ZAJÍMAVOSTI
Kolik stojí rovnátka? Neviditelná, fixní a snímatelná
Rovnátka v současné době nejsou jen nevzhledné kovové drátky. Rovné zuby můžete mít díky několika dalším alternativám. Jedinou překážku krásného úsměvu je však finanční náročnost a někdy i chybějící disciplína.
Neviditelná rovnátka – Fixní rovnátka – Samoligovací rovnátka
Lingvální rovnátka – Snímací rovnátka – Pojišťovna
Ortodontické gumičky a vosk
Foto: Freepik
Dospělí se pro rovnátka rozhodují zejména z estetických důvodů, kdežto u dětí převládají spíše zdravotní důvody. Pokud se rozhodnete pořídit si rovnátka, budete muset kromě financí, počítat také s výraznou časovou investicí. Nevyplatí se vybírat pouze podle ceny, ale takový typ rovnátek, který vám ortodontista doporučí a odpovídá vaší konkrétní vadě na kráse.
Za běžné vady léčené rovnátky se považují: stěsnané zuby vedoucí ke křivosti, hluboký skus (přední zuby překrývají dolní), otevřený skus (horní a spodní zuby se nedotýkají), zkřížený skus, obrácený skus (spodní zuby jsou předsunuté před horní), mezery mezi zuby.
Neviditelná rovnátka, průhledná rovnátka, Invisalign, fóliová rovnátka
Nejméně peněz vás budou stát klasická drátková rovnátka. Výrazně dražší, avšak s kratší dobou léčby, jsou neviditelná rovnátka (alignery) zhotovená na míru. Nejznámějšími neviditelnými rovnátky jsou Invisalign.
V porovnání s fixními se nemusíte obávat trhání zubů, nebo že by vám z nich vypadávaly drátky. Sice nejsou na první pohled vidět tak jako fixní, ale potrénovat s nimi výslovnost budete stejně muset. Navštěvovat ortodontistu nebude nutné tak často, cca jednou za dva až tři měsíce.
Nejprve se naskenuje aktuální stav vašeho chrupu a s využitím 3D softwaru se naplánují jednotlivé kroky vedoucí k úplnému srovnání zubů.
Podle individuálního plánu se nechá zhotovit sada plastových fólií. Individuálně se stanovuje počet fólií a celková doba léčby. Na vybraných zubech ortodontista vytvoří malé body, tzv. attachments, které slouží pro zachycení samotných fólií.
Jednu fólii je nutné nosit přibližně sedm až čtrnáct dní, pak si nasadíte další, která zuby zase posune o krok k dokonalosti. Podmínkou je však nosit fólie alespoň 22 hodin denně.
S jídlem to není žádná věda. Rovnátka jen vyndáte z úst a můžete spořádat cokoliv. Musíte si však také uvědomit, že tenhle proces bude asi trochu náročnější v restauraci než doma.
Po jídle si totiž vždy musíte vyčistit zuby a poté rovnátka zase nasadit. Nemluvě o tom, když vám v práci někdo nabídne kousek čokolády. To si rozmyslíte, jestli chcete celý postup podstupovat kvůli jednomu soustu.
Počítejte s tím, že sundáním všech typů rovnátek proces nekončí. Nastává retenční (udržovací) fáze, kdy musíte nosit tzv. fixní retainery (na zuby ze strany patra a jazyka jsou nalepené drátky) a na noc nasazovat snímací rovnátka nebo průhledné fólie. Jednoduše proto, aby se zuby nezačaly křivit.
Cena neviditelných rovnátek: cca od 60 000 Kč do 100 000 Kč.
Fixní rovnátka – kovová rovnátka, keramická a safírová
Klasická fixní rovnátka patří v současné době mezi nejpoužívanější a jsou určena pro pacienty se stálým chrupem. Dávají se např. když je nutné vyrovnat zuby před nasazením korunek nebo můstků.
Zámečky se lepí na vnější strany zubů a do nich se upevňuje ortodontický drát. Ten v průběhu léčby upravuje zuby do správné polohy. Varianty fixních rovnátek odpovídají použitému druhu zámečků. Mezi jejich velkou nevýhodu lze bezesporu zařadit jejich viditelnost v ústech. Zejména u těch kovových (ocelových). Návštěva ortodontisty je jednou za tři až šest týdnů.
