Škoda. Kdyby jich bylo 7,8 nebo 11 těch důvodu tak bych do toho šel. Ale 9 se mi nelíbí.Jinak dobrá snaha o reklamu která osloví jen slabomyslný.
ZAJÍMAVOSTI
9 důvodů, proč používat eko prášky na praní
Co je ekologický prášek (gel) na praní, ví dnes už většina z nás: jde o přípravek, který je dobře rozložitelný, nezatěžuje tedy životní prostředí. Jenže ne všichni znají i další vlastnosti ekologických pracích prášků, včetně jejich dobrých pracích schopností, které by nás k jejich použití mohly motivovat mnohem více než obecné ekologické poučky. Které vlastnosti to jsou? Možná budete překvapeni!
Foto: Pixabay
Rozdíl mezi konvenčním a ekologickým přípravkem na praní
Abychom mohli poukázat na největší výhody, a tak i důvody pro používání ekologických pracích prostředků, je potřeba nejprve říci, čím se od běžných pracích prášků a gelů vlastně liší. Samozřejmě složením – ale jak konkrétně?
Běžné prací prášky obsahují spoustu agresivních pracích a „krášlících“ složek, které sice snadno a levně vyperou, ale jsou škodlivé nejen pro životní prostředí vně našeho domu/bytu, ale zejména pro nás, pro všechny členy domácnosti. Mezi škodlivinami jmenujme hlavně tenzidy, fosfáty, chlor, sulfáty, parabeny, optické zjasňovače, konzervanty nebo parfémy. Dokonce ještě hůř jsou na tom po stránce složení konvenční aviváže.
Ekologické prostředky na praní oproti tomu obsahují pouze přírodní látky, které jsou dobře rozložitelné a ve většině případů nevyvolávají žádné negativní reakce těla (výjimkou jsou reakce extrémně citlivých jedinců – jenže člověk může mít i alergii na vodu). Jejich použití je bezpečné pro celou domácnost, včetně miminek a mazlíčků, kteří se také dostávají do kontaktu s vypranými textiliemi. Ale vysoká míra bezpečí je i pro odpadní vody a jimi ovlivňovaný ekosystém.
Na několik ověřených značek ekologických prášků najdete v e-shopu Econea.
Z ukázaných rozdílů pak snadno odvodíme důvody k používání eko pracích prášků:
1. Neničí naše zdraví - nevyvolávají alergie, ani onemocnění kůže a dýchacích cest
Jak jste viděli, složení konvenčního pracího prášku není žádná hitparáda. Jde o látky veskrze toxické, které napadají nejen pokožku, ale i sliznice dýchacích cest, po vypuštění do odpadu likvidují bakterie, které se starají nejen o čistotu prostředí. Ničeho z toho se u ekologických pracích prášků bát nemusíte.
Jestli máte pocity svědění kůže, trpíte vyrážkami, citlivou a suchou pokožkou, zhoršuje se stav vaší alergie na pyly, prach, roztoče, plísně, obecně se vám hůř dýchá a častěji jste nemocní, děti také nejsou zrovna fit a i domácí mazlíčci se více „drbou“ a jsou nervóznější po té, co je uložíte do čerstvě vypraného pelíšku, je na čase se zamyslet, v čem vlastně perete.
Po přechodu na eko prací prášky se mnoho ze současných problémů vytratí nebo alespoň významně zmírní. Běžnými pracími prášky totiž systematicky „otravujeme“ nejen životní prostředí, ale i sebe. A symptomy otravy jsou právě alergie na prášek a různé choroby. Čím více ekologie doma, v práci zapojíte (i v oblasti další úklidové drogerie), tím rychleji se vám uleví.
2. Jsou vhodné pro všechny, včetně miminek, seniorů, ale i domácích mazlíčků
Díky přírodnímu složení ekologických přípravků na praní se nemusíte bát je použít na prádlo pro kohokoliv, včetně nejmenších miminek, nejstarších seniorů s již velmi tenkou a citlivou kůží, nebo pro domácí mazlíčky. Nezapomínejte ani na to, že mazlíčci se do kontaktu s pracími gely a prášky dostávají i tím, jak se k vám tulí v době, kdy na sobě máte čerstvě vyprané oblečení, třeba i s aviváží.
3. Vyperou stejně jako běžné prací prostředky
Připadá vám nepravděpodobné, že by přírodní složky vypraly stejně dobře jako agresivní chemie? Vězte, že vyperou. Až si projdete výsledky praní na běžném programu na 40 stupňů – které bylo nástrojem pro vyzkoušení eko gelu, bude na čase zjistit, proč přírodní prostředky perou stejně jako ty chemické:
Nejde o žádný zázrak, ale o to, že i sama příroda vytváří mnoho účinných látek, které dokáží naše prádlo vyprat. Na rozdíl od konvenčních chemikálií jsou však rozložitelné a nezamořují okolí chlorem, zbytky z ropy, umělými aromaty, konzervanty a dalšími nevhodnými a hlavně téměř neodbouratelnými látkami.
