RECEPTY
Vyzkoušejte recepty z pampelišek: Je libo med, víno nebo čaj?
Smetanka lékařská neboli pampeliška je žlutým elixírem života, který na jaře kvete všude kolem. Jaké blahodárné účinky má tato bylinka a jak je využít v kuchyni? Zkuste pampeliškový med, sirup, čaj nebo víno. V tomto článku na vás čeká velká spousta inspirace...
Sběr a zpracování
Léčivé účinky
Pampeliškový med
Sirup – Čaj – Víno
Foto: Profimedia
Jak pěstovat, sbírat a zpracovat pampelišky? (květ, listy, kořen, stvol - využití)
Zatímco pro milovníky úhledně zastřižených trávníků jde o plevel, pro jiné znamená smetanka lékařská důležitou léčivku s blahodárnými účinky. Rozkvétají se začátkem jara a v průběhu dubna a května bývají trávníky kolem nás pampeliškami doslova poseté.
Návod na pěstování je zcela jednoduchý, jedná se totiž o velmi nenáročné rostliny. Stačit jim bude obyčejný zahradní substrát, dostatečný přísun slunečního svitu a střídmá zálivka. Stanoviště, které pampeliškám vyberete, by mělo být suché a slunné.
Z pampelišky sbíráme květ, listy, kořen a řidčeji i stvol. Každá část rostliny má svá specifika, co se týče účinků a využití, ale i období sběru.
- Květy pampelišky sbíráme v dubnu a květnu, děláme z nich med, sirup nebo víno, jíme je také zasyrova a můžeme přihodit do salátu.
- Pampeliškové listy se sbírají od března až do listopadu. Mladé jarní se využívají na salát, přidávají se také do polévek nebo omáček.
- Kořen se sbírá v chladné polovině roku od září do března. V lidovém léčitelství se extrakt z pampeliškového kořene využívá na léčení mnoha neduhů, podporuje zejména činnost jater, žlučníku, ledvin a močových cest.
- Využít se dá také stvol smetanky lékařské. Ten obsahuje hořké mléčko, jí se zasyrova a příznivě ovlivňuje žlučové cesty a játra.
Pampeliška (smetanka lékařská) – léčivé účinky, druhy pampelišek
Pampeliška je v rámci střední Evropy jednou z nejrozšířenějších rostlin vůbec. Na našem území rostou tyto druhy - p. červenoplodá (erythrosperma), p. bahenní (palustria), p. ruderální (ruderalia), p. hákovitá (hamata), p. keltská (celtica). Lidově se květině přezdívá hadí mlíčí, mlíčák, mnišská hlava nebo kněžská pleš (pléška). Od pléšky je také odvozený název pampeliška.
Pampeliška má své místo v lidovém léčitelství. Pozitivně ovlivňuje trávení a vylučování. Vytváří zdravou střevní mikroflóru a hormonální rovnováhu. Podporuje organismus i při léčbě rakoviny.
Co se týče vnějšího užití, přikládá se na bradavice, bodnutí hmyzem, puchýře nebo křečové žíly.
- Zajímají vás další bylinky, jejich účinky na lidské zdraví a způsob zpracování? Více najdete TADY.
Recept na pampeliškový med (návod na hustý med od babičky, sirup za studena bez vaření a bez citrónů)
Pampeliškový med je spíše sirup, který svou chutí a konzistencí připomíná klasický včelí med. Jedná se o výživné sladidlo plné zdraví prospěšných vitamínů a minerálů. Posiluje obranyschopnost, krevní oběh a trávení, snižuje krevní tlak, pozitivně působí na kůži a celkově harmonizuje organismus. Dokonce funguje i jako prevence cukrovky.
Hustý med z pampelišek od babičky (vařený)
Pampeliškový med - suroviny |
|
Pampeliškový med - postup přípravy |
|
Sirup z pampelišek (bez vaření a bez citrónů)
Pampeliškový sirup si můžete připravit i bez vaření.
Na láhev sirupu o objemu 1,5 litru potřebujete:
- 90 kusů pampeliškového květu
- 3 lžičky mletého kardamomu
- 1,2 kg krupicového cukru
Natrhejte si kolem 90 kusů plně rozvitých pampeliškových květů bez stvolu. Proberte je a očistěte, ale nenamáčejte, abyste nepřišli o pyl. Na dno čisté vypařené láhve dejte vrstvu cukru, na ni vrstvu květů, na to kardamom a znovu cukr, květy, kardamom a tak dokola opakujte, dokud ji nezaplníte po okraj.
Naplněnou a uzavřenou sklenici postavte na světlé místo (ale nemělo by na něj pražit slunce). Proces bude trvat kolem 8 týdnů. Vzniklý sirup přeceďte přes plátýnko a rozlijte do menších skleniček. Skladujte v chladničce a spotřebujte v rámci několika dní.
Pampeliškový sirup (med) bez cukru
Pampeliškový sirup si můžete připravit i bez klasického bílého cukru. Ten můžete nahradit zdravějším třtinovým, sirupem z agáve, javorovým nebo kokosovým cukrem nebo sladkou trávou stévií.