Zpočátku je určitě obtížnější jíst a budete dávat přednost měkčím potravinám. Nechcete přece hned přijít o součástku a pelášit na ortodoncii.
Cena kovových fixních rovnátek: cca 30 000 Kč do 60 000 Kč.
O něco lépe jsou na tom rovnátka z estetických materiálů se zámečky v barvě zubů (tzv. keramická rovnátka), nebo s průhlednými zámečky (tzv. safírová rovnátka). Zajištění drátku mají na starost elastické gumičky (ligatury), které mohou být různobarevné i průhledné.
Portál Moje zdraví uvádí, že „nejméně nápadnou variantou fixních rovnátek jsou bílé keramické nebo safírové rámečky s kovovým drátkem, který může být potažený bílou barvou. Cena u této varianty bývá o něco vyšší, než kdybyste dali přednost kovovým zámečkům.“
Cena keramických/safírových rovnátek: cca 40 000 Kč do 70 000 Kč
Samoligovací rovnátka
Samoligovací rovnátka neboli Damon systém se stejně jako fixní rovnátka lepí na vnější stranu zubů. Mají ale vlastní vestavěný mechanismus, který drží ortodontický drát uvnitř zámku a nemusí se tak nutně používat gumičky.
Výhodou je, že drát není v zámku napevno a může se volně pohybovat. Opět je možné vybírat ze dvou variant: kovová anebo estetická (Damon Clear)
Cena kovových rovnátek: cca od 40 000 Kč do 70 000 Kč.
Cena estetických rovnátek: cca od 50 000 Kč do 90 000 Kč.
Lingvální rovnátka
Jedním z nenápadných typů rovnátek jsou fixní rovnátka lepená z vnitřní strany zubů, tzv. lingvální rovnátka. Nejsou tedy vidět, ale na rozdíl od ostatních nejsou příliš pohodlná (otoky, oděrky na jazyku).
Cena lingválních rovnátek: cca od120 000 Kč do 150 000 Kč.
Rovnátka na splátky, pojištění
Od roku 2021 pojišťovny přestaly dospělým na rovnátka úplně přispívat. Uváděné ceny jsou za celkovou léčbou obou čelistí, nicméně před zahájením léčby si vyžádejte celkový cenový odhad.
Web pojišťovny VZP uvádí, že od 1. 1. 2022 je ortodontická péče (v souladu s novelou zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění) plně hrazena ze zdravotního pojištění pouze u pojištěnců do dosažení 22 let věku.
U starších 22 let jsou hrazeny ortodontické výkony a výrobky jen za předpokladu, že jde o pojištěnce s těžkými vadami chrupu (např. rozštěpy rtu, čelisti a patra, s vrozenými celkovými vadami aj.)
Výše příspěvku i podmínky jsou u každé pojišťovny jiné. Uvádí se, že u fixních i snímatelných rovnátek pojišťovna většinou uhradí lékařská vyšetření a na samotný materiál rovnátek jen částěčně přispěje. Pokud jste starší 22 let, zaplatíte si kompletní léčbu ze svého.
Někteří ortodontisté nabízí možnost provést platbu po částech, případně odložit splatnost celé částky. Přehled o cenách a délce léčebného plánu pro jednotlivé typy rovnátek naleznete v naší tabulce.
Rovnátka | Délka léčby | Návštěva ortodontisty | Orientační cena |
Fixní | 1,5-3 roky | 1 x za 3-6 týdnů | 30-70 000 Kč |
Samoligovací | 1-2 roky | 1 x za 6 týdnů | 40-90 000 Kč |
Lingvální | 2-3,5 roky | 1 x za 4-6 týdnů | 120-150 000 Kč |
Neviditelná | 9 měsíců-1,5 roku | 1 x za 3 měsíce | 50-100 000 Kč |
Sundavací rovnátka, klasická snímatelná rovnátka, snímací
Vyndavací rovnátka bohužel nejsou vhodná pro léčbu většiny typů ortodontických vad, proto se využívají méně než fixní rovnátka. Jejich úloha je v předléčení vad u dětí. Jsou tedy vhodná pro přípravnou fázi, než se nasadí fixní rovnátka.
