Jak poznat černý kašel a jak dlouho trvá léčba?
Pro někoho obyčejné nachlazení, ale pro jiného závažná zdravotní komplikace. Co je to vlastně černý kašel, jak jej poznat a co dělat, když se jím nakazíte? Máme pro vás shrnutí těch nejdůležitějších informací.
Co je černý kašel (dávivý kašel, pertussis)
Černý kašel je nakažlivé onemocnění dýchacích cest způsobené bakterií Bordetella pertussis. Nejvíce se vyskytuje u lidí mezi 15–19 rokem, ale nakazit se můžete v jakékoliv etapě života. U dospělých je průběh většinou mírný, ale zejména malé děti může ohrozit na životě.
Nemoc se přenáší kapénkami a může trvat 6–8 týdnů. Inkubační doba je 6–21 dnů a člověk je nejvíc nakažlivý v prvních dvou týdnech.
Příznaky černého kašle: jak zní černý kašel
- suchý kašel, který se zhoršuje zejména v noci
- rýma
- mírná horečka
- potíže s dýcháním
- dávení při kašli
- kokrhavý zvuk nebo sípání při nádechu
- zvracení
Jak může znít černý kašel, si poslechněte v těchto mp3 nahrávkách.
Černý kašel u dětí
Tato nemoc je nebezpečná zejména pro novorozence a kojence. Nakazí je většinou někdo z příbuzných, který ani nemusí mít typické příznaky černého kašle. U děti mohou vzniknout komplikace, jako je například zápal plic, popraskání cév nebo zástava dechu.
Jak poznat, že mám černý kašel: test na černý kašel
Pokud se u vás projevují některé zmíněné příznaky, určitě co nejdříve navštivte svého lékaře. Ten vám udělá test na černý kašel, budete si tak jistí diagnózou a zahájí se správná léčba.
Test se provádí tak, že vám lékař udělá výtěr ze zadní stěny nosohltanu. Na tento test musíte přijít nalačno a před ním nekouřit, nečistit si zuby a ani nežvýkat žvýkačku. Výsledky jsou do pár dní. Někdy může být tento test doplněný o odběr krve nebo rentgen hrudníku.
Podívejte se na aktuální informace ohledně výskytu černého kašle na stránky Krajské hygienické stanice.
Léčba černého kašle: antibiotika
Černý kašel spadá do bakteriálních infekcí a pokud se potvrdí, dostanete na něj s největší pravděpodobností antibiotika. Po jejich včasném nasazení se zdravotní stav rychle zlepšuje a zároveň se i snižuje nakažlivost nemoci. Samozřejmostí je odpočinek a izolace v pohodlí domova. U komplikovaného průběhu může být nutná hospitalizace v nemocnici.
Očkování proti černému kašli
Očkování proti dávivému kašli bylo v České republice zavedeno už v roce 1958 a aktuálně je součástí povinného očkování hexavakcínou u miminek s následným přeočkováním kolem 10. roku života.
Pokud chcete být chránění proti černému kašli, je třeba se nechat pravidelně očkovat. Jedno očkování a ani prodělání nemoci vás před dalším nakažením dlouhodobě neochrání. Bližší informace o nemoci nebo očkování těhotných žen najdete na stránkách Národního zdravotnického informačního portálu.
Neléčený a přechozený černý kašel
Neléčený dávivý kašel může přetrvávat mnohem delší dobu a způsobit závažné komplikace, jako je pneumonie nebo selhání srdce. Ohroženy jsou zejména malé děti, těhotné ženy nebo starší či jinak nemocní pacienti.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jaké jsou příznaky ADHD v dospělosti? Možná tu nemoc máte i vy!
ADHD je poměrně známou poruchou diagnostikovanou u dětí. Jenže, co když příznaky této nemoci trpí i dospělí? Podívejte se, jestli nemáte ADHD i...
Opičí neštovice v Česku: přenos, léčba a očkování
Opičí neštovice se šíří v Evropě a dokonce i u nás, v České republice. Je ale důvod k obavám? Prozradíme, jak se neštovice šíří a jak se můžete...
Co je Tourettův syndrom? Bojuje s ním i zpěvák Lewis Capaldi
Skotský muzikant Lewis Capaldi nebo americká zpěvačka Billie Eilish se netají Tourettovým syndromem. S čím se musí potýkat?