Recept na pameliškové víno
Pampeliškové víno je osvěžující nápoj s nasládlou chutí medu. Navíc je velmi zdravé, posiluje a harmonizuje trávicí soustavu. Účinné je při problémech se žaludkem, slinivkou nebo průjmem - v takovém případě se doporučuje sklenička před jídlem.
Na jeho přípravu budete potřebovat:
- 1 litr pampeliškových květů
- 1,5 kilogramu třtinového cukru
- 40 gramů droždí
- 4,5 litru vroucí vody
- 2 citróny
- 2 pomeranče
Květy spaříme vroucí vodou (2,5 litru) a necháme louhovat po dobu 24 hodin, poté scedíme do láhve o objemu 5 litrů. Svaříme zbylé 2 litry vody s veškerým cukrem, vzniklou tekutinu necháme vychladnout a přilijeme do láhve.
Přidáme citróny a pomeranče nakrájené na kolečka spolu s rozpuštěným droždím. Uzavřeme zátkou a necháme kvasit po dobu 6 týdnů, kousky citrusů zatím klesnou ke dnu. Po 6 týdnech přelijeme víno do menších lahví a necháme několik měsíců uležet ve sklepě.
Pampeliškový čaj – účinky na imunitu a kašel
Pampeliškový čaj si můžete připravit ze sušených listů (lidově mlíčáků), z květů čerstvých i sušených, ale také z kořene. Každá část rostliny se zpracovává jinak a má jiné účinky na naše zdraví. Obecně se však dá o pampelišce říct, že posiluje celkovou obranyschopnost organismu. V kombinaci s citrónem a medem skvěle pomáhá i při kašli a nachlazení.
Čaj z květů pampelišky (čerstvých i sušených)
Na hrnek květového čaje potřebujete 8 plně rozvitých květů na 350 ml horké vody. Necháte louhovat kolem 5 minut a dosladíme cukrem.
- účinky: podpora imunity, štíhlá linie, harmonizace trávení
Čaj z listů pampelišky
Na hrnek listového čaje potřebujete hrst čerstvých listů natrhaných na kousky nebo dvě lžičky sušených listů. Přelijete je horkou (ne vroucí) vodou a necháte 5-7 minut louhovat. Dochutit můžete medem a citrónem.
- účinky: trávicí ústrojí, celková očista organismu
Čaj z kořene pampelišky
Kořen sbírejte v chladnějším období roku, kdy rostlina nekvete. Kořen očistěte, nakrájejte nadrobno a důkladně usušte v sušičce nebo přírodně. Na hrnek čaje z pampeliškového kořene budete potřebovat jednu a půl čajové lžičky drti na 350 ml horké vody.
- účinky: správné fungování ledvin a jater, metabolismus
Proč jíst pampelišky, jaké mají účinky?
Květ papelišky sbíraný v dubnu a květnu se může jíst zasyrova. Jedná se o úplný elixír života bohatý na vitamíny A,B,C a D, betakaroten, železo, draslík, vápník a další minerály. Má mnoho vnitřních i vnějších účinků. Jedlý je ale i kořen, stvol a listy. Více najdete TADY.
Jak se dělá domácí med z pampelišek a jak pampeliškový sirup?
Recept na med z pampelišky najdete TADY a návod na pampeliškový sirup TADY.
Jak dlouho se vaří pampeliškový med?
Pampeliškový med se vaří zhruba hodinu a půl, dokud nezhoustne. Více se dozvíte TADY.
Jak zahustit pampeliškový med?
Pampeliškový med je obecně poměrně tekutý, rozhodně nemá být tak hustý jako včelí. Nicméně zahustit ho můžete střídavým chladnutím a zahříváním v procesu vaření.
Co se dá udělat z pampelišek?
Z pampelišek se dělá med, sirup, víno, čaj nebo třeba salát. Z kořene se připravuje odvar nebo ozdravná tinktura.
zdroje:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/137-pampeliska-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
https://www.pestitelka.cz/pampeliska/
https://blog.decodoma.cz/slunecny-pampeliskovy-med-bez-vareni/
https://www.vareni.cz/recepty/pampeliskovy-med/
https://www.prozdravi.cz/recept-pampeliskove-vino/
https://www.ceskenapady.cz/pampeliskovy-med-cnp-1110-10608.html
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Hormonální jóga pro ženy i muže – co to je a jaké jsou účinky?
Hormonální jóga dle terapeutky Dinah Rodriguez už dlouhé roky sbírá pozitivní recenze ze všech koutů planety. Pojďme se podívat na to, proč.
Pak choi neboli čínské zelí – využití v kuchyni, recepty
Pak choi neboli čínské zelí je zdravou pochotkou, které přicházíme na chuť. V tomto článku najdete inspiraci k jeho využití a několik snadných...
Nejlepší dýňová polévka hokaido – recept
Je tady podzim a s ním přichází i sezona dýní. Máte v oblibě krémové polévky z dýně hokaido? Nebo spíš hustou dýňovou polévku s masem a...