Nejpřehlednější vysvětlení použití čárek, které jsem našel. Díky.
NÁVODY
Pravidla pro psaní čárek ve větách a souvětí
Dělá vám problémy psaní čárek ve větách a souvětích. Nebojte se, nejste sami. Jde o jednu z nejkomplikovanějších záležitostí českého pravopisu. Pojďte se s námi podívat na případy, kde se chybuje nejčastěji.
Foto: Pxhere
Pravidla pravopisu psaní čárek
Jedním s největším úskalím českého pravopisu je psaní čárek ve větách. Problémy lidem dělají zejména některé spojky nebo předložky. Pojďte se s námi podívat na ty, u kterých se chybuje nejčastěji. Případně vše můžete konzultovat s Internetovou jazykovou příručkou Ústavu pro jazyk český.
Čárka před a
Čárku před a nepíšeme, jestliže jde o slučovači poměr, v ostatních případech se čárka píše.
Čárku nepíšeme, pokud jde o slučovací poměr (a, a pak, a potom, a také, zkratky atd., atp., apod., aj.)
- spojení dvou větných členů (Koupil jsem si nový mobil a notebook.)
- spojení dvou hlavních vět (Sedl jsem si a objednal jsem si pivo.)
- spojení dvou vedlejších vět (Stav krajiny se zlepšil, protože bylo zastaveno odvodňování půdy a konečně se přikročilo k výsadbě přirozených biotopů.)
- zkratku obsahující slučovací spojku (atd., atp., apod.)
- Čárka se často chybně píše ve spojení a pak, a potom, a také. Ta často vyjadřující časovou následnost, jde tedy o spojení slučovačí. (Zapněte telefon a potom zadejte kód PIN.)
Čárku před a naopak píšeme, pokud jde o
- poměr odporovací, spojení s a ne, a nikoliv, a naopak (Snažil se, a neuspěl)
- stupňovací poměr - hlavním znamením je spojení a dokonce (Urážel mě, a dokonce mě i fyzicky napadl), u ostatních spojení (a k tomu, a nadto, a navíc) se používají obě varianty.
- poměr důsledkový platící na úrovni slov i na úrovni vět (a proto, a tedy, a tak, např. Nedostali jsme zprávu včas, a proto jsme nemohli přijít.)
- spojku u vložené vedlejší věty (Šli jsme na výlet, a protože začalo pršet, vrátili jsme se domů. nebo Ve finále se střetnou Argentina, která porazila Španělsko, a Brazilie).
- poměr připouštěcí, spojení a přesto („Zkušený, a přesto levný právník.“)
Čárka před nebo, či
Se spojkami nebo a či je to podobné jako se spojkou ano. Pokud je spojení ve významu slučovacím, čárku nepíšeme, pokud ve významu vylučovacím, čárku píšeme. Akorát je někdy těžší tento poměr rozeznat.
Například Koupím si na trhu jablka nebo hrušky. je poměr slučovací, i když si nekoupíme oba druhy ovoce. Podstatné je, že vyjadřujeme vztah mezi dvěma zaměnitelnými možnostmi. Čárku nepíšeme.
Jste s vaším pokojem spokojení, nebo máte nějaké výhrady. Jde o protiklad, obě možnosti nemůžeme zaměnit, takže píšeme čárku.
Se spojkou či je to témět stejné. Okna byla zatemněná žaluziemi či roletami. - čárku nepíšeme.
Soud stanoví, zda se dopustil zpronevěry, či šlo o podvod. - čárka se píše.
Čárka před než
Pro psaní čárky před spojkou než je rozhodující, zda čárka předchází jen větnému členu nebo celé větě.
V prvním případě čárku nepíšeme, např. Je vyšší než já. Vklad se zhodnotí mnohem lépe než většina jiných finančních investic.
V druhém případě čárku píšeme, např. Udělali jsme pro to více, než nám ukládaly předpisy.
Čárka před ale
Pokud ale slouží jako spojka, která vyjadřuje něco neočekávaného - omezuje nebo opravuje předcházející slova, čárka se vždy píše. (Slíbil mi to, ale zapomněl na mě. Nosí ráda červenou, ale i modrou a žlutou barvu.)
