností vitamínů C, B, bakterií mléčného kvašení a minerálů se zvyšuje imunita, odolnost proti stresu a tvorba hormonů. Kyselina mléčná spolu s vitamínem B také pomáhá při regeneraci poškozené střevní sliznice.
Na základě klinické studie zmiňované v magazínu Physiologia Plantarum dokáže strava bohatá na draslík u běžné populace snížit krevní tlak, úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění a vylučování vápníku močí, což představuje předcházení ledvinovým kamenům a snížení rizika osteoporózy.
Kysané zelí je výborné pro nervovou soustavu, uvolňuje napětí, přispívá k dobré náladě a působí proti depresím. Posiluje imunitu v boji proti virům, bakteriím i infekcím, dále pomáhá tvořit červené krvinky. Je vhodné při detoxikaci organismu, jelikož pomocí diuretických účinků umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla.
V neposlední řadě zabraňuje vzniku zácpy, snižuje krevní cukr, brání vzniku nádorů (jater, plic, tlustého střeva) a blahodárně působí na střevní mikroflóru.
Kysané zelí v těhotenství
Kysané zelí pomáhá i při ranních nevolnostech v těhotenství. Šálek kysaného zelí obsahuje asi 2 mg železa, tj. 7 % doporučené denní dávky železa během těhotenství, které může podle odborníků snižovat riziko předčasného porodu a nízkou porodní hmotnost miminka. Riziko předčasného porodu může způsobit bakteriální vaginóza, proti které jsou účinnou prevencí probiotika z kysaného zelí.
Další příznivou látkou je kyselina listová (folát neboli vitamín B9), která pomáhá zabraňovat vrozeným vadám. Vitamín C pomáhá vstřebávat železo a příznivě ovlivňuje zdravý vývoj tkání.
V případě těhotných a kojících žen se ale nic nemá přehánět. Z důvodu většího množství sodíku by se kysané zelí nemělo každodenně konzumovat v nadměrném množství.
Kysané zelí – recept, nakládání zelí
Příprava domácí kysaného zelí není nijak složitá. Budete k ní potřebovat jen několik věcí a to je nakrouhané zelí, sůl, pepř a další koření. Než se do toho pustíte, doporučuje se kupovat pozdní odrůdu zelí, tedy krouhárenské odrůdy zelí z podzimní sklizně. Zelí vydrží pak delší dobu chutné a křupavé a zároveň má dostatek šťávy pro úspěšné kvašení.
Nakládané zelí do sklenice, kysané zelí ve sklenici
Recept na domácí kysané zelí počítá s následujícím poměrem: 25 kg zelí vychází na 25 sklenic – tzv. sedmiček (zavařovačky s objemem 700, 730 až 750 ml).
Domácí kysané zelí do sklenic – ingredience: |
|
Domácí kysané zelí do sklenic – postup přípravy: |
|
Kysané zelí v kameninovém hrnci, jak naložit zelí do zeláku
Zelák (nebo také zelňák) je keramický (kameninový) hrnec či sud v různých velikostech, který se používá ke kvašení a skladování zelí. Dá se využít i pro jinou zeleninu zpracovanou obdobným způsobem, hodí se tedy i na kvašáky.
Domácí kysané zelí do zeláku – ingredience: |
|
Domácí kysané zelí do zeláku – postup přípravy: |
|
Jak uvařit kysané zelí: Dušené kysané zelí, vařené kysané zelí
Dušené kysané zelí je fantastická příloha a jeho příprava je velmi jednoduchá. Stačí okapané zelí (400 g) vložit do hrnce, přidat kmín, zalít horkou vodou a vařit pod pokličkou.
Mezitím si nakrájíme najemno jednu cibuli a necháme zpěnit na oleji nebo na másle v kastrůlku, na ni vysypeme hladkou mouku a za stálého míchání si nachystáme světlou jíšku. K napůl měkkému zelí přidáme jíšku, dusíme doměkka a občas zamícháme. Na závěr si dušené kysané zelí dochutíme cukrem, kmínem, solí či octem.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Pak choi neboli čínské zelí – využití v kuchyni, recepty
Pak choi neboli čínské zelí je zdravou pochotkou, které přicházíme na chuť. V tomto článku najdete inspiraci k jeho využití a několik snadných...
Nejlepší zelňačka s klobásou i uzeným - recept
Milujete zelí? Chcete si udělat vydatnou a chutnou zelňačku? Tak si přečtěte naše recepty na ty nejchutnější zelňačky s klobásou, uzeným a...
Recept na tradiční svatomartinskou husu se zelím
Připravte si na svatého Martina tu nejlepší pečenou husu s červeným zelím podle následujících receptů, mezi kterými nechybí ani ten od...