RECEPTY
Připravte si nejlepší dršťkovou polévku z hlívy ústřičné
Hlíva ústřičná patří mezi nejvíce konzumované houby na světě. Každý rok se jí vypěstuje přibližně 2,5 milionu tun. Přečtěte si, jak tuto pochoutku poznat, kde roste a jak z ní připravit tu nejlepší falešnou dršťkovou polévku.
Foto: Pixabay
Hlíva ústřičná: Co to je, jak vypadá a kde roste?
Hlíva ústřičná je jedlá houba z čeledi hlívovitých, která roste na stromech. Narazit na ni můžete nejen v supermarketech, ale také při procházce v listnatém lese – roste na pařezech a kmenech topolů, vrb, buků a ořešáků. Svůj název si vysloužila podle klobouků, které připomínají nápadně barvou i tvarem větší ústřice. Narůstají až do 20 centimetrů a mohou se podle místa výskytu objevovat v bělavé, béžové, šedomodré až šedohnědé nebo hnědočerné barvě. Houba má krátkou nohu a roste do boku ve velkých trsech.
Sbírá se po prvních mrazech až do února. Jedná se o tzv. dřevokaznou houbu, která způsobuje stromům různé choroby (například bílou a hnědou hnilobu). Tím spíše by ji milovníci hub měli sbírat a uvařit si z ní něco dobrého k snědku.
Pokud uvažujete o jejím sbírání v lese, nemusíte se bát její záměny s jinými houbami. Ano, sice má své dvojníky – pařezníka pozdního a hlívu plicní, ani jeden z nich však není životu nebezpečný. Pařezníka poznáte podle žlutoolivového nebo hnědoolivového klobouku a lupenů oddělených od nohy oranžovým proužkem. V porovnání s hlívou je tužší a může mít nahořklou chuť. Hlíva plicní roste dříve (od jara do podzimu), má světlejší klobouk a nažloutlé lupeny včetně okraje klobouku. S její konzumací však chybu neuděláte, patří rovněž mezi chutné jedlé houby.
Hlíva ústřičná obsahuje účinné látky tzv. glukany, které podporují funkci imunitního systému. Vyznačuje se také vysokým obsahem vlákniny a enzymů podílejících se na metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Hlíva se využívá také jako doplněk při chemoterapeutické léčbě. Na druhou stranu může některým lidem způsobit střevní potíže z důvodu obsahu arabitolu (cukerná sloučenina patřící mezi cukerné alkoholy).
Tip: Kde rostou aktuálně houby a jak je hledat se dozvíte v tomto článku.
Hlíva ústřičná: recepty – Jaké pochoutky z ní připravíte?
Z hlívy ústřičné si můžete připravit řadu pochoutek. Mezi ty nejznámější a také nejoblíbenější patří falešná dršťková polévka a guláš. Skvěle chutná i naložená do sladkokyselého nálevu nebo dušená na česneku. Hlívu můžete také usušit a používat v prášku na snížení cholesterolu a cukru. Níže jsme pro vás přichystali pár receptů na dršťkovou polévku z hlívy.
Dršťková polévka z hlívy ústřičné – Top recepty
Falešnou dršťkovou z hlívy ústřičné ocení nejen vegetariáni. Polévka se chutí podobá té pravé a nezabere příliš mnoho času. Přesvědčte se sami a vyzkoušejte následující recept, který najdete také na webové stránce TopRecepty.cz. Pokud chcete připravit polévku z hlívy ústřičné s bramborem, stačí do ní přidat dva až tři kusy hlíz 10 minut před koncem vaření.
Hodnocení receptu: 8/10
Klady:
- jednoduchost
- skvělá chuť polévky
Zápory:
- ne všichni mají rádi houby
- u citlivějších jedinců může vyvolat střevní potíže
Dršťková polévka z hlívy ústřičné – Top recepty – suroviny pro 4 porce |
|
Dršťková polévka z hlívy ústřičné – Top recepty – postup přípravy |
|
Dršťková z hlívy ústřičné: videorecept
Pokud neradi čtete a raději sledujete návody na YouTube, podívejte se na vylepšený videorecept na falešnou dršťkovou polévku z hlívy od Těhotného kuchaře.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Houbový kuba: Tradiční jídlo nejen na Vánoce
Staročeský houbový kuba je vánoční klasika, na kterou nedám dopustit. Jeho základem jsou kroupy a houby, ale existují i další varianty. Objeví...
Jak uchovat houby v mrazáku a ledničce
Podzim je tradičním ročním období na procházky lesem, kde rostou různé houby a hřiby. Jak váš úlovek co nejlépe uchovat?
Recept na staročeský hubník z čerstvých i sušených hub
Udělejte si radost a vyrobte si tradiční českou pochoutku hubník. Jednoduchý, rychlý, chutný a zdravý pokrm, který ve vašem jídelníčku nesmí...