Pokud ale používáme jako modifikační částici - při zvolání, emocionálním vyjádření, čárku nepíšeme. (Tobě to dnes ale sluší. To je ale překvapení.)
Čárka před ať
Věnujte pozornost tomu, jakou funkci ať ve větě zastává. Může být spojkou (souřadicí nebo podřadicí), i částicí.
Čárku píšeme před ať pokaždé, když nestojí na začátku věty nebo za jinou spojkou. (Spojka podřadicí: Nechte ho dokončit větu, ať se dozvíme, co chce. Spojka souřadicí: Ať zkušený učitel, ať začátečník, každý by to měl vědět.)
U ať na začátku věty čárku nepíšeme (Částice: Ať žije král!)
Čárka před co
Slovo co může být v různých situacích jiným slovním druhem a jako takový slovní druh uvozuje vedlejší větu.
Čárku píšeme v případě, že slovo co je
- vztažným zájmenem (Dělej, co umíš. Vše, co sníte.)
- podřadicí spojkou (spojka s významem jak: Zpíval, co mu síly stačily.)
Čárka u tak aby (tak, aby)
Pokud v souvětí použijeme spojení tak aby, je pozice čárky závislá na významu tohoto spojení.
Jenže když řekneš doktorovi Fitzovi, že máš náběh k paradentóze, tak aby sis k tomu přidala rovnou kolkovanou žádost. (aby je zde částicí).
Prádelnička byla pochopitelně zařízená tak, aby v ní Debora mohla pracovat a žehlit vsedě. (zde je aby spojkou uvozující vedlejší větu příslovečnou).
Čárka před až
Částice až může mít ve větě nebo v souvětí hned několik funkcí a v závislosti na tom se před ní čárka píše nebo ne.
Čárku píšeme, pokud až připojuje
- vedlejší větu příslovečnou časovou nebo účinkovou (Mohlo by ti pomoct, až se na to budeš cítit, zamyslet se nad takovými otázkami. Děti dostávají tolik domácích úkolů, až jim jde z toho hlava kolem.)
- dodatečný větný člen (Chemická látka posílí nervový impuls, a ten dospěje k svému cíli, až k membráně svalové buňky).
- přístavek (Většina vědců, až na nějakého zbloudilého ateistu, již přijala Ježíše z Nazaretu jako historickou osobnost.)
Čárku u až nepíšeme, pokud jde o
- příslovce času nebo vzdálenosti (Palma olejná poskytuje olej po dobu 25 až 30 let. Viditelnost byla až padesát kilometrů.)
- zdůrazňovací částici (Tato sucha postihla až na deset milionů lidí.)
- spojení od ... přes ... (až) do/k/po (Při svých plavbách postupovali Portugalci od západní Afriky přes mys Dobré naděje až k břehům Indie.)
Komentáře
Děkuji za přízpěvek. Mám otázku: píše se čátka za slovem takže?
S pozdravem.
Lucie
Snad se mýlím, ale nenacházím "čárku"
v souvislosti s přímou řečí.
Velice potřebný článek, přehledně uvádí pravidla, která pokud vůbec byla pochopena v době školní docházky, naprostá většina české populace již dávno zapomněla. Čeština a její bohatství je naším národním pokladem, který je v současné době hrubě podceňován.
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Mě nebo mně – jak to správně napsat
Máte při psaní problém poznat, kde se píše "mně" a kde "mě"? Podívejte se s námi, jak na toto úskalí českého pravopisu snadno vyzrát.
DeepL - překladač s neuronovými sítěmi
Používáte často online překladače? Pak vyzkoušejte DeepL! Relativně nový překladač, který ovládá 26 jazyků a překlad probíhá díky neuronovým...
Význam smajlíků (emoji) a jak je napsat na klávesnici
Smajlíci dávají jiskru našim textům. Je ale překvapivé, že některé mají úplně jiný význam, než bychom čekali. Děláte v tom také chyby?