4. Vyrobit je jde i doma
Stačí pořídit prací sodu, přírodní mýdlo, perkarbonát sodný (tzv. přírodní sůl na skvrny) či prací sliz – to jsou nejčastěji používané složky pracích prostředků na ekologické bázi. Vše je běžně k dostání, k tomu za rozumné ceny. Doma si namíchaný prací prostředek doplníte o své oblíbené přírodní vůně v podobě esenciálních olejů – a můžete začít s jeho použitím.
Dává se rovnou do bubnu pračky, na šest kilo prádla stačí cirka jedna lžíce prášku nebo 40 ml gelu.
5. Nepotřebujete k nim aviváž
Vzhledem k tomu, že eko prací prostředky obsahují přírodní změkčovací látky, není nutné po praní používat ještě aviváž. Navíc si svou oblíbenou vůni můžete přidat přímo do DIY pracího prášku. Ale pokud byste si aviváž přece jen přáli, i tu si vyrobíte doma nebo koupíte v eko podobě.
6. Nemusíte zkoumat jejich složení a hledat látky, na které jste citliví
Jakmile saháte v obchodě po ekologickém pracím prostředku, který má certifikát, nemusíte se zajímat o jeho složení – to bylo ověřeno a schváleno certifikační autoritou. Pravidla jsou nastavena poměrně přísně – ale pozor, pouhé označení „eko“ nestačí – značku si ověřte právě tím, zda má eko certifikaci.
Váhat není nutné například u značek: Ecover, Bio-D, Yellow&Blue, Sonett, Catz&Dogz, Jelen, Frosch. Ale najdete na trhu i mnoho dalších.
7. Nezabíjejí bakterie udržující život na planetě
Ať chceme nebo ne, náš život je přímo závislý na těch skoro nejmenších „breberkách“, které na planetě jsou, na bakteriích. Bez nich by tu nic nerostlo a o živočišné říši ani nemluvě. Pokud jste viděli film nebo četli knihu Marťan, jistě si vzpomenete, že aby hlavní hrdina mohl na Marsu cokoliv v „hubu“ vypěstovat, musel půdu nejprve obohatit o vysušené exkrementy, jinými slovy o bakterie. Bez nich by kýžené brambory v marsovké (a jakékoliv jiné) půdě prostě nenarostly.
Jenže běžnými pracími prostředky tyto bakterie hubíme ve velkém, kdežto eko prášky jim neškodí. Kdo má zkušenosti s domácí čistírnou odpadní vody (fungující díky bakteriím), potvrdí mi, že s eko prostředky funguje dokonale. Jakmile používáte jen ty běžné, můžete se připravit na potíže.
8. Nemění složení půdy v neprospěch rostlinné a živočišné říše
Konvenční přípravky na praní nejenže komplikují život bakteriím, ale usazují se v prostředí, v půdě, postupně se dostávají do rostlin, jako potrava i tekutiny se dostávají do živočichů, mohou nám znečišťovat zdroje pitné vody a formou potravy se jimi pak krmíme i my. Víc tu asi netřeba dodávat.
9. Výrobci je většinou balí do ekologických nebo recyklovatelných obalů
Eko prací prášky i gely často mají ekologický obal, nebo alespoň obal z recyklátu, který se dá zase recyklovat. Tím se ještě zvyšuje jejich ekologický efekt – a platí to samozřejmě i pro další ekologickou drogerii, ať jde o přípravky na nádobí, na mytí koupelen nebo na okna, samozřejmě i eko produkty určené k osobní hygieně.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Dny Marianne podzim: seznam obchodů, slevové kupóny a aplikace
Podívejte se, kdy a kde probíhají 🧡 Dny Marianne 🧡 v roce 2024 a jak můžete získat slevové kupony a další dárky.
Recyklace plastů: kolik obsahu žlutých kontejnerů jde znovu do...
Zajímá vás, co se děje s plastem, který poctivě třídíte? Jak se zpracovává plast a co se z něj vyrábí? Všechno, co vás kdy zajímalo o recyklaci...
Zázračné účinky epsomské soli při hubnutí a detoxu organismu
Hořká sůl z anglického města Epsom má celou řadu příznivých účinků na lidské tělo a široké využití najde i na vaší zahradě. Podívejte se, na co...