Podle odborníků jsou snímatelná rovnátka určena často dětem, které mají mléčný či smíšený chrup. Volí se mezi klasickými deskovými s drátěnými sponkami nebo neviditelnými.
Cena snímacích rovnátek: cca 1 500 do 3 000 Kč.
Ortodontické pomůcky: Gumičky na rovnátka, barvy gumiček, vosk na rovnátka
Ortodontickými gumičkami se upevňuje oblouk k zámkům fixních rovnátek. V prodeji jsou barevné a bílé ligatury v nejrůznějších velikostech – 3/16 (5 mm),1/4 (6 mm), 1/8 (3 mm), 3/8 (10 mm), 5/16 (8 mm).
Podle webu Rovnatka.cz se barevné gumičky se týkají hlavně mladších ročníků a jedinců, kteří si chtějí rovnátka nějakým způsobem zpestřit a barvu si mohou změnit na každé návštěvě ortodontisty. Dospělí naopak volí co nejméně nápadné varianty.
Mezi ortodontické pomůcky patří i vosk, který chrání dásně a tkáně před otlaky od rovnátek.
Rovnátka pro děti
Na to, zdali bude dítě v budoucnu potřebovat rovnátka, může mít vliv i dudlík. Podle dětské zubní lékařky Soni Lisé v případě, že dětem dudlík nedáte, začnou si cucat palec, což může způsobovat anatomické poruchy chrupu.
Ani s dudlíkem to není jednoznačné. Důležité je zvolit pro dítě ten správný. Špička by měla být plochá, klasické vypouklé mohou stát za vznikem předkusu, popřípadě zkříženého skusu a opět hrozící nutnost zubních rovnátek v budoucnosti.
Rovnátka Praha, Brno, Ostrava, Svět rovnátek
V Praze a Brně sídlí ortodontická klinika Svět rovnátek. Z pražských klinik můžete zkusit Ortovizi, Dentmedico, Perfect Smile nebo PetrOrtho. V Brně dále najdete také kliniku Dobrá rovnátka, Gala ortodoncie a KM orto.
V Ostravě se můžete obrátit na MUDr. Yasira Ibrahima, na ortodontickou ambulanci MUDr. Gabriely Machytkové, kliniku G A Dent a ordinaci VELKÁ ortodoncie.
*️⃣Kdy dát dítěti rovnátka?
Obecně se fixní rovnátka nasazují ve chvíli, kdy má dítě prořezané všechny stálé zuby (mezi 11. a 13. rokem). Rozhodující je i to, jestli si umí správně čistit zuby. Existují však i vady, které je třeba vyřešit, když zuby rostou.
*️⃣Co nesmím jíst, když mám rovnátka?
V případě fixních rovnátek si dejte pozor na konzumaci tvrdších nebo gumových potravin. Určitě buďte opatrní při zakusování se do tvrdých potravin (například jablka, topinky nebo mrkve). Ovoce, které má pecku raději nejdříve vypeckujte. Vyhněte se popcornu, křupavým částem pečiva, oříškům, žvýkačkám, tvrdým sladkostem, karamelám…
Zdroje:
- happybaby.cz
- Rytmus života
- www.mojezdravi.cz
- www.rovnatka.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak se zbavit zubního kamene
Chcete mít zářivě krásný úsměv, ale trápí vás zubní kámen. Máme pro návod, jak se jej zbavit, aniž byste se trmáceli k zubaři.
Syndrom karpálního tunelu - příznaky, léčba a operace
Jaké jsou příčiny syndromu karpálního tunelu, jak se dá léčit a jak mu můžeme předcházet?
Jakou kosmetiku užívat na rozšířené póry
Jak bojovat proti rozšířeným pórům, černým tečkám a ostatním nečistotám na vaší pleti? Zjistěte, které přípravky navrátí vaší pleti